Podle nejnovějších oficiálních údajů klesl v Číně v první polovině roku počet registrací manželství na nejnižší úroveň od roku 2013 v důsledku zhoršujících se ekonomických a politických podmínek.
Ministerstvo pro občanské záležitosti Komunistické strany Číny (KS Číny) zveřejnilo 2. srpna statistiky za druhé čtvrtletí roku 2024, podle kterých v první polovině letošního roku uzavřelo v celé zemi manželství 3,43 milionu párů, což je o 498 000 méně než v první polovině roku 2023, kdy to bylo 3,928 milionu párů, tedy o 12,7 % méně.
Počet registrací sňatků v první polovině letošního roku dosáhl nového minima za poslední roky, dokonce nižšího než 3,732 milionu párů v první polovině roku 2022, kdy byla země pod přísným covidovým lockdownem zavedeným režimem.
V roce 2023, kdy se KS Číny vzdala všech covidových omezení, se jejich počet opět zvýšil na 3,928 milionu, nicméně v roce 2024 opět klesl.
V roce 2013 dosáhl počet registrací sňatků v Číně až 13,47 milionu párů a poté rok od roku klesal. Do roku 2022 klesl na 6,835 milionu párů, což je podle veřejných záznamů jen zhruba polovina oproti roku 2013. V letech 2019 až 2023 se počet párů vstupujících do manželství pohyboval pět let po sobě pod hranicí 10 milionů.
Li (který z bezpečnostních důvodů odmítl uvést své celé jméno), čínský právník, řekl Epoch Times, že model ekonomického rozvoje KS Číny vedl k chudobě a přílišnému zadlužení lidí. Mladí lidé si nemohou dovolit založit rodinu a jejich očekávání ohledně rodinného štěstí jsou velmi nízká.
„Protože [lidé] žijí ve velmi špatné ekonomice, není možné mluvit o kvalitě života a štěstí,“ řekl Li. „I když mají práci, mladí lidé sotva vystačí s penězi a neodvažují se očekávat, že uživí rodinu, takže se neodvažují ani vstoupit do manželství, natož mít děti. To je skutečná situace, které Čína čelí.“
Ji Feng, vůdce studentského demokratického hnutí ze 4. června 1989 v provincii Kuej-čou a umělec, řekl Epoch Times, že čínský komunistický režim nemůže současnou situaci zvrátit.
„Pokud bude sňatečnost i nadále nízká, populace bude klesat a zmenšovat se, a pak dojde ke kulturnímu odloučení. Dopad bude příliš velký. Nebudou nástupci pracovní síly a talentů a ekonomika bude dále upadat,“ řekl Ji.
Chen Ying-Hsuan, odborný pracovník tchajwanského Institutu pro výzkum národní obrany a bezpečnosti (INDSR), uvedl, že jedním z hlavních důvodů nízké sňatečnosti v roce 2024 jsou vysoké náklady na uzavření manželství a pomalá čínská ekonomika.
„Nízká sňatečnost vyústí v problém nízké porodnosti. Současná společenská atmosféra v Číně stále vyžaduje sňatek, aby bylo možné zplodit děti. Proto se očekává, že porodnost v Číně v příštím roce určitě poklesne a počet obyvatel mladších 20 let může klesnout pod 100 milionů,“ předpověděla.
„To vede i k následným problémům, jako jsou sňatky s cizinci, pokračující pokles trhu s bydlením a vážnější konflikty mezi muži a ženami.“
Záporný růst populace v Číně
KS Číny v roce 2023 přiznala, že čínská populace poprvé po 61 letech zaznamenala záporný přírůstek a v roce 2022 se snížila o 850 000 osob.
Oficiální čísla KS Číny jsou však mezinárodním společenstvím často zpochybňována, včetně počtu úmrtí v zemi v důsledku pandemie covidu-19, a to z důvodu jejich netransparentnosti. Odborníci na problematiku čínské populace podezírají čínský režim z bagatelizování poklesu počtu obyvatel.
Hung Ming-te, odborný pracovník INDSR, se domnívá, že k nízkému počtu sňatků v letošním roce přispěl především negativní populační růst.
Hung ve výroční zprávě INDSR o vývoji politiky a armády Komunistické strany Číny v roce 2023 věnoval jednu kapitolu analýze populačního poklesu Číny a jeho závažným dlouhodobým dopadům.
Uvedl, že letošní nízký počet sňatků v Číně souvisí s celkovým poklesem počtu obyvatel Číny.
„Známí odborníci na populaci a vědci, jako například Yi Fuxian, již dlouho tvrdí, že Čína zaznamenala záporný populační růst již v letech 2018 a 2019. Myslím, že v rámci tohoto nezvratného trendu musí [ KS Číny] oznámit snížení počtu párů vstupujících do manželství, protože není možné čísla manipulovat a dělat je hezká,“ řekl Hung.
„Osobně si myslím, že oficiální číslo má určitou míru důvěryhodnosti, ale nevylučuji, že skutečné údaje mírně upravili. Myslím, že skutečné číslo může být horší.“
Poukázal na to, že Čína oficiálně přiznala více úmrtí než novorozenců až v roce 2022.
„Obrovský počet mrtvých v důsledku pandemie covidu-19 v Číně, který je utajován, je velkým faktorem. … Proto si okolní svět myslí, že negativní populační růst v Číně je vážnější [než připouští KS Číny],“ řekl Hung.
„Protože právě covid-19 způsobil tolik úmrtí v různých zemích světa. Čína byla zcela uzavřena, kolik lidí v této zemi zemřelo? Proto musela KS Číny hlásit záporný přírůstek obyvatelstva, po pandemii je to nevyhnutelné. Úmrtí způsobená covidem-19 způsobila záporný populační růst,“ řekl Hung.
Na této zprávě se podíleli Luo Ya a Xia Song.
–ete–