Informátoři odkrývají, jak Komunistická strana Číny cíleně ovlivňuje americkou vládu, média a online influencery ve svém úsilí o „eliminaci“ této duchovní skupiny.
Komunistická strana Číny (KS Číny) stupňuje svou mezinárodní represivní kampaň proti Falun Gongu, zejména ve Spojených státech, uvedli tři informátoři, kteří mají přístup k interním informacím režimu.
Nová strategie Pekingu zahrnuje manipulaci s influencery na sociálních sítích a západními médii, aby šířili dezinformace a falešná obvinění. Cílem je vyvolat veřejné neshody a přimět americké orgány k zásahu proti příznivcům této duchovní disciplíny, kteří jsou čínskou komunistickou stranou brutálně pronásledováni už desítky let.
Zatímco čínští disidenti v USA jsou cílem čínského režimu již dlouho, nová kampaň se zdá být bezprecedentní co do svého rozsahu a sofistikovanosti, a dokonce „vstupuje na neprobádané území“, uvádí zpráva Informačního centra Falun Dafa (FDIC) ze 7. srpna. Tato nezisková organizace dokumentuje pronásledování Falun Gongu ze strany KS Číny.
„Čínský režim se strategicky rozhodl vystupňovat své pronásledování Falun Gongu po celém světě a rozšířit své propagandistické, dezinformační a mezinárodní represivní aktivity, aby agresivněji zasáhl proti Falun Gongu mimo Čínu, a to zejména ve Spojených státech,“ uvádí zpráva.
„Zdá se, že cílem KS Číny je nakonec Falun Gong vyhladit.“
Podle informátorů byli agenti čínského režimu pověřeni, aby americkým médiím i influencerům na sociálních sítích poskytovali zavádějící a negativní informace o Falun Gongu.
Základem kampaně je vytvářet takové typy obvinění, které by pravděpodobně vyvolaly vyšetřování ze strany americké vlády, uvádějí zprávy poskytnuté informátory.
Zrovna minulý měsíc se dva čínští muži přiznali k úplatkářství a k tomu, že jednali jako nelegální čínští agenti poté, co se pokusili uplatit pracovníka IRS (americké Správy tuzemských příjmů) výměnou za zahájení auditu na organizaci sídlící v New Yorku vedenou příznivci Falun Gongu. Úředník byl ve skutečnosti agentem FBI v utajení.
Podle poznámek informátorů z červnového setkání, které uspořádalo čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti na provinční úrovni, se režim snaží „mobilizovat skryté agenty, aby vytvářeli a eskalovali vnitřní konflikty Falun Gongu a neustále rozšiřovali bojovou sílu, hloubku a dosah [influencerů na sociálních médiích cílených na Falun Gong]“.
„Musejí přitáhnout trvalou pozornost celé společnosti ve Spojených státech a donutit americkou vládu zasáhnout na všech frontách, čímž eliminují sílu Falun Gongu,“ uvádí poznámky.
Dvě sady poznámek, které byly poskytnuty odděleně dvěma informátory a které redakce Epoch Times přezkoumala, podrobně popisují červnové setkání. Jedna sada poznámek rovněž odhalila informace z dřívějšího zasedání ministerstva.
Mezitím byli činitelé KS Číny pověřeni „aktivovat“ své agenty infiltrované v komunitách Falun Gongu, aby vyvolávali opozici a protesty proti americké vládě a poté „uměle vytvořili incidenty“ během protestů, aby vyprovokovali americké úřady, poukazují poznámky z červnového setkání.
„To je znepokojivý vývoj,“ konstatoval Bradley Thayer, vyšší výzkumný pracovník v Centru pro bezpečnostní politiku, expert na strategické hodnocení Číny a přispěvatel do Epoch Times.
„Na místě jsou obavy, zda má americká vláda schopnost to odfiltrovat.“
Poznámky informátora z červnové interní zprávy čínské Nadace CITIC pro studium reforem a rozvoje (CITIC Foundation for Reform and Development Studies) ukazují, že režim usiluje o „mobilizaci zdrojů centrálních státních médií, univerzitních think tanků a dalších zdrojů jednotlivých oddělení, [aby] aktivně sdílely hanlivé informace o Falun Gongu s médii v zahraničí“.
Nadace CITIC je součástí skupiny CITIC, jednoho z největších čínských státních konglomerátů s významnými zahraničními majetky, což naznačuje, že tato útočná zaměření zahrnují také významné nestátní subjekty řízené KS Číny. Poznámky byly poskytnuty FDIC jedním z informátorů a redakcí Epoch Times byly přezkoumány.
Podle informátorů bylo zaměstnancům Ministerstva veřejné bezpečnosti nařízeno, aby „zcela přerušili komunikační kanály mezi domácím a zahraničním Falun Gongem“, aby zabránili dalšímu šíření informací o pronásledování z Číny.
Falun Gong, praxe zahrnující pomalé cvičení a učení založená na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, byla veřejnosti v Číně představena v roce 1992. Odhaduje se, že do konce desetiletí si tuto praxi osvojilo 70 až 100 milionů lidí.
Tehdejší vůdce KS Číny Jiang Zemin, který byl netolerantní vůči jakékoli skupině mimo kontrolu strany, zahájil v roce 1999 kampaň s cílem „vymýtit“ Falun Gong.
Od té doby byly miliony lidí uvrženy do vězení, pracovních táborů a detenčních center, kde čelí vymývání mozku a mučení v pokusech o donucení k opuštění této praxe, uvádějí lidskoprávní organizace. Několik nezávislých vyšetřování dospělo k závěru, že KS Číny zabíjí vězně svědomí, aby podpořila svůj ziskový průmysl týkající se transplantací orgánů, přičemž příznivci Falun Gongu jsou jejich hlavním zdrojem.
Informátoři upozorňují, že čínská komunistická strana má v zahraniční komunitě Falun Gongu velký, ale neupřesněný počet agentů.
FDIC získala svědectví od příznivce Falun Gongu z Evropy, který byl loni zadržen při návštěvě příbuzných v Číně. Během zadržení se ho agenti KS Číny snažili přesvědčit, aby se ucházel o práci u subjektu založeného příznivci Falun Gongu v Evropě a špehoval pro čínský režim. Byla mu slíbena štědrá odměna a také byl povzbuzován k tomu, aby na sociálních sítích vyjadřoval protikomunistické názory jako krytí. Shrnutí svědectví bylo přezkoumáno redakcí Epoch Times.
Je naléhavé a zásadní, aby americká vláda a širší veřejnost uznaly, že skutečným zdrojem zdánlivě nezávislých komentátorů a incidentů je pravděpodobně čínský bezpečnostní aparát.
Informační centrum Falun Dafa
Režim také podněcuje své agenty, aby „využili americké volby a konflikty mezi oběma [politickými] stranami“ k prosazení svých cílů, uvádějí poznámky ze zprávy CITIC.
FDIC vyzývá veřejnost i americkou vládu, aby pečlivě zkoumaly jakékoli pobuřující tvrzení ohledně Falun Gongu.
„Je naléhavé a zásadní, aby americká vláda a širší veřejnost uznaly, že skutečným zdrojem zdánlivě nezávislých komentátorů a incidentů je pravděpodobně čínský bezpečnostní aparát,“ uvedla FDIC.
Organizace také vyzývá americkou vládu, aby uplatňovala zákony vyžadující registraci zahraničních agentů a sociálních médií „k odhalení a omezení šíření dezinformací KS Číny cílených na Falun Gong“.
V reakci na některé zprávy od informátorů vyzvalo americké Ministerstvo zahraničních věcí Čínskou lidovou republiku (ČLR), aby ukončila pronásledování Falun Gongu.
„Represivní opatření ČLR často přesahují její hranice, když úřady provádějí mezinárodní represi, aby sledovaly, vyhrožovaly a obtěžovaly občany ČLR, včetně příznivců Falun Gongu, a umlčely ty, kteří uprchli před pronásledováním kvůli své náboženské nebo etnické identitě a hledají bezpečí v zahraničí,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení pro NTD, sesterské médium Epoch Times.
„Naléháme na vládu ČLR, aby dodržovala své mezinárodní závazky a sliby obsažené ve své vlastní ústavě chránit ‚svobodu náboženského vyznání‘ a ukončila svou 25letou kampaň za vymýcení Falun Gongu.“
Americká vláda stále intenzivněji vystupuje proti pronásledování Falun Gongu ze strany čínské komunistické strany. V posledních letech bylo zatčeno několik agentů KS Číny zaměřených na Falun Gong; americké ministerstvo zahraničí vydalo několik prohlášení vyzývajících KS Číny k propuštění uvězněných příznivců Falun Gongu (z čínských pracovních táborů). V červnu Sněmovna reprezentantů schválila zákon na ochranu Falun Gongu (Falun Gong Protection Act), zákon, který by měl uvalit sankce na osoby zapojené do nuceného odebírání orgánů v Číně. V červenci byl představen doprovodný návrh zákona v Senátu.
Cílení na Shen Yun
Velká část uniklých informací popisuje strategii KS Číny pro sabotáž Shen Yun Performing Arts, newyorské klasické čínské taneční společnosti založené příznivci Falun Gongu v roce 2006.
Shen Yun je čínskou vládou považován za hrozbu, protože prezentuje čínskou kulturu neovlivněnou vlivem režimu, uvádí FDIC.
„Jediním představením Shen Yun ukazuje nádheru čínské kultury před nástupem komunismu a tím nabízí vizi, jak úžasná by Čína mohla být bez KS Číny,“ uvádí zpráva.
Některé taneční výstupy Shen Yun zobrazují moderní příběhy, například o příznivcích Falun Gongu čelících pronásledování v Číně.
Společnost se stala významnou kulturní silou, rozrostla se na osm tanečních souborů, z nichž každý má vlastní orchestr, a ročně vystupuje před přibližně jedním milionem diváků. Epoch Times je mediálním sponzorem společnosti.
Shen Yun se podle Caseyho Fleminga, generálního ředitele společnosti BlackOps Partners a experta na kybernetickou bezpečnost, strategické riziko a analýzu korporátních hrozeb, stala hlavním cílem pro čínský komunistický režim.
„Pouhá přítomnost Shen Yun ponižuje KS Číny,“ vyjádřil pro Epoch Times.
Nová strategie KS Číny se zaměřuje na vytváření obvinění, která by mohla vyvolat vyšetřování umělecké společnosti americkou vládou, poukazují zprávy od informátorů.
Zdá se, že pro tuto kampaň se využívají influenceři na sociálních médiích, konkrétně dvě osoby, které v posledních letech vytvářejí a propagují obsah zaměřený proti Falun Gongu a Shen Yunu na kanále YouTube.
Jedním z nich je bývalý zaměstnanec mediálního útvaru řízeného KS Číny, pobývající v Japonsku. Druhý je čínský imigrant v USA, který ve svých videích učinil různé výhružné komentáře směrem k personálu Shen Yun.
Loni FBI varovala místní úřady v New Yorku, že je tento muž „potenciálně ozbrojený a nebezpečný“, poté, co byl spatřen v blízkosti tréninkového centra Shen Yun. Nyní čelí obviněním z držení nelegálních zbraní.
Poznámky informátorů z červnového setkání uvádějí, že „všechny provinční vlády [musí] poskytnout zdroje k plné podpoře [dvou influencerů a dalších] v boji s Falun Gongem“.
„Poskytněte veškeré škodlivé informace o Falun Gongu shromážděné interně Ministerstvem veřejné bezpečnosti,“ uvádějí poznámky.
Tito jedinci často mísí zjevné lži se zkreslením skutečných událostí či osob, aby vytvořili vysoce zavádějící obraz o Shen Yunu.
Informační centrum Falun Dafa
Dva YouTubeři vyzpovídali několik nespokojených bývalých umělců Shen Yun, kteří byli z firmy propuštěni za porušení pravidel nebo nedostatečnou uměleckou úroveň, uvádí zpráva FDIC.
„Tito jedinci, kteří se zdají mít zášť vůči Shen Yunu, často mísí zjevné lži se zkreslením skutečných událostí či osob, aby vytvořili vysoce zavádějící obraz o Shen Yunu,“ uvádí zpráva FDIC.
FDIC uvedla, že „konečným výsledkem těchto fantastických příběhů je narativ navržený k podnícení americké populace k obrácení se proti Shen Yunu a Falun Gongu“.
Úsilí KS Číny o prosazení falešných narativů mezi americkými médii se zdá být částečně úspěšné. Více než šest měsíců měl The New York Times dva novináře pracující na příběhu, který se zdá být založen na tvrzeních nespokojených umělců, informoval deník Epoch Times v březnu.
„Zdá se, že existuje překryv mezi respondenty hovořícími s [jedním z YouTuberů] a novináři z The New York Times, což vzbuzuje otázky, zda je reportáž tohoto listu ovlivněna kampaní na diskreditaci podporovanou KS Číny,“ uvádí zpráva FDIC.
FDIC si také všimla nárůstu incidentů cílených proti Shen Yunu v posledních měsících, včetně účtů na X, které se vydávaly za členy personálu Shen Yun a činily „skandální prohlášení“.
„Účty byly odstraněny sociálními sítěmi po podání stížností, ale naznačují širší kampaň na manipulaci s veřejným míněním online, zejména mezi čínsky hovořícími uživateli,“ uvádí zpráva.
Předchozí pokusy
FDIC dříve zdokumentovala více než 100 pokusů KS Číny o sabotáž představení Shen Yun, nejčastěji nátlakem na divadla nebo vládní úředníky, aby zrušili představení společnosti pod hrozbou ohrožení vztahů s Čínou.
Byly také zaznamenány případy, kdy byly pneumatiky na turné Shen Yun prořezány tak, aby praskly při jízdě na silnici. Bylo hlášeno několik incidentů narušení a poškození majetku v areálu společnosti na severu New Yorku. Rodinní příslušníci umělců v Číně byli pronásledováni.
Dva agenti KS Číny, kteří se pokusili podplatit agenta FBI, který se vydával za úředníka IRS, se také snažili využít ekologickou žalobu cílenou na tréninková zařízení a školy Shen Yun k „zabránění“ jejich růstu, uvádějí soudní dokumenty.
V březnu byl areál Shen Yun, stejně jako místa konání jeho představení ve Spojených státech a na Taiwanu, cílem série bombových hrozeb zaslaných e-mailem a výhrůžkám masové střelby.
Mezitím Američan s obchodními vazbami na Čínu podával proti Shen Yunu v posledních letech neodůvodněné environmentální žaloby.
V březnu byl areál Shen Yun, stejně jako místa konání jeho představení ve Spojených státech a na Taiwanu, cílem série bombových hrozeb zaslaných e-mailem a výhrůžkám masové střelby.
Metadata e-mailů, která získal Epoch Times, naznačují, že některé z hrozeb přišly z reálných účtů z taiwanského ministerstva spravedlnosti. Pachateli se tedy muselo podařit získat přístup k účtům, například prostřednictvím hackování, nebo je vytvořit tak, aby utvořily dojem oficiálních e-mailů, konstatovalo pro Epoch Times několik odborníků na kybernetickou bezpečnost.
„Bylo by to příliš složité pro jednotlivce, který má prostě problém se Shen Yunem,“ zmínil Fleming.
Po prozkoumání metadat se svým týmem dospěl k závěru, že KS Číny je nejpravděpodobnějším pachatelem, i když varoval, že definitivní přiřazení vyžaduje pečlivý proces, který může trvat měsíce.
„Na první pohled je důležité zvážit, kdo na tom má největší prospěch a kdo má největší zájem, a to pravděpodobně čínská komunistická strana,“ uvedl.
Gary Miliefsky, odborník na kybernetickou bezpečnost a jeden ze zakládajících členů Ministerstva vnitřní bezpečnosti, vyjádřil podobný názor.
„Pokud se to chová jako kachna, kváká jako kachna a vypadá jako kachna, pravděpodobně to kachna je,“ napsal e-mailem. „Nechci se zaplétat do mezinárodní politiky, ale je zřejmé, že zdroj není na Taiwanu.“
–ete–