Senátoři podnikají kroky proti pronásledování a nucenému odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu pod hlavičkou Pekingu.
Senátor Marco Rubio (R-Florida) předložil 31. července návrh zákona, který má zabránit režimem schválenému zabíjení praktikujících Falun Gongu v Číně za účelem získání jejich orgánů.
Zákon na ochranu Falun Gongu (Falun Gong Protection Act) by stanovil, že Spojené státy nebudou spolupracovat s Čínou v oblasti transplantace orgánů a zároveň by tlačil na Peking, aby ukončil „jakoukoli státem podporovanou kampaň ohledně odebírání orgánů“.
Podle tohoto opatření by americký prezident měl předložit příslušným kongresovým výborům seznam zahraničních osob, které jsou označeny za „vědomě a přímo zapojené do nuceného odebírání orgánů v Čínské lidové republice nebo mu napomáhající“.
Osoby uvedené na seznamu by čelily sankcím týkajícím se znemožnění vstupu do Spojených států a účasti na transakcích v USA. Jakákoli platná víza by byla zrušena. Návrh zákona rovněž stanovuje civilní pokutu až 250 000 dolarů a trestní sankci ve výši jednoho milionu dolarů, stejně jako odnětí svobody až na 20 let pro pachatele.
Do roka od schválení zákona by ministři zahraničních věcí a zdravotnictví spolu s ředitelem Národního institutu zdraví museli vydat zprávu o praxi transplantací orgánů v Číně, včetně situace praktikujících Falun Gongu a dalších vězňů.
Úředníci by měli předložit seznam amerických grantů, které v uplynulých 10 letech podporovaly transplantace orgánů v Číně. Tito představitelé by také museli určit, zda pronásledování Falun Gongu splňuje definici „zločinu proti lidskosti“ podle Zákona o prevenci genocidy a zvěrstev Elie Wiesela z roku 2018 (Elie Wiesel Genocide and Atrocities Prevention Act).
Mezi senátory, kteří tento návrh zákona spolupodepsali, patří Ron Johnson (R-Wisconsin), Roger Marshall (R-Kansas) a Thom Tillis (R-Severní Karolína).
Sněmovna reprezentantů již v červnu schválila obdobný návrh zákona, který vedl poslanec Scott Perry (R-Pennsylvánie) spolu s dalšími 18 zákonodárci.
Pokud by zákon prošel Senátem a byl podepsán prezidentem, stal by se prvním federálním zákonem, který by se postavil proti pronásledování Falun Gongu a nelegálnímu obchodu s orgány v Číně.
V dřívějším rozhovoru pro The Epoch Times v polovině července vyjádřil Marshall naději, že se návrh zákona dostane do Senátu.
„Jako lékař jsem si velmi dobře vědom problematiky medicínského turismu, kdy je v současnosti v Americe největším problémem získat vhodný orgán. Lidé proto masově odcházejí do zahraničí. A víme, odkud mnohé z těchto orgánů pocházejí – z kritické humanitární situace v Číně,“ uvedl Marshall pro Epoch Times. „Doufám tedy, že budeme mít možnost to prosadit.“
Zákon byl předložen necelé dva týdny poté, co si duchovní hnutí Falun Gong připomnělo 25 let od začátku svého pronásledování v komunistické Číně. Falun Gong, který se zaměřuje na meditaci a učení založené na principech pravdivosti, soucitu a tolerance, si v 90. letech získal velkou popularitu v Číně, kdy se této praxi věnovalo odhadem 70 až 100 milionů lidí. Od července 1999 však skupina čelí rozsáhlé kampani Komunistické strany Číny (KS Číny) zaměřené na její likvidaci, která zahrnuje věznění, mučení, nucené práce a nucené odebírání orgánů.
Rubio představil tento zákon jako součást širšího balíčku, který má čelit vlivu komunistické Číny. Dalšími dvěma návrhy jsou Stop CCP Act (Zákon o zastavení KS Číny), který má uvalit sankce na představitele KS Číny a jejich rodinné příslušníky za „akty agrese, útlaku a porušování lidských práv“.
Zákon o zastavení KS Číny poukazuje rovněž na potlačování svobod v Hongkongu, vojenské obtěžování a agresi vůči sousedním státům, včetně Tchaj-wanu, Filipín a Indie, stejně jako porušování lidských práv a nucenou práci v Tibetu a Sin-ťiangu.
Návrh zákona dále uvádí, že ti, kteří jsou významně zapojeni v takovémto chování prostřednictvím politiky nejvyšších rozhodovacích orgánů KS Číny, jako jsou příslušníci Politbyra, Centrální vojenské komise a Ústředního výboru KS Číny, by měli být zařazeni na černou listinu a měli by mít zakázán vstup do Spojených států, stejně jako vlastnění majetku či uzavírání transakcí v USA.
„Komunistická Čína se dosud dokázala vyhnout odpovědnosti za své rozsáhlé zločiny,“ uvedl Rubio ve svém prohlášení. „Spojené státy nebudou tolerovat žádné praktiky, od páchání genocidy na náboženských a etnických skupinách přes nucené sterilizace a potraty až po dominanci v oblasti klíčových minerálů a technologií a narušování suverenity mnohých regionálních partnerů.“
Několik států začalo přijímat opatření proti nucenému odebírání orgánů. Od června 2023 Texas, Utah a Idaho zavedly zákony, které zakazují pojišťovnám hradit transplantace orgánů, pokud tyto orgány pocházejí z Číny.
Tento problém přitáhl mezinárodní pozornost, když tucet expertů na lidská práva spojených s OSN vyjádřilo „extrémní znepokojení nad zprávami o údajném ‚nuceném odebírání orgánů‘, které cílí na menšiny, včetně praktikujících Falun Gongu, Ujgurů, Tibeťanů, muslimů a křesťanů, kteří jsou ve vazbě v Číně.“
Evropský parlament v roce 2022 přijal rezoluci, která vyjadřuje „vážné znepokojení nad přetrvávajícími, systematickými a nelidskými praktikami nuceného odebírání orgánů vězňům v Číně, zejména praktikujícím Falun Gongu“. Rezoluce rovněž uvádí, že tato praxe KS Číny „může představovat zločiny proti lidskosti“.
Ministerstvo zahraničí USA ve svých nedávných zprávách několikrát poukázalo na nucené odebírání orgánů.
Dva dny po schválení Zákona na ochranu Falun Gongu ve Sněmovně reprezentantů vyzval mluvčí ministerstva zahraničí čínský režim, aby umožnil „nezávislá a transparentní vyšetřování transplantačního systému v zemi“ a aby „přivítal nezávislé pozorovatele, kteří by prověřili pravdivost těchto zpráv“.
Režim by měl „ukončit své zvrácené jednání vůči vězňům svědomí a jednat v souladu se svými závazky v oblasti lidských práv, plně dodržovat všechny relevantní lékařské a etické standardy, včetně jednání v nejlepším zájmu pacienta, informovaného souhlasu a respektování osobní integrity,“ uvedl mluvčí pro NTD, mediální platformu spřízněnou s The Epoch Times.
–ete–