Eva Fu

6. 5. 2022

Evropský parlament přijal usnesení, v němž vyjadřuje „vážné znepokojení“ nad pokračujícím nuceným odebíráním orgánů čínským režimem a vyzývá členské státy, aby tyto praktiky veřejně odsoudily.

„Parlament vyjadřuje vážné znepokojení nad zprávami o přetrvávajících, systematických, nelidských a státem posvěcených odběrech orgánů vězňům v Číně, a konkrétně pak praktikujícím Falun Gongu,“ uvádí se v prohlášení z 5. května, které následovalo po přijetí textu.

Členové parlamentu se „domnívají, že praxe odebírání orgánů žijícím vězňům odsouzeným k smrti a vězňům svědomí v Číně mohou představovat zločiny proti lidskosti,“ uvádí se v prohlášení.

Nezávislá komise z roku 2019, nazvaná Čínský tribunál (China Tribunal), zjistila, že čínský režim po léta ve značném rozsahu zabíjel vězně svědomí kvůli jejich orgánům pro transplantace, přičemž tato praxe stále pokračuje. Tribunál, v jehož čele stál sir Geoffrey Nice, který byl mj. také hlavním žalobcem v procesu se Slobodanem Miloševičem v Haagu, dospěl k závěru, že takové jednání představuje zločiny proti lidskosti a že hlavními oběťmi jsou zadržovaní praktikující Falun Gongu.

Falun Gong je duchovní praxe sestávající z meditačních cvičení a morálního učení založeného na principech pravdivosti, soucitu a tolerance. V roce 1999 se přívrženci této praxe stali terčem rozsáhlé kampaně pronásledování ze strany Pekingu poté, co byla obrovská popularita této praxe vnímána jako hrozba pro autoritářskou kontrolu komunistického režimu nad společností. Miliony zadržených praktikujících Falun Gongu po celé zemi se v podstatě proměnily ve velkou nedobrovolnou banku orgánů pro hladový transplantační systém čínského režimu.

Od chvíle, kdy se v roce 2006 poprvé objevily zprávy o nuceném odebírání orgánů, čínský režim tato obvinění opakovaně popíral, ale také odpíral nezávislým pozorovatelům přístup do zdravotnických a vězeňských zařízení, aby svá tvrzení doložil.

Praktikující Falun Gongu v rámci happeningu předvádějí 19. dubna 2016 ve Washingtonu ilegální kšeftování s lidskými orgány, kterého se dopouští čínský režim. (Jim Watson / AFP via Getty Images)

Usnesení EU konstatuje, že režim odmítl před Čínským tribunálem vypovídat.

Rezoluce dále odsoudila nedostatek nezávislého dohledu nad tím, zda zadržení dali souhlas k darování orgánů, a mlčení čínských orgánů ke zprávám o tom, že rodinám je bráněno v tom, aby se přihlásily o těla svých blízkých, kteří zemřeli ve vazbě.

Čtyřstránková rezoluce, která byla přijata 5. května, je prvním veřejným prohlášením Evropské unie k této otázce od roku 2013, kdy Evropský parlament poprvé upozornil Peking, že praxe nucených odběrů orgánů je nepřijatelná.

Kromě veřejného odsouzení tohoto zneužívání by podle usnesení měly EU a její členské státy nastolit otázku odebírání orgánů „při každém dialogu o lidských právech“, vznést tuto otázku při jednání s čínskými partnery a přijmout nezbytná opatření, aby zabránily svým občanům v účasti na transplantační turistice do Číny. Příslušné instituce by podle ní měly přehodnotit svou spolupráci s čínskými partnery v oblasti transplantační medicíny, výzkumu a odborné přípravy.

Nejvyšší představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell o den dříve během parlamentní rozpravy zdůraznil, že 27členný blok „co nejdůrazněji odsuzuje zločinnou, nelidskou a neetickou praxi nucených odběrů orgánů“.

Dubnová lékařská studie zveřejněná v časopise American Journal of Transplantation identifikovala desítky čínských publikací, v nichž lékaři odebírali lidem k transplantaci srdce a plíce, aniž by postupovali podle standardního protokolu pro konstatování smrti mozku. To ve skutečnosti znamenalo, že pacienti byli zabíjeni pro své orgány a že stovky zúčastněných lékařů působily jako „kati“ pro stát, uvedli autoři.

„Slabá výzva komunistickému režimu“

Někteří pozorovatelé se však domnívají, že přijatá rezoluce problém ještě zdaleka neřeší.

Torsten Trey, výkonný ředitel skupiny na obranu lékařské etiky Lékaři proti nuceným odběrům orgánů, upozornil na dlouhotrvající mlčení mezinárodního společenství k této záležitosti.

„Od chvíle, kdy Čínský tribunál došel k závěru, že Čína zabíjí lidi kvůli jejich orgánům, uplynuly tři roky. Více než dvě desetiletí Čína pronásledovala praktikující Falun Gongu a pravděpodobně jich zabila přes milion, což je pravděpodobně více lidí, než (bylo zabito) na Ukrajině do dnešního dne,“ řekl pro The Epoch Times.

V porovnání s reakcí světa na válku na Ukrajině byla rezoluce „slabou výzvou komunistickému režimu, který podporuje Rusko v jeho agresi,“ řekl.

„Potřebujeme činy vůči Číně, ne výzvy. Čína tyto výzvy slyšela po dvě desetiletí a ignorovala je,“ dodal.

„Komunistická strana Číny teď staví Evropu před otázku: Učiní základní lidská práva a hodnoty neoddiskutovatelnou podmínkou partnerství, nebo bude ignorovat hrůzné praktiky nuceného odebírání orgánů žijícím praktikujícím Falun Gongu v Číně?“ dodal.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. Článek byl redakčně upraven a zkrácen. (jas)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.