Aktivisté za lidská práva nedávno zveřejnili interaktivní mapu, která ukazuje, co se děje nedaleko míst, kde probíhají letošní zimní olympijské hry. Čínská komunistická strana se oslnivou show snaží odvrátit pozornost světa od totalitních praktik, které probíhají uvnitř celé čínské společnosti. Interaktivní mapa nevládní organizace tvrdí, že mučení a smrt vězňů svědomí se odehrává nedaleko olympijských sportovišť.
Zatímco čínský vůdce Si Ťin-pching veřejně sděluje světu, že jsme „Jeden svět, jedna rodina“, což je heslo letošních her, Informační centrum Falun Dafa nabízí vhled do sítě zadržovacích zařízení v samotném Pekingu.
Interaktivní mapa, kterou vytvořilo Informační centrum, je prozatím první komplexní mapa svého druhu a podle jejích autorů poskytuje „pohled na místa, která Komunistická strana Číny nechce, abyste viděli“.
Ve více než desítce „ohnisek pronásledování“ v Pekingu a jeho okolí živoří podle autorů mapy nespočet vězněných příznivců meditační praxe Falun Gong jen proto, že nejsou ochotni vzdát se své víry. Komunistická strana proti nim v roce 1999 zahájila celostátní pronásledování, které trvá dodnes. Takzvaná převýchovná centra, v nichž se mají pod psychickým tlakem a mučením vzdát svého přesvědčení, nalezneme i v Pekingu.
„Měsíc trvalo, než jsme zkontrolovali podrobnosti a dokončili mapu. Mnoho institucí se snaží ztížit vnější kontrolu tím, že vystupují pod dvěma jmény, mají veřejné a soukromé jméno a vystupují dokonce pod dvěma různými adresami,“ říkají autoři interaktivní mapy.
„Můžete, vyjít ze dveří oválné rychlobruslařské haly, běžet asi 23 km na východ a jste ve vazebním středisku, kde jsou lidé vězněni za svoji víru,“ – Levi Browde, ředitel Informačního centra Falun Dafa
Například ty, které sloužily jako pracovní tábory, podle výzkumníků přijaly vedlejší název jako zástěrku pro své „podnikání“, které má formu novodobého otroctví.
To vše se nachází jen několik kilometrů od stadionů, z nichž světová média informují o sportovních výkonech olympioniků.
Olympijské hry a sportovci se tak stávají pomocníky propagandy komunistické strany, která od svého vzniku v Číně připravila o život nejméně 70 milionů lidí. Dnes čínský vůdce hlásá do světa, že jsme „Jeden svět, jedna rodina“, ale tento ideál může podle kritiků čínský režim jen stěží reprezentovat.
23 kilometrů od rychlobruslařské haly
V rozhovoru s deníkem The Epoch Times uvedl ředitel Informačního centra Falun Dafa, Levi Browde: „Můžete se doslova dívat na olympijské rychlobruslení, vyjít ze dveří Oválné haly a běžet 14 mil (asi 23 km) na východ a jste ve vazebním středisku, kde jsou lidé vězněni za svoji víru ve Falun Gong. Přinejmenším v jednom konkrétním případě již devět let.“
„Často vidíte jen mrakodrapy a všechny ty Starbucksy v Pekingu a říkáte si: „To je ta nová Čína.“ Podle Browdeho, ale i dalších expertů, se však čínský režim vůbec nezměnil.
„Vězeňské tábory, kde jsou lidé vězněni a mučeni pro své přesvědčení, se nacházejí hned vedle olympijských sportovišť a velmi jasně ukazují podvod a pokrytectví čínské komunistické strany,“ říká Browde.
25 kilometrů od zimního stadionu
Další z míst označených na mapě se nachází asi 25 kilometrů jižně od olympijského zimního stadionu. Je to pekingská ženská věznice, kde byla nedávno mimo jiné znovu uvězněna umělkyně Sü Na. Její případ se stal mezinárodně známým díky podpoře lidskoprávních organizací a aktivistům za lidská práva.
Paní Sü Na byla zatčena několik měsíců před letními olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008, když cestovala v autě se svým manželem, hudebníkem Jü Čouem, členem čínské folkové skupiny. Vše se odehrálo 26. ledna 2008, kdy je cestou domů po koncertě v Pekingu zastavila policie.
Když u nich policie našla literaturu Falun Gongu, zatkla je a odvezla do okresního vazební věznice Tchung-čou. Manželé byli odděleni. Sü už svého muže nikdy neviděla živého. Zemřel ve vazbě jedenáct dní po zatčení, v předvečer čínského Nového roku. Paní Sü byla tehdy odsouzena ke třem letům vězení.
14. ledna 2022, tři týdny před zimními olympijskými hrami, byla Sü Na zatčena znovu.
Zjistilo se, že poskytla deníku Epoch Times fotografie dokumentující první měsíce pandemie v Číně. Za to ji čínský soud uvěznil na osm let.
20 kilometrů od Národního rychlobruslařského oválu
Asi 20 kilometrů severně od Národního rychlobruslařského oválu se nachází pekingské nápravné zařízení pro mladistvé, které je ve skutečnosti podzemním zařízením pro nucené práce.
V roce 2001 zde paní Liou Ťi-jing musela šít svetry a šály na vývoz. Jiní vězni svědomí zde museli přišívat podrážky bot a dělat další práce. „Při práci jste nesměli mluvit a spát jste mohli jít až po splnění denní kvóty,“ říká paní Liou Ťi-jing, která v roce 2016 uprchla do USA.
Další zařízení naleznete na interaktivní mapě.
Seznam zadržovacích zařízení
Zadržovací středisko Chaoyang
Nejbližší místo: Národní stadion, 10 mil daleko
Pekingské středisko nucených prací
Nejbližší místo: Národní rychlobruslařský ovál, 12 mil daleko
Pekingský tábor nucených prací Tuanhe
Nejbližší místo konání: Národní rychlobruslařský ovál, 12 mil daleko
Pekingské nápravné zařízení pro mladistvé
Nejbližší místo konání: Národní rychlobruslařský ovál, 13 mil daleko
Detenční centrum Yanqing
Nejbližší místo konání: Národní sáňkařské centrum, 13 mil daleko
Pekingská věznice č. 2
Národní rychlobruslařský ovál, 13 mil daleko
Pekingská ženská věznice
Nejbližší místo konání: Národní rychlobruslařský ovál, 16 mil daleko
Pekingské okresní vazební centrum Tongzhou
Nejbližší místo konání: Národní rychlobruslařský ovál, 19 mil daleko.
Záchytné centrum Changping
Nejbližší místo konání: Národní krytý stadion, 22 mil daleko
Zlepšení v Číně nenastalo
Již během olympiády v Číně v roce 2008 se hovořilo o rozsáhlém porušování lidských práv a násilných represích čínského režimu. Tehdy politici a pořadatelé prohlašovali, že jet do Číny má smysl, neboť „pořádáním olympijských her v Číně napomůžeme ke zlepšení situace“.
Při pohledu na vývoj událostí v Číně konstatují lidskoprávní organizace chybný předpoklad. Po 13 letech je situace ještě horší než v roce 2008.
Český sinolog Martin Hála v rozhovoru pro Český rozhlas také prohlásil, že „od minulé olympiády v Pekingu se stav dodržování lidských práv v Číně dramaticky zhoršil“. Více zde…
Podobně se vyjádřil i mluvčí Informačního centra Falun Dafa Er-pching Čang. „Žádný jiný režim na světě nemá takovou drzost a mezinárodní vliv, aby pořádal olympijské hry a zároveň držel tak velký počet mírumilovných politických vězňů v prostředí plném týrání a mučení.“
Er-pching Čang zdůraznil, že „blízkost olympijské slávy a strašlivého lidského utrpení“ podtrhuje tragickou a často klamnou stránku vlády Komunistické strany Číny.
83 světových značek, včetně velkých amerických společností, je provázáno s nucenými pracemi v Číně, sdělil deníku Epoch Times spisovatel Benedict Rogers, zakladatel Hong Kong Watch a místopředseda komise pro lidská práva britské Konzervativní strany. Více zde…
Pronásledování po desetiletí
Zveřejněná interaktivní mapa sleduje místa násilné převýchovy příznivců meditační praxe Falun Gong (někdy také Falun Dafa), která v Číně v 90. letech 20. století zaznamenala masovou popularitu. Odhaduje se, že před rokem 1999 se této tradiční praxi obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru věnovalo 70 až 100 milionů Číňanů.
Informačního centru Falun Dafa dlouhodobě monitoruje vývoj represí v Číně a dodnes shromáždilo informace o více než 450 000 vězňů v táborech nucených prací a 87 000 zdokumentovaných případech mučení.
Nejzávažnější případy fyzické likvidace příznivců Falun Gongu ve věznicích a zadržovacích zařízeních byly shromažďovány nezávislými vyšetřovateli a nevládními organizacemi od roku 2006. Tyto případy zahrnovaly nucené odběry orgánů vězňům svědomí: zejména praktikujícím Falun Gongu, etnickým Ujgurům, Tibeťanům nebo pronásledovaným křesťanům z domácích církví.
V této oblasti bylo vydáno několik vyšetřovacích zpráv v letech 2006, 2009, 2015 a 2016. [1] V roce 2019 byl v Londýně uspořádán mezinárodní soudní tribunál, který vyslechl více než padesát svědků a posuzoval výsledky dosud vydaných vyšetřovacích zpráv. Tribunál došel k závěru, že „členové tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně se po dlouhé časové období praktikuje nucený odběr orgánů vězňům svědomí, zahrnující velmi mnoho obětí“. Více zde…
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K. Upravil M. K.
Poznámky: [1]
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line (anglicky)
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line (anglicky)
Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line
WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line
ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line