Letošní zimní olympijské hry jsou plné událostí. Nikoliv však spojených se sportovními výkony, ale daleko více s politickými otázkami, chováním čínského pořadatele (Komunistické strany Číny) a podmínkami, kterým atleti v Číně musejí čelit.

Krasobruslařku Ču I, která se narodila a vyrostla ve Spojených státech, přesvědčily čínské úřady, aby se vzdala amerického občanství a reprezentovala Čínu. V Číně se dostala pod palbu kritiky kvůli tomu, že opakovaně upadla při svém debutu na zimních olympijských hrách. Krasobruslařka je nyní součástí čínského týmu, ale kritici na ni na internetu útočí kvůli jejímu výkonu a rodinným vazbám. Její otec, který pracuje ve vědeckém odvětví, se také přestěhoval z USA do Číny.

Čínská tenisová hvězda Pcheng Šuaj nedávno popřela, že by kohokoli obvinila ze sexuálního napadení, poté co v loňském roce na sociálních sítích zveřejnila příspěvek o incidentu s bývalým vysokým komunistickým funkcionářem. Podle jejího dřívějšího prohlášení ji měl znásilnit bývalý místopředseda Státní rady Komunistické strany Číny, Čang Kao-li, který stál v čele obří čínské delegace v Praze v roce 2014. Někteří zpochybňují její výpověď a uvažují, zda nepopírá své prohlášení pod nátlakem čínského režimu.

Na tchajwanském internetu propuklo pobouření kvůli tréninku tchajwanské olympioničky, která se při tréninku oblékla do dresu čínského týmu. Její krajané to vnímají jako formu propagandy čínského režimu, který chce nezávislý ostrovní stát s demokratickým zřízením zabrat, třeba i vojenskou silou.

Olympionici uzavření v karanténě v Pekingu hlásí špatné podmínky karanténních prostor a kvality jídla. Zprávy se pohybují od hubnutí a nedostatku pořádné stravy až po ztrátu důvěry ve výsledky testů nebo deprese a strach olympioniků.

Čínský umělec Aj Wej-wej, který navrhoval olympijský stadion pro letní olympijské hry v Pekingu v roce 2008, uvedl, že v otázce lidských práv se čínský režim „neposunul dopředu ani o palec“.

Holandský novinář byl čínským bezpečnostním úředníkem přerušen během živého vysílání z Pekingu. Podle novináře se nejednalo o ojedinělý incident.

Více informací naleznete v reportáži pořadu China in Focus níže.

Reportáž o událostech v Číně (anglicky)