TÉMA: Olympijské hry v Pekingu 2022

Čínský režim 1. února izoloval více než 200 zahraničních sportovců, úředníků a souvisejícího personálu, kteří se vydali do Číny na zimní olympijské hry. Šance, že by se tito lidé mohli her zúčastnit, je kvůli pekingské politice nulové tolerance vůči covidu malá.

Čínský režim každý den testuje všechny sportovce, úředníky a související personál. Pokud je výsledek testu pozitivní, dotyčná osoba bude okamžitě oddělena od ostatních. Osoby s příznaky onemocnění covid-19 budou poslány do nemocnice a lidé bez příznaků do karanténního centra.

Sportovci v karanténě mohou na hrách startovat až po získání dvou po sobě jdoucích negativních výsledků testu během 24 hodin.

Zahájení zimních olympijských her 2022 se uskuteční v pátek 4. února.

Organizační výbor Peking 2022 dále 1. února oznámil, že od 23. ledna do 31. ledna vstoupilo do Číny 8 107 sportovců, úředníků a souvisejícího personálu. Z nich bylo 200, tj. 2,5 %, pozitivně testováno na covid-19 na letišti nebo v „uzavřené bublině“, což je oblast, která odděluje personál akce od obyvatel Pekingu.

Podle čínské politiky týkající se covidu nesmí nikdo odletět do Pekingu bez negativního výsledku testu na covid-19, který byl proveden do 48 hodin.

V izolaci jsou například polští rychlobruslaři Natalia Maliszewská, Natalia Czerwonková, Magdalena Czyszczonová a Marek Kania.

V izolaci je také předsedkyně Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Emma Terhová.

Článek byl při překladu redakčně zkrácen. Celý článek naleznete zde. Přeložil M. K.