Zimní olympijští sportovci, kteří byli pozitivně testováni na covid-19, jsou nespokojeni s podmínkami v karanténních hotelech v Pekingu.

„Bolí mě břicho, jsem strašně bledá a mám obrovské černé kruhy pod očima. Chci, aby to všechno skončilo. Každý den brečím. Jsem moc unavená,“ uvedla na Instagramu z jednoho z hotelů ruská biatlonová závodnice Valeria Vasněcovová.

Na fotografii, kterou zveřejnila 3. února, je vidět podnos s obyčejnými těstovinami a oranžovou omáčkou, připálený kus masa s kostí, několik brambor a žádná zelenina. To byla její „snídaně, oběd a večeře po dobu pěti dnů“, uvedla.

Vasněcovová uvedla, že hladoví, protože je „nemožné“ sníst většinu jídla, a tak přežívá na několika soustech těstovin.

„Dnes jsem snědla všechen tuk, který podávají místo masa, protože jsem měla velký hlad,“ řekla s tím, že zhubla tolik, že jí „už trčí kosti“.

Podle Vasněcovové dostávají sportovci horší stravu než ostatní. Sdílela fotografii jídla podávaného týmovému lékaři, který bydlí o dvě patra pod ní a který byl také pozitivně testován. Jídlo se skládalo z čerstvého ovoce, salátu a krevet s brokolicí.

„Upřímně nechápu, proč je tu takový přístup k nám, sportovcům?!“ ptala se sportovkyně.

Vasněcovová nebyla zdaleka jediná, kdo si stěžoval. Nechutné jídlo nebo jeho naprostý nedostatek spolu s hygienickými a dalšími problémy učinily z karanténních hotelů zimní olympiády v Pekingu terč kritiky.

Od 23. ledna bylo více než 350 účastníků olympijských her po příjezdu do čínské metropole pozitivně testováno na covid-19. Aby se sportovci dostali z karantény, musí být bez příznaků a předložit dva negativní testy v rozmezí 24 hodin.

Když Eric Frenzel, sdruženář, který získal tři zlaté olympijské medaile, zamířil 4. února po pozitivním testu do izolační místnosti, jeho tým rychle zjistil, že podmínky v ní jsou „nepřijatelné“.

Čistota, kvalita jídla a připojení wi-fi potřebují okamžité zlepšení, řekl následující den novinářům šéf německého týmu Dirk Schimmelpfennig. Poznamenal, že tým vede „intenzivní jednání“ s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a organizátory zimních olympijských her v Pekingu.

„Hotelový pokoj je nepřijatelný, takže budeme muset najít způsob, jak to změnit,“ řekl Schimmelpfennig z olympijské vesnice v Čang-ťia-kou v provincii Che-pej. „Tyto hotely nám nebyly předem ukázány, a tak došlo k situaci, že sportovci právem žádají zlepšení.“

BOIC COIB WINTER OLYMPIC GAMES BEIJING 2022 DEPARTURE
Belgická skeletonistka Kim Meylemansová při odletu sportovců belgického týmu na zimní olympijské hry v Pekingu 2022 na letišti Zaventem v Bruselu, 29. ledna 2022. (Laurie Dieffembacq / Belga Mag / AFP via Getty Images)

Pozornost veřejnosti zapůsobila ve prospěch sportovců. Po slzavém videu belgické skeletonové hvězdy Kim Meylemansové na sociálních sítích o tom, že byla převezena na druhé místo do karantény, když už si myslela, že bude propuštěna, MOV zasáhl a ona dostala pokoj k vlastní izolaci uvnitř pekingské olympijské vesnice.

Meylemansová 3. února uvedla, že se po návratu do vesnice cítí „bezpečně“.

„Zdá se, že video, a zejména také úsilí mého olympijského výboru, se opravdu vyplatilo,“ uvedla ve videu na Instagramu.

Podle mluvčího jejího týmu Sergeje Averjanova se zdá, že se zlepšily i stravovací podmínky pro Vasněcovovou.

Dva dny po jejích stížnostech Averjanov zveřejnil fotografii podnosu, na němž je pro Vasněcovovou naservírován losos, okurky, párky a jogurt.

Vasněcovová „se už usmívá, a to je hlavní“, napsal Averjanov v příspěvku na sociální síti.