Eva Fu

7. 2. 2022

Zimní olympijští sportovci, kteří byli pozitivně testováni na covid-19, jsou nespokojeni s podmínkami v karanténních hotelech v Pekingu.

„Bolí mě břicho, jsem strašně bledá a mám obrovské černé kruhy pod očima. Chci, aby to všechno skončilo. Každý den brečím. Jsem moc unavená,“ uvedla na Instagramu z jednoho z hotelů ruská biatlonová závodnice Valeria Vasněcovová.

Na fotografii, kterou zveřejnila 3. února, je vidět podnos s obyčejnými těstovinami a oranžovou omáčkou, připálený kus masa s kostí, několik brambor a žádná zelenina. To byla její „snídaně, oběd a večeře po dobu pěti dnů“, uvedla.

Vasněcovová uvedla, že hladoví, protože je „nemožné“ sníst většinu jídla, a tak přežívá na několika soustech těstovin.

„Dnes jsem snědla všechen tuk, který podávají místo masa, protože jsem měla velký hlad,“ řekla s tím, že zhubla tolik, že jí „už trčí kosti“.

Podle Vasněcovové dostávají sportovci horší stravu než ostatní. Sdílela fotografii jídla podávaného týmovému lékaři, který bydlí o dvě patra pod ní a který byl také pozitivně testován. Jídlo se skládalo z čerstvého ovoce, salátu a krevet s brokolicí.

„Upřímně nechápu, proč je tu takový přístup k nám, sportovcům?!“ ptala se sportovkyně.

Vasněcovová nebyla zdaleka jediná, kdo si stěžoval. Nechutné jídlo nebo jeho naprostý nedostatek spolu s hygienickými a dalšími problémy učinily z karanténních hotelů zimní olympiády v Pekingu terč kritiky.

Od 23. ledna bylo více než 350 účastníků olympijských her po příjezdu do čínské metropole pozitivně testováno na covid-19. Aby se sportovci dostali z karantény, musí být bez příznaků a předložit dva negativní testy v rozmezí 24 hodin.

Když Eric Frenzel, sdruženář, který získal tři zlaté olympijské medaile, zamířil 4. února po pozitivním testu do izolační místnosti, jeho tým rychle zjistil, že podmínky v ní jsou „nepřijatelné“.

Čistota, kvalita jídla a připojení wi-fi potřebují okamžité zlepšení, řekl následující den novinářům šéf německého týmu Dirk Schimmelpfennig. Poznamenal, že tým vede „intenzivní jednání“ s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a organizátory zimních olympijských her v Pekingu.

„Hotelový pokoj je nepřijatelný, takže budeme muset najít způsob, jak to změnit,“ řekl Schimmelpfennig z olympijské vesnice v Čang-ťia-kou v provincii Che-pej. „Tyto hotely nám nebyly předem ukázány, a tak došlo k situaci, že sportovci právem žádají zlepšení.“

BOIC COIB WINTER OLYMPIC GAMES BEIJING 2022 DEPARTURE
Belgická skeletonistka Kim Meylemansová při odletu sportovců belgického týmu na zimní olympijské hry v Pekingu 2022 na letišti Zaventem v Bruselu, 29. ledna 2022. (Laurie Dieffembacq / Belga Mag / AFP via Getty Images)

Pozornost veřejnosti zapůsobila ve prospěch sportovců. Po slzavém videu belgické skeletonové hvězdy Kim Meylemansové na sociálních sítích o tom, že byla převezena na druhé místo do karantény, když už si myslela, že bude propuštěna, MOV zasáhl a ona dostala pokoj k vlastní izolaci uvnitř pekingské olympijské vesnice.

Meylemansová 3. února uvedla, že se po návratu do vesnice cítí „bezpečně“.

„Zdá se, že video, a zejména také úsilí mého olympijského výboru, se opravdu vyplatilo,“ uvedla ve videu na Instagramu.

Podle mluvčího jejího týmu Sergeje Averjanova se zdá, že se zlepšily i stravovací podmínky pro Vasněcovovou.

Dva dny po jejích stížnostech Averjanov zveřejnil fotografii podnosu, na němž je pro Vasněcovovou naservírován losos, okurky, párky a jogurt.

Vasněcovová „se už usmívá, a to je hlavní“, napsal Averjanov v příspěvku na sociální síti.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?