Eva Fu

26. 6. 2024

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, jehož cílem je donutit čínský režim ukončit dlouholetou kampaň pronásledování duchovní skupiny Falun Gong.

Zákon na ochranu Falun Gongu (Falun Gong Protection Act H.R. 4132), který předložil republikán Scott Perry spolu s dalšími 18 kongresmany obou politických uskupení, byl v dolní komoře amerického Kongresu schválen 25. června.

Jedná se o první americký návrh zákona zabývající se brutálním potlačováním této víry ze strany Pekingu, který prošel sněmovnou. Doteď Kongres v této věci přijímal „jen“ rezoluce.

Falun Gong (nebo také Falun Dafa) je meditační disciplína založená na principech pravdivosti, soucitu a tolerance. V komunistické Číně je předmětem neúprosné kampaně, jejímž cílem je tuto praxi vymýtit.

V uplynulých 25 letech čelí stoupenci této praxe věznění, mučení, nuceným pracím a násilným odběrům orgánů.

Zákon na ochranu Falun Gongu, který ještě musí schválit Senát, vyzývá k „okamžitému ukončení“ pronásledování. Pokud bude zákon podepsán, budou se Spojené státy muset vyhnout jakékoli spolupráci s Čínou v oblasti transplantací orgánů a zavést cílené sankce a vízová omezení.

Kongresman Scott Perry v Rotundě Kapitolu USA ve Washingtonu 25. června 2024. (Madalina Vasiliu / The Epoch Times)

Perry 25. června na půdě Sněmovny reprezentantů prohlásil, že nutnost projednávat otázku systematického násilného odebírání orgánů v roce 2024 je sama o sobě „velmi děsivá“.

„Nucené odebírání orgánů – forma masové vraždy – to je něco, [co jsme viděli u] Josefa Mengeleho, ale děje se to i dnes,“ řekl republikán.

„V Číně, pokud máte peníze, neexistuje žádný pořadník, ve kterém byste museli čekat na orgán… Těchto orgánů je tam dostatek.“

Perry označil návrh zákona za „první závazný krok Kongresu podniknout důrazné právní kroky proti pronásledování a nucenému odebírání orgánů [praktikujícím] Falun Gongu, čímž se Falun Gong stává ústředním bodem legislativy – což je po 25 letech opatření, které již dlouho chybělo“.

Zákon na ochranu Falun Gongu by rovněž nařizoval sankce vůči čínským úředníkům, vojenským představitelům nebo jiným osobám, které jsou „vědomě odpovědné za nedobrovolné odběry orgánů v Číně, podílejí se na nich nebo se na nich přímo či nepřímo podílely“.

Každý, kdo by byl na sankční listině, by nemohl vstoupit na území Spojených států nebo se účastnit transakcí v USA a byla by mu zrušena stávající víza. Návrh zákona rovněž stanoví občanskoprávní pokutu až do výše 250 000 dolarů a trestně-právní pokutu ve výši 1 milionu dolarů a 20 let vězení pro pachatele.

„Rozsáhlé, systematické a státem podporované pronásledování Falun Gongu vedením Komunistické strany ČLR představuje jasné porušení základních lidských práv praktikujících Falun Gongu a může představovat genocidu,“ uvádí se v textu zákona.

Ve svém projevu na podporu návrhu zákona se demokratický kongresman Greg Stanton zaměřil na „nepředstavitelné utrpení“, kterým oběti procházejí, když jsou jim „odebrána ta nejzákladnější práva a jejich těla jsou zneužita tím nejbizarnějším způsobem“.

„Představte si tu hrůzu a zoufalství těch, kteří jsou uvězněni pro své přesvědčení, jen aby jim byly násilně odebrány orgány,“ řekl. „To není jen statistika nebo vzdálená záležitost. Jsou to skuteční lidé – lidé s rodinami, se sny, kteří snášejí neuvěřitelnou bolest a strach.“

Deník The Epoch Times poprvé informoval o odebírání orgánů v roce 2006 poté, co se přihlásili očití svědci, kteří vypověděli, že v čínských nemocnicích a podzemních zařízeních dochází k zabíjení pro orgány. Jedna ze svědkyň vystupující pod přezdívkou Annie uvedla, že její manžel odebíral rohovky žijícím praktikujícím Falun Gongu, když pracoval jako neurochirurg v nemocnici v severovýchodní Číně.

Od té doby se problematice věnuje větší pozornost, zejména poté, co v roce 2019 dospěl nezávislý Londýnský tribunál k závěru, že v Číně dochází ke zneužívání ve značném rozsahu, přičemž hlavním zdrojem orgánů jsou praktikující Falun Gongu.

Několik rezolucí odsuzujících perzekuci Falun Gongu a násilné odběry orgánů v Číně přijal i Parlament Evropská unie, České republiky a řada dalších států.

Loni americkou Sněmovnou reprezentantů prošel také první návrh zákona postihující obecně praxi násilných odběrů orgánů.

-ete-

Související články

Přečtěte si také

Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Ženíšek reaguje
Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Ženíšek reaguje

Během proslovu na dnešním sněmu Akademie věd dnes místopředseda ANO Karel Havlíček zdůraznil, že pokud by v příštích volbách zvítězilo hnutí ANO a vládlo by, zruší post ministra pro vědu, výzkum a inovace.

Odchod od uhlí? Zdaleka ne! Letošek opět předčí loňský rekord
Odchod od uhlí? Zdaleka ne! Letošek opět předčí loňský rekord

Zatímco v Evropě rezonuje odchod od uhlí a dekarbonizace, asijské země se zřejmě zaslouží o to, že vývoz a využití energetického uhlí letos dosáhne nových výšin. Česko jde s těžbou dolů, zatím prakticky neexportuje.

Emoce občanů při katastrofě detailně zmapovalo Ministerstvo vnitra. Jak využívá poznatky v praxi?
Emoce občanů při katastrofě detailně zmapovalo Ministerstvo vnitra. Jak využívá poznatky v praxi?

Prezentace týmu na ministerstvu vnitra o akutní komunikaci ukazuje emoční křivku obyvatel v době krizí či katastrof. V její heroické a idylické fázi je pro stát patrně nejvýhodnější komunikovat s občany.

Po 123 letech jsme se zbavili deficitu. Argentinský prezident Milei zhodnotil rok své vlády
Po 123 letech jsme se zbavili deficitu. Argentinský prezident Milei zhodnotil rok své vlády

Argentinský prezident Javier Milei ve svém projevu k ročnímu působení v úřadu uvedl, že se jeho zemi poprvé za 123 let podařilo zbavit rozpočtového deficitu.

Začala krize Volkswagenu v Číně? Padlo rozhodnutí o uzavření první továrny
Začala krize Volkswagenu v Číně? Padlo rozhodnutí o uzavření první továrny

Jak vůbec došlo ke krizi VW? Nyní se ukázalo, že prodeje v Číně zaostávají za očekáváním. Společnost tak přichází o desítky miliard – a již zavírá svůj první závod na Dálném východě.

Zhroucení syrské vlády aneb Jak vypadá kolaps
Zhroucení syrské vlády aneb Jak vypadá kolaps

Zhroucení syrské vlády se ve světovém internetu projevilo různými způsoby. Jedním z těch nejvýraznějších byla záplava amatérských videí ze všech možných lokalit, včetně věznic a vyplundrovaných úředních objektů.

Nedostupnost kvalitní zdravotní péče stále více „děsí“ Čechy, říká průzkum
Nedostupnost kvalitní zdravotní péče stále více „děsí“ Čechy, říká průzkum

Češi mají stále větší obavy z nedostupnosti kvalitní zdravotní péče. Obavy za čtyři roky vzrostly o 12 procentních bodů, za riziko nedostupnost péče považuje 55 procent lidí.

Restaurátoři očistili plášť Prašné brány v Praze, chystají její celkovou obnovu
Restaurátoři očistili plášť Prašné brány v Praze, chystají její celkovou obnovu

Restaurátoři dokončili čištění pláště Prašné brány v Praze. Zároveň sesbírali údaje o stavu jejích jednotlivých částí, které potřebují k tomu, aby naplánovali celkovou obnovu památky.