Milan Kajínek

24. 4. 2024

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž pocházející z Číny transparent, s nímž šla jeho matka protestovat na náměstí Nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany. Slyšení se účastnila také Číňanka Chuej Li, jejíž matka byla několikrát zatčena a vězněna.

Jednání pořádal Petiční výbor na výzvu více než 50 tisíců občanů ČR, kteří podepsali petici „Za ukončení pronásledování praktikujících Falun Gongu, páchaného čínským režimem“. Podle petentů by se měli čeští ústavní činitelé zasadit za ukončení násilných represí v Číně, které dosahují „zločinů proti lidskosti“ a naplňují skutkovou podstatu „genocidy“.

Na akci promluvili zástupci Ministerstva zahraničních věcí, zdravotnictví a spravedlnosti, a také člen organizace DAFOH (Doktoři proti násilným odběrům orgánů). Slyšení mělo seznámit veřejnost s obtížnou situací lidí v Číně.

Zástupce petentů Leoš Strnad během slyšení uvedl, že výsledky vyšetřování holokaustu nacistického Německa kdysi „šokovaly lidstvo“, které se ale nepoučilo o tom, jak takovým zločinům předcházet. „Stále se většina světa rozhoduje, stejně jako jejich předchůdci během 2. světové války – totiž problém ignorovat,“ řekl Strnad.

Policista na Náměstí nebeského klidu v Pekingu drží v ruce roztržený transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“ a míří k dalším poklidně protestujícím, kteří drží v rukou nápisy „Pravdivost, soucit, snášenlivost“, což jsou morální principy Falun Gongu. Po vypuknutí násilných represí v roce 1999. (Minghui.org)

Na fotografii výše je autentický záběr z náměstí Nebeského klidu v Pekingu, kam se po 20. červenci 1999 vydávali mnozí příznivci Falun Gongu protestovat se zdviženými transparenty proti vládním represím, které považovali za neopodstatněné.

S podobným transparentem na náměstí přišla také matka pana Le-pina Tinga, který jej během veřejného slyšení ukázal poslancům. Pan Ting dnes žije v azylu v Německu a opakovaně pořádal kampaně za osvobození svých rodičů z vězení. Podrobněji jsme o jeho případu informovali zde.

Výboru předsedal poslanec Tomio Okamura (SPD) a zpravodajem petice byl jeho bratr Hayato (KDU-ČSL).

Součástí petice byla také žádost o prosazení zákazu transplantační turistiky do Číny.

Jako jeden z důvodů petenti uvádějí závěry mezinárodního soudního tribunálu v Londýně z roku 2019, který došel k jednoznačnému závěru, že čínská transplantační centra zneužívají zadržované příznivce Falun Gongu jako nedobrovolné dárce orgánů.

Na slyšení se dostavil přizvaný Harold King, zástupce ředitele organizace DAFOH, která se specializuje právě na vyšetřování v oblasti čínské transplantační chirurgie. Jeho organizace sdružuje lékařské profesionály a zaměřuje se na sběr informací a osvětovou činnost v lékařských kruzích.

Podle Kinga se soustřeďují na důkazy zahrnující počty prováděných transplantací v Číně, krátkou čekací dobu na vhodný orgán, dostupnost, množství a druhy dodávaných orgánů – játra, srdce a plíce.

Dalším, kdo na slyšení promluvil, byla slečna Chuej Li. Svědčila o svých zkušenostech z Číny a také děkovala za možnost azylu ve Velké Británii, kam se jí loni podařilo dostat i její matku.

Chuej Li a její matka se od roku 1998 věnují duchovní praxi Falun Gong (také Falun Dafa), která obsahuje pět meditativních cvičení a nauky o rozvoji charakteru. V Číně se tato metoda volně šířila mezi lidmi od roku 1992 a cvičila se v parcích a na náměstích.

Matce a babičce Chuej Li se dle její výpovědi zlepšil zdravotní stav a každé ráno chodily na společná cvičení. „Byly to nezapomenutelné a radostné časy,“ vzpomíná Li. Ale v roce 1999 začal proti Falun Gongu vystupovat tehdejší vůdce komunistické strany a upozorňoval na velké množství lidí, kteří se v Číně metodě věnují (70–100 milionů lidí dle vládních průzkumů).

Nakonec komunistická strana 20. července 1999 metodu zakázala a její příznivce podrobuje tvrdým represím, které trvají dodnes.

„Jednoho dne v roce 2000 mi matka řekla, že se s babičkou rozhodly jít na náměstí Nebeského klidu a využít své osobní zkušenosti k tomu, aby lidem sdělily, že ‚Falun Dafa je dobrý‘ a praktikující Falun Dafa by neměli být pronásledováni pro svou víru,“ řekla slečna Li českým poslancům. „I když mi v té době bylo pouhých osm let, slyšela jsem už hodně o vážném pronásledování, dokonce i o smrti praktikujících Falun Gongu. Tolik jsem se bála o bezpečí své matky, ale nezastavila jsem ji, protože jsem věděla, že to, co udělá, je správné. Myslela jsem si o ní, že je statečná, a byla jsem na ni hrdá.“

Poté, co na pekingském náměstí poblíž Zakázaného města zvedla nad hlavu transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, byla zatčena policií a po dobu dvou měsíců zadržována v záchytném centru. Od té doby zažívala ona i její rodina nepřetržitý tlak od vládních úřadů, ve škole i od příbuzných, kteří se obávali se s nimi stýkat.

Když bylo Chuej Li šestnáct let, policie odvlekla v noci její matku z domu v rámci zátahů, které podnikali během příprav na olympiádu v Pekingu v roce 2008. Strávila dva roky ve vězení.

Během zadržování v „záchytném středisku Chaoyang jí násilím odebrali krev, provedli rentgen hrudníku a vyslýchali ji,“ řekla Li. První vyšetřovací zpráva Kanaďanů Kilgoura a Matase uvádí právě zdravotní testy prováděné na zadržovaných příznivcích Falun Gongu jako jeden z nepřímých důkazů zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím. Testy podle nich mají sloužit k vytváření kartotéky obsahující krevní skupiny a zdravotní stav vězňů – potenciálních nedobrovolných dárců orgánů.

Náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník, přítomný na slyšení, uvedl, že ministerstvo si je vědomo vznesených obvinění a jejich závažnosti a po jednání zveřejnil na platformě X post, v němž zmiňuje, že „Ministerstvo zdravotnictví varuje před transplantačním turismem do Číny, kromě zdravotního rizika můžete dostat orgán násilně odebraný vězni. V ČR jsou transplantace přísně sledovány“.

Výše zmiňovaný londýnský soudní tribunál v roce 2019 vyslechl více než 50 svědků a posoudil tisíce stran vyšetřovacích zpráv. V závěru výsledné zprávy uvádí, že „členové tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně se po dlouhé časové období praktikuje nucený odběr orgánů od vězňů svědomí, zahrnující velmi mnoho obětí“. Tribunál dále prohlásil, že každý, kdo jedná s čínskými představiteli, úřady a vládou, by si měl být vědom toho, že jedná se zločinným režimem.

Evropský parlament problematiku projednával v letech 2013, 2016, 2022 a 2024. Opakovaně vyzýval k ukončení represí a stíhání viníků. V poslední rezoluci z roku 2024 odsoudil pronásledování Falun Gongu a vyzval k mezinárodnímu vyšetřování.

Petiční výbor vydal doporučení „státním orgánům České republiky, aby věnovali trvalou pozornost osudu utiskovaných stoupenců Falun Gongu v současné Číně“.

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...