„Tyto činy jsou děsivé. Myslím, že jsou v rozporu se základními lidskými právy,“ řekl deníku The Epoch Times lord Philip Hunt z King’s Heath, který etickou skupinu nominoval.
Britský zákonodárce navrhl organizaci Lékaři proti nuceným odběrům orgánů (DAFOH) na Nobelovu cenu míru za roli, kterou tato etická lékařská skupina sehrála při upozorňování na „hrůzy nucených odběrů orgánů“ v současné Číně. Odvětví čínské transplantační chirurgie je předmětem vyšetřování od roku 2006.
Tato nezisková organizace se sídlem ve Washingtonu, která sdružuje lékaře z celého světa, strávila přibližně 17 let zvyšováním povědomí o případech zneužívání vězňů svědomí.
Kromě vydávání publikací zachycujících důkazy skupina pravidelně pořádá webové semináře a organizuje petiční akci vyzývající OSN k přijetí opatření, která za zhruba šest let získala miliony podpisů po celém světě.
V lednu DAFOH s podporou více než 100 zákonodárců, akademiků a občanských skupin vyzvala OSN, aby zřídila mezinárodní trestní tribunál pro vyšetřování násilných odběrů orgánů čínským režimem.
Předkladatel nominace, lord Philip Hunt z King’s Heath, ocenil skupinu za „obrovský kus práce“, kterou odvedla při zdůvodňování toho, „proč musíme jednat“.
„Tyto činy jsou děsivé, myslím, že jsou v rozporu se základními lidskými právy,“ řekl listu The Epoch Times lord Hunt.
V nominačním dopise uvádí, že angažovanost skupiny v této věci je „hluboce zakořeněna v přesvědčení prosazovat lékařskou etiku a lidskou důstojnost“.
Udělení Nobelovy ceny míru této skupině by podle Hunta, který je zástupcem předsedy Sněmovny lordů, „nejen podpořila zvýšení povědomí a přitáhla pozornost k tomto tématu, ale také by pozitivně ovlivnila veškeré úsilí vynakládané proti obchodování s lidmi, což je další závažné téma naší doby“.
Státem posvěcené zneužívání vězňů svědomí a nucené odebírání orgánů v Číně ohrožuje podle vyšetřovatelů obrovské množství obyvatel. Mnozí členové velké komunity příznivců Falun Gongu, která v Číně podle vládních odhadů čítala až 100 milionů lidí, by mohli být usmrceni v procesu odebrání orgánů, stejně jako Ujgurové, Tibeťané a členové domácích křesťanů.
„Členové Tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně se po dlouhé časové období praktikuje nucený odběr orgánů od vězňů svědomí, zahrnující velmi mnoho obětí.“
— Sir Geofrey Nice QC, soudce
Zahraniční zájemce o transplantaci orgánu lákají extrémně krátké čekací doby v čínských nemocnicích. Díky rychlým dodávkám vhodných orgánů se mohou rozhodnout do Číny odcestovat za účelem transplantace, a stát se nevědomými spoluviníky toho, co mezinárodní soudní tribunál v Londýně v roce 2019 označil za zločiny proti lidskosti.
Zmiňovaný soudní tribunál, kterému předsedal soudce sir Geofrey Nice, po několikaměsíčním vyšetřování, vyslechnutí více než padesáti svědků a prostudování stovek stran vyšetřovacích spisů, došel k závěru, že v Číně k těmto procedurám v transplantačním průmyslu skutečně dochází, a to „ve značném rozsahu“.
O problematice opakovaně jednal Evropský parlament i Kongres USA.
V loňském roce prošel americkým Kongresem s velkou podporou návrh zákona, jehož cílem je vyvodit trestní důsledky pro pachatele, a stát Texas přijal zákon, který zakazuje pojišťovnám podporovat transplantační turistiku do Číny. V roce 2022 přijal Evropský parlament další rezoluci odsuzující tuto „zločinnou, nelidskou a neetickou praxi“ a vyzval čínský režim k propuštění všech vězněných příznivců Falun Gongu.
Pan Hunt, díky jehož úsilí došlo ve Velké Británii k prosazení zákona zakazujícího účast Britů na tomto transplantačním systému, však říká, že je zklamán dosud chybějící hmatatelnou reakcí ze strany mezinárodních orgánů, jako je OSN.
Během nedávného periodického přezkumu OSN se představitelé zemí vyjadřujících se ke stavu v oblasti lidských práv v Číně museli se svým vyjádřením vejít do pouhých 45 sekund. Otázka nucených odběrů orgánů nebyla žádnou zemí vznesena.
Pan Hunt se o této problematice poprvé dozvěděl asi před pěti lety od obhájců lidských práv, když vedl kampaň za prosazení návrhu zákona na podporu dárcovství orgánů ve Velké Británii. Podle jeho slov byl šokován zjištěními o situaci v Číně a slíbil, že udělá vše pro to, aby pomohl zneužívání vězňů svědomí ukončit.
„Musíme protestovat, vést kampaně a nakonec se nám podaří tuto strašnou praxi vymýtit.“
— lord Philip Hunt
Vězni svědomí, praktikující Falun Gongu a Ujgurové v severozápadní oblasti Sin-ťiang „si zaslouží mnohem, mnohem lepší život než tu strašnou situaci, ve které se ocitli,“ říká Hunt.
„Musíme se polepšit, musíme protestovat, vést kampaně a nakonec se nám podaří tuto strašnou praxi vymýtit,“ dodal zástupce předsedy Sněmovny lordů. A v tomto úsilí hrají podle něho organizace, jako je DAFOH, „neuvěřitelně důležitou roli“.
„Vzdávám jim hold za všechno, co udělali, a za veškerou podporu, kterou mi poskytli,“ řekl pan Hunt.
Říká také, že je před námi ještě dlouhá cesta, ale společné úsilí DAFOH a podobně smýšlejících skupin může podle něho začít přinášet změny.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.