Eva Fu

6. 2. 2024

„Když se lidem vezme náboženská svoboda, brzy následuje svoboda politická.“

Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson 31. ledna zdůraznil obavy z nuceného odebírání orgánů, jehož se dopouští Komunistická strana Číny na věřících občanech, a označil tento režim za jeden z „nejrepresivnějších na světě“ kvůli porušování lidských práv.

„Tibetští buddhisté a praktikující Falun Gongu jsou umisťováni do táborů nucených prací a Komunistická strana Číny jim odebírá orgány,“ řekl Johnson během projevu na Mezinárodním summitu o náboženské svobodě ve Washingtonu.

Upozornil také na „genocidní kampaň Pekingu zaměřenou na nucenou sterilizaci, nucené zadržování a převýchovu“ Ujgurů v severozápadní oblasti Xinjiang.

Takový režim má také „nejméně co nabídnout svým občanům, pokud jde o ekonomickou prosperitu a sociální mobilitu, a není se čemu divit, protože, pokud budete omezovat a mučit lidi pro jejich náboženské přesvědčení, bude to tyranský režim,“ řekl.

Státem schválené násilné odebírání orgánů v Číně – odebírání orgánů nedobrovolným dárcům za účelem jejich prodeje – se poprvé dostalo do centra mezinárodní pozornosti v roce 2006, kdy informátoři podali zprávy mezinárodním vyšetřovatelům a deníku Epoch Times o existenci zadržovaných příznivců z duchovní skupiny Falun Gong. Podle jejich výpovědí byli zadržováni v podzemních zařízeních za účelem jejich využívání jako nedobrovolných dárců orgánů ke komerčním transplantacím.

Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je duchovní praxe zahrnující meditační cvičení a nauku o morálce, která hovoří o principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. V 90. letech 20. století se tato praxe v Číně svobodně vyučovala prostřednictvím přednášek a veřejných cvičení a do roku 1999 si v Číně získala až 100 milionů příznivců.

Komunistická strana Číny, která vnímala popularitu této praxe jako hrozbu pro udržení absolutní moci, zahájila v roce 1999 rozsáhlou represivní kampaň s cílem Falun Gong a jeho příznivce „vyhladit“.

V roce 2019 zasedal v Londýně mezinárodní soudní Čínský tribunál, který dospěl k závěru, že v Číně docházelo k nuceným odběrům orgánů ve „značném rozsahu“. Ačkoli praktikující Falun Gongu byli hlavní cílovou skupinou, tribunál zjistil, že oběťmi jsou i další potlačované náboženské a etnické komunity, například Ujgurové.

Johnson ve svém projevu zdůraznil náboženskou svobodu jako základní lidské právo.

„Amerika byla založena na ideálu náboženské svobody a víře, že každý člověk má nezadatelná práva,“ řekl předseda Sněmovny.

„Když se lidem vezme náboženská svoboda, brzy následuje svoboda politická. Víme, že taková je lekce z historie. James Madison kdysi řekl, že právě svědomí je nejposvátnějším ze všech majetků. Pokud vám tedy vlády nemají krást majetek, pak by vám neměly krást ani svědomí.“

„Návrh zákona, jehož čas nadešel“

Několik současných i bývalých amerických představitelů pro náboženské záležitosti na společném summitu vyzvalo Spojené státy, aby zvýšily své úsilí v boji proti neetickým praktikám čínského režimu.

„Jen se zamyslete nad tím, o čem tu mluvíme – o nuceném odběru orgánů. Odebíráte někomu orgány a s největší pravděpodobností ho zabíjíte. To je naprosto středověké,“ řekl 30. ledna Epoch Times Sam Brownback, který v letech 2018–2021 působil jako velvyslanec USA pro náboženskou svobodu.

V reakci na zneužívání vězňů svědomí v Číně se zvedla vlna odporu i v mezinárodním společenství.

Evropský parlament, který v roce 2022 odsoudil čínský režim za tuto praxi, přijal v lednu 2024 další rezoluci odsuzující pronásledování Falun Gongu a vyzval k mezinárodnímu vyšetřování represivní kampaně čínské komunistické strany, která trvá již téměř čtvrt století.

Tucet odborníků na lidská práva přidružených k OSN vyjádřilo šok a znepokojení nad zprávami o nuceném odebírání orgánů menšinám v Číně, přičemž jako ohrožené skupiny uvedli konkrétně příznivce Falun Gongu, Ujgury, Tibeťany, muslimy a křesťany zadržované ve vazbě.

V americké Sněmovně reprezentantů byl v březnu 2023 poměrem hlasů 413:2 schválen návrh zákona, jehož cílem je kriminalizovat nucené odběry orgánů. Texas v červnu 2023 přijal zákon zakazující zdravotním pojišťovnám financovat transplantace orgánů, při nichž se používají orgány z Číny.

Republikán Chris Smith, který představil návrh zákona proti nuceným odběrům orgánů ve Sněmovně reprezentantů, řekl, že je „velmi frustrován“, když vidí, že návrh leží v Senátu již téměř rok bez možnosti o něm hlasovat.

„Je to návrh zákona, jehož čas nadešel,“ řekl Smith Epoch Times na summitu 30. ledna.

Státem schvalované nedobrovolné odběry orgánů přinášejí orgány do čínského miliardového transplantačního průmyslu. Čínský režim provozuje výběrové nemocnice, kde jsou prováděny transplantace orgánů výlučně vysoce postaveným úředníkům komunistické strany.

Bývalý náměstek ministra kultury, který zemřel ve věku 87 let, měl v těle „vyměněno mnoho orgánů“, takže jednou žertoval, že „mnohé části těla už nejsou jeho vlastní“, jak se píše v nyní již smazaném nekrologu.

„Pokud bude Si Ťin-pching zítra potřebovat nová játra, dostane je od praktikujícího Falun Gongu nebo od někoho jiného, možná od Ujgurů,“ řekl Smith s odkazem na čínského komunistického vůdce.

„Není to pobuřující? Právě ti lidé, které pronásleduje, se stávají zdrojem orgánů. To je jako z nacistického Německa,“ říká kongresman.

Den poté, co Sněmovna schválila Smithův návrh zákona, zaslalo čínské velvyslanectví do kanceláře kongresmana rozzlobený e-mail, v němž tvrdilo, že návrh zákona je „absurdní“ a prohlašovalo, že „takzvaný ‘nucený odběr orgánů’ v Číně je fraška“.

Smith uvedl, číst tento dopis byla jako mít před očima „velkou lež“.

Kongresman Smith v souvislosti s návrhem zákona vyprávěl vlastní zážitek, kdy přibližně před rokem pobýval v nemocnici, kde se léčil.

Když ležel na lůžku, uvědomil se kontrast mezi jeho situací a velkým počtem vězňů v Číně, kterým hrozí odebrání orgánů.

„V mém případě mě léčili, v jejich případě jim kradou orgány,“ řekl Smith o nemocničním prostředí. „Zmocnilo se mě rozhořčení a smutek zároveň: Jak se to opovažují udělat jinému člověku?“

Umírání lidí v důsledku nedobrovolných transplantací jsou jedním z důvodů, proč chce Smith tento zákon prosadit.

„Tento zákon schválíme, a to myslím vážně. Otázkou je kdy, nikoliv zda,“ řekl. „Nikdy se nevzdávám a tento zákon je nesmírně důležitý.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...