V úterý se Česká republika zapojí do přezkumu sedmi zemí včetně Číny. Jedná se o periodický přezkum stavu lidských práv, který probíhá jednou za zhruba čtyři a půl roku u každého státu světa v rámci OSN. Ostatní státy jej podrobí lidskoprávnímu přezkumu.
Ve středu se bude zástupce České republiky vyjadřovat k těmto zemím: Saúdská Arábie, Čína, Mauricius, Mexiko, Malajsie, Středoafrická republika a Malta.
Obsah hodnocení, který bude ČR předkládat, zatím není veřejně známý. Jeho text vytváří ministerstvo zahraničí, které sdělilo deníku Epoch Times, že doporučení zpravidla „nemají odsuzující charakter“ a cílem je „především vybídnout ke zlepšení v konkrétních lidskoprávních oblastech“.
Doporučení přečte zástupce Stálé mise ČR při OSN v Ženevě a dotčené země na ně budou moci reagovat. Po skončení jednání bude text doporučení zveřejněn v rámci souhrnu všech doporučení států na webových stránkách Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR).
„OSN potřebuje reformu. Nejen, že [současný stav] je neefektivní, ale snižuje to také její kredibilitu,“ říká Nury Turkel, jehož v roce 2020 zařadil magazín Time mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Dodal, že vzhledem k neschopnosti Rady OSN pro lidská práva přijímat správná rozhodnutí se musí používat jiná strategie, např. podat stížnost u jiného orgánu OSN, jakým je Výbor pro odstranění rasové diskriminace. Více…
Nejsledovanější bude diskuse k situaci v Číně
Prezentování přezkumu situace v Číně proběhne 23. ledna od devíti hodin a bude probíhat tři a půl hodiny. Právě ohledně této země probíhá jak v České republice, tak i v Evropské unii nebo Americe velmi živá diskuse nad tristní situací lidských práv.
Senát otevřel v prosinci 2023 veřejné slyšení se členy pronásledovaného ujgurského etnika v provincii Sin-ťiang a senátní Zahraniční výbor schválil rezoluci odsuzující „porušování lidských práv Ujgurů a dalších příslušníků etnických nebo náboženských komunit ze strany stranických a státních orgánů Čínské lidové republiky“.
Vyjadřuje také znepokojení nad situací v Tibetu, vyzývá k započetí podrobného vyšetřování, uvalení zákazu dovozu na výrobky pocházející z nucené práce a uvalení sankcí na úředníky Komunistické strany Číny, kteří se podílejí na zločinech proti lidskosti. Vyzývá také vládu ČR, aby podala „stížnost“ v rámci OSN.
„Vyzýváme k okamžitému ukončení pronásledování členů hnutí Fa-lun-kung a dalších menšin, včetně Ujgurů a Tibeťanů.“
— Evropský parlament, rezoluce z 18. ledna 2024
Sněmovna obdržela 50 tisíc podpisů českých občanů na petici upozorňující na závažné případy zneužívání vězněných příznivců meditační praxe Falun Gong k orgánovým transplantacím. Petici obdržel lidskoprávní podvýbor zahraničního výboru a předal ji výboru petičnímu, který v této věci podle zdrojů Epoch Times plánuje uspořádat veřejné slyšení.
Téma násilných odběrů orgánů a transplantačního průmyslu v Číně otevřel také Evropský parlament, a to 5. května 2022 (rezoluce) a 18. ledna 2024 (rezoluce), kdy čínský režim přímo vyzývá k „okamžitému ukončení pronásledování členů hnutí Fa-lun-kung a dalších menšin, včetně Ujgurů a Tibeťanů“ a požaduje, aby byli „všichni členové hnutí Fa-lun-kung v Číně propuštěni“.
„Fígly“ čínského režimu na půdě OSN – postřehy ze schůzek s Davidem Matasem
Čína v roce 2019 během pravidelného reportování o stavu lidských práv v rámci Rady OSN pro lidská práva motivovala řadu zemí, aby se do diskuse o stavu lidských práv v Číně přihlásila a podpořila ji pozitivním proslovem, vysvětluje kanadský právník David Matas. Protože je čas na reportování omezen na 3,5 hodiny, s každou přihlášenou zemí se čas na jednotlivá vystoupení zmenšuje. Více…
OSN „je paralyzovaná“ Čínou
Podle známého kanadského právníka Davida Matase, nominovaného na Nobelovu cenu míru, je důležité, aby během diskuse Rady OSN pro lidská práva nad situací v Číně, zazněla upozornění o stále probíhajícím zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím.
Zástupce České republiky by na půdě OSN mohl tuto problematiku podle Matase zmínit.
David Matas to prohlašuje z postu spoluautora první vyšetřovací zprávy, která odhalila „státem řízené zneužívání“ zadržovaných příznivců meditační praxe Falun Gong (Fa-lun-kung) jako nedobrovolných dárců orgánů ke komerčním transplantacím.
„Čínu mohou změnit jen Číňané, ale ostatní země se nesmí stát spolupachateli zločinů čínského režimu.“
— Davida Matas, kanadský právník v oblasti lidských práv
Zprávu nazvanou Bloody Harvest (Krvavá sklizeň) sepsal v roce 2006 společně s bývalým kanadským ministrem zahraničí Davidem Kilgourem. Výsledky jejich vyšetřování a nahrávky telefonních hovorů do více než dvaceti čínských nemocnic prokazovaly, že nemocnice využívají vězněné následovníky Falun Gongu jako zdroje orgánů. Jejich zpráva byla v průběhu let rozšiřována a vznikaly také další nezávislé vyšetřovací skupiny.[1]
Probírat otázky pronásledování věřících nebo etnických menšin v Číně je podle řady kritiků téměř nemožné.
„Komunistická strana Číny mi bránila promluvit v OSN,“ říká Dolkun Isa, prezident Světového ujgurského kongresu. „Nechali mě v zahraničí několikrát zatknout. Označili mě za teroristu a zneužili mezinárodní systém Interpolu,“ naráží Isa na situaci, kdy byl zvolen vedoucím Interpolu čínský náměstek ministra veřejné bezpečnosti Meng Chung-wej, a od roku 2016 zneužíval čínský komunistický režim Červená oznámení (Red Notices) Interpolu k potlačování čínských disidentů, kteří emigrovali do zámoří, a obtěžoval jejich rodiny v Číně. Více…
Zhroutí se „čínské gestapo“ po smrti svého zakladatele? Historie Úřadu 610
Nechvalně proslulá tajná policie nacistického Německa (gestapo) je dávno pryč, ale jak to je s dnešní organizací, kterou nazval renomovaný čínský advokát Kao Č-šeng „čínské gestapo“, jehož jediným posláním je tvrdě pronásledovat nevinné civilisty, považované za nepřátele státu? Agentura, o které je řeč, se jmenuje Úřad 610 a byla založena v roce 1999. Více…
Vliv Komunistické strany Číny je na mezinárodní úrovni stále větší, říká Kai Müller, který stojí v čele mezinárodní kampaně pro Tibet a působí v týmu obhájců při OSN. Čínský režim chce podle Müllera reinterpretovat hodnoty i fakta, aby je pozměnil ve svůj prospěch.
Jedním ze zájmů komunistické strany je podle Müllera preventivně zamezovat diskusi v OSN o problémech v Sin-ťiangu, Tibetu a dalších oblastech. Oběti represí čínského režimu ani nemohou promlouvat na půdě OSN, protože jim v tom komunistická strana účinně zamezuje skrze orgány OSN. Čína je členským státem OSN.
Zdá se, že OSN již ve výhledu posledních let nemůže plnit žádnou úlohu, pokud jde o otázky porušování lidských práv, zločinů proti lidskosti nebo dokonce obvinění z genocidy páchané čínským režimem.
„Volám po novém konceptu bezpečnosti ohledně Tibetu, Sin-ťiangu, Hongkongu a Tchaj-wanu. Mír v těchto oblastech je náš mír a jejich bezpečnost je naší bezpečností.“
— Kai Müller, člen týmu obhájců při OSN
Podle Müllera je čínský režim dokonce schopen preventivně zastavovat jakoukoliv zemi, aby ve věci Tibetu navrhla nějakou rezoluci. Současná situace je podle něj „porážkou mezinárodního společenství“.
Evropská unie podle Müllera „příliš dlouho sledovala”, co se děje v Číně a o co se Komunistická strana Číny snaží na mezinárodní úrovni. „Volám po novém konceptu bezpečnosti ohledně Tibetu, Sin-ťiangu, Hongkongu a Tchaj-wanu. Mír v těchto oblastech je náš mír a jejich bezpečnost je naší bezpečností,“ říká Müller a vysvětluje svůj přístup tím, že jedině se takovým přístupem zabezpečíme vlastní země před vlivem čínského režimu, který projevuje odhodlání expandovat a zabírat území v Jihočínském moři nebo anektovat demokratický ostrovní stát Tchaj-wan.
Čínská vláda podle Müllera také účinně znemožňuje monitorovat situaci v Tibetu. Ani OSN, ani jiné vládní či nevládní instituce nemají do oblasti přístup. Místní obyvatelé jsou rovněž odříznuti od zbytku světa.
Poznámky:
[1] Mezinárodní soudní tribunál konaný v Londýně (2018–2019) China Tribunal, předsedal soudce sir Geoffrey Nice QC, v pondělí 17. června 2019 vynesl konečný rozsudek on-line (anglicky).
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China; David Kilgour a David Matas (2007) on-line (anglicky).
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update; Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line (anglicky).
Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), on-line (česky).
WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa, on-line (anglicky).
ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně, on-line (anglicky).