Dolkun Isa, prezident Světového ujgurského kongresu, hovořil o situaci ve Východním Turkestánu, jak tuto zemi její původní obyvatelé (Ujgurové) nazývají. Neradi mu říkají čínským názvem Sin-ťiang, což v doslovném překladu znamená „Nové území“ a označuje čínskou provincii nebo takzvanou Ujgurskou autonomní oblast, připojenou k Číně v roce 1949.
Už z tohoto faktu je cítit napětí mezi původním obyvatelstvem a čínským režimem, které v posledních letech v této oblasti značně roste. Místní obyvatelé uvádějí, že je čínský režim internuje do pracovních táborů a jejich děti odděluje od rodin, aby na ně aplikoval takzvanou „převýchovu“.
Někteří představitelé ujgurské komunity žijící v zahraničí se snaží o situaci mluvit s politiky a představiteli světových vlád. „Komunistická strana Číny mi bránila promluvit v OSN,“ říká Dolkun Isa. „Nechali mě v zahraničí několikrát zatknout. Označili mě za teroristu a zneužili mezinárodní systém Interpolu.“
Od roku 2016, kdy byl zvolen vedoucím Interpolu čínský náměstek ministra veřejné bezpečnosti Meng Chung-wej, zneužíval čínský komunistický režim Červená oznámení (Red Notices) společnosti Interpol k potlačování čínských disidentů, kteří emigrovali do zámoří, a obtěžoval jejich rodiny v Číně. Více…
Dolkun Isa vzpomíná během debaty organizované v Praze Fórem pro lidská práva (FFHR), jak mu bylo zabráněno vstoupit do budovy OSN nebo jak byl zadržován v Jižní Koreji.
Na svých cestách hovoří nejenom o existenci pracovních táborů, ale také o případech mučení, úmrtích nebo násilí páchaném na ženách. V posledních letech se také opakovaně diskutuje o zneužívání zadržovaných Ujgurů k orgánovým transplantacím. Více…
Zpráva OSN ze srpna 2022 popisuje v této oblasti dlouhodobě probíhající genocidu, tisíce zmizelých lidí, mučení, násilné regulace porodnosti, nucené pracovní tábory, represe, zneužívání a další vážná porušování lidských práv čínskou vládou. (zdroj)
„V Itálii jsem byl zatčen necelou hodinu před konferencí. Přišlo pro mě asi 50 policistů. Byl jsem zatčen i v Německu,“ vzpomíná Isa. Nakonec Interpol jeho tvář ze svého seznamu vymazal, ale tomu předcházela celá řada nepříjemných peripetií.
Za svou občanskou angažovanost a mezinárodní činnost však platí Dolkun Isa trpkou daň. „Nemáme přístup k našim rodinám, které žijí ve Východním Turkestánu. I moje matka byla v 78 letech odvedena do pracovního tábora,“ říká Isa. „Neviděl jsem rodinu skoro třicet let.“
TIP: Manželka bývalého šéfa Interpolu: Čínská komunistická strana je monstrum
Čínský režim se pokouší jeho aktivity v zahraničí zpochybnit a očernit jeho osobu mezi obyvateli Sin-ťiangu. Isa říká, že v Číně vznikl dokumentárním film, který mimo jiné natáčí jeho příbuzné, kde v čínském jazyce „říkají, že jsem jim lhal, že jsem lhář“. Podle Isy byli jeho příbuzní k prohlášením přinuceni.
„Můj bratr byl odsouzen na doživotí,“ říká Isa. Další příbuzní prý byli odsouzeni na více než 20 let.
Ujgurové, dvanáctimilionový národ žijící na východě Číny, „čelí genocidě“. Na tomto hodnocení situace se shodla mezinárodní komunita v čele se Spojenými státy, Kanadou, Nizozemskem, ale i Českou republikou v prvních měsících roku 2021.
Postavení etnické a náboženské menšiny, která se potýkala s diskriminací již před vznikem Čínské lidové republiky v roce 1949, se výrazně zhoršilo s proměnou bezpečnostní politiky čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. V roce 2017 se na veřejnost dostaly první informace o podmínkách v koncentračních táborech pro Ujgury.
Podle odhadů poslal čínský režim do nápravných táborů k takzvané politické převýchově od roku 2017 až milion Ujgurů. Celkový počet obyvatel ve vazbě či s omezením pohybu a dalších občanských práv je však pravděpodobně mnohem vyšší, uvádí projekt Sinopsis. Více…
V roce 1949 došlo podle historiků k dohodě mezi čínskými komunisty, vládou Sin-ťiangu, v jejímž čele stál Burhan Šahidi, a prosovětskou vládou Východoturkestánské republiky na začlenění obou útvarů do Čínské lidové republiky. Připojení bylo realizováno v říjnu 1949, kdy do Sin-ťiangu vstoupila Čínská lidová osvobozenecká armáda.
Pět představitelů První východní Turkestánské republiky během své cesty na jednání s novou vládou Komunistické strany Číny ohledně budoucnosti Sin-ťiangu zemřelo během letecké havárie. (zdroj)