Londýnský tribunál složený ze sedmi expertů v polovině června 2019 vynesl konečný rozsudek poté, co vyslechl více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších vězňů svědomí.
Jeden z výsledných závěrů tribunálu obsahuje prohlášení, že každý, kdo jedná s čínskými představiteli, úřady a vládou, by si měl být vědom toho, že jedná se zločinným režimem.[1]
Tribunálu předsedal sir Geoffrey Nice, jenž v minulosti vedl žalobu proti bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi v rámci Mezinárodního soudního tribunálu.
Tento lidový tribunál vznikl na popud mezinárodního sdružením ETAC, které se věnuje ochraně a prosazování lékařské etiky v reakci na případy násilných odběrů orgánů vězňům svědomí v Číně a právě obvinění z těchto zločinů měl tribunál projednávat.
Tribunál vznikl, protože komisař OSN pro lidská práva nevyslyšel výzvy mezinárodního společenství, které dostal ve dvou petičních akcích čítajících celkem 3 miliony podpisů lidí z celého světa. Pod mezinárodní petiční kampaň za vyšetřování obvinění čínských nemocnic a transplantačních center ze zneužívání vězňů svědomí se podepsali také mnozí členové České lékařské komory.
Londýnský tribunál shrnul celou řadu důkazů, vyšetřovacích zpráv a výpovědí, aby poskytl souhrnný a přehledný záznam o celé problematice.
Nucené odběry orgánů
„Nucené odběry orgánů byly po mnoho let páchány po celé Číně ve významném měřítku,“ uzavřel soud ve svém konečném rozsudku a tuto praxi označil za „bezprecedentní zkaženost srovnatelnou s vraždami masovými zločiny spáchanými v minulém století“.
„Členové Tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně je po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí, zahrnující velmi mnoho obětí…“, sdělil tribunál 17. června 2019 v rámci konečného rozsudku.
O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů jsou „důvěryhodné“.
Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurugie v Číně přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další země. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také Kanada, Austrálie, Belgie nebo Česká republika.
V Číně nefunguje dárcovský systém jako v západních zemích, ale jedná se o systém „on demand“, tedy „na poptávku“, což v praxi znamená, že ten, kdo si orgán objedná a zaplatí požadovanou cenu, ten jej získá. Na Západě se transplantační chirurgie řídí přísnými etickými pravidly a má sloužit přednostně k záchraně lidských životů.
Členové tribunálu
Tribunál tvořilo, kromě předsedy sira Geoffreye Nice, dalších šest expertů. Mezi nimi jsou Martin Elliott, profesor kardiothoracické chirurgie na University College London; Andrew Khoo, právník a předseda Ústavněprávního výboru advokátní komory v Malajsii (2019); Regina Paulose, advokátní koncipientka působící v USA se zaměřením na mezinárodní trestní právo a lidská práva; Shadi Sadr, íránská právnička v oblasti lidských práv a spoluzakladatelka neziskové organizace Spravedlnost pro Írán; Nicholas Vetch, podnikatel a spoluzakladatel veřejných společností angažovaný v řadě nevládních organizací v oblasti lidských práv a vzdělávání; Arthur Waldron, americký historik a profesor mezinárodních vztahů na katedře historie na University of Pennsylvania specializující se na Čínu, původ a vývoj nacionalismu a studium válek a násilí obecně.
Post poradce tribunálu zastával Hamid Sabi, londýnský advokát s mezinárodní praxí v oblasti lidských práv, rozhodčí řízení a soudních sporů. Působil jako právní zástupce a zpravodaj Tribunálu pro Írán, který byl nezávislým lidovým tribunálem vyšetřujícím masové vraždy politických vězňů Íránskou islámskou republikou v 80. letech.
Poznámka: [1] Citace ze závěrů tribunálu. “Governments and any who interact in any substantial way with the PRC including: • Doctors and medical institutions; • Industry, and businesses, most specifically airlines, travel companies, financial services businesses, law firms and pharmaceutical and insurance companies together with individual tourists, • Educational establishments; • Arts establishments should now recognise that they are, to the extent revealed above, interacting with a criminal state.“ Zdroj
Více o tribunálu:
Londýnský tribunál vynesl rozsudek – čínské nemocnice zneužívají vězně svědomí k transplantacím
Londýnský tribunál vyslechl důkazy o násilných odběrech orgánů v Číně
Soud, kterého se obávají vysoce postavení komunisté v Číně
Pacienti se hrnou do Číny za transplantacemi. Orgány pocházejí převážně od nedobrovolných dárců, varují vyšetřovatelé