Pan Le-pin Ting vyrůstal v Číně a nedávno přicestoval do Prahy, aby se zúčastnil předpremiéry filmu Věčné jaro v kině Atlas. Během návštěvy se setkal s několika českými poslanci z různých politických stran. Chtěl je podle svých slov poprosit, aby mu pomohli dostat jeho rodiče z vězení v Číně, kde byli na začátku května zatčeni (zdroj), a aby věnovali pozornost situaci v jeho rodné zemi.
Podle Tinga, který se věnuje meditační praxi Falun Gong, je situace svobody myšlení v Číně žalostná. „Studoval jsem právo na univerzitě v Šanghaji a v roce 2012 jsem odletěl do Německa na stáž jako univerzitní student. V té době v Číně zatkli moji matku kvůli tomu, že rozdávala informační letáky vysvětlující okolnosti pronásledování příznivců Falun Gongu,“ sdělil Ting deníku Epoch Times. Více…
Při setkání s poslankyněmi Ninou Novákovou (KDU-ČSL), Evou Decroix (ODS) a Olgou Richterovou (Piráti) hovořil nejenom o situací své rodiny, ale potažmo v celé Číně. Ve stejný den bylo v jeho rodném městě v provincii Šan-tung zatčeno dalších 40 lidí, říká Ting o zprávách ze svého města.
Zatčení v jeho městě se událo kolem 13. května, v době, kdy probíhalo plošné zatýkání příznivců Falun Gongu po celé Číně. Důvodem bylo výročí zveřejnění metody pro rozvíjení těla a mysli s taoistickými a buddhistickými principy v čínském městě Čchang-čchun v roce 1992. Tento den se slaví „Mezinárodní den Falun Dafa“.
Poslankyně si vyslechly jeho příběh a vysvětlovaly muži, který v současné době žije v Azylu v Německu, jaký je současný postoj českého parlamentu a vlády vůči čínskému režimu.
„Na základě mezinárodního tlaku byla Tingova matka propuštěna. Pas jí komunisté nevrátili. Otec je stále zadržován neznámo kde. Nikdo k němu nemá přístup, nikdo neví, kde je,“ uvedla poslankyně Eva Decroix. (zdroj) „I naše země má zkušenost s krutostmi komunistů vůči věřícím! I naše země má zkušenost, jak moc může pomoci mezinárodní podpora těmto vězňům. Připojte se na stránky Free My Parents – Free2Meditate na jejich podporu. Nenechme je v tom samotné. Nikdy nevíme, kdy zůstaneme my sami bez podpory.“
Falun Gong se v Číně víceméně svobodně šířil a praktikoval až do roku 1999. Tisíce lidí přicházely cvičit energetická a meditativní cvičení do parků a na náměstí. Falun Gong ovšem přinášel nejenom cvičení, která mají příznivý vliv na zdraví, ale také oživoval tradiční hodnoty, a jeho zakladatel hovořil o dodržování principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.
„Oslovil mě syn pana Jüan-te Tinga a paní Žuej-mej Ma, které čínský režim zatkl za to, že praktikují Falun Kung. Jde o nenásilné hnutí, které neporušuje čínské zákony. Sdílím tuto fotku nejen na podporu několika desítek zatčených, kteří byli ve stejné vlně, ale i všech dalších pronásledovaných kvůli svému přesvědčení. V tomto konkrétním případě se obracím na čínské autority i dopisem,“ uvedla poslankyně Olga Richterová na svém twitterovém účtu. (zdroj)
Ting byl nucen zůstat v Německu, protože se v roce 2012 během své studentské stáže pokusil zburcovat veřejnost, lidskoprávní organizace a německé politiky, aby mu pomohli dostat jeho matku z vězení. „Kdybych se teď vrátil do Číny, buď by mě zatkli v letadle, nebo nejpozději na letišti, a možná by mě mučili. Čínská vláda ví, co tady dělám,“ sdělil Ting v roce 2019 německému časopisu donaukurier.de. (zdroj)
V roce 1999 podle vládních statistik dosáhl v Číně počet příznivců Falun Gongu 70 až 100 milionů a tehdejší generální tajemník komunistické strany o něm začal hovořit jako o „hrozbě absolutní moci“.
Proti lidovému hnutí vycházejícímu z tradiční čínské kultury, které nebylo pod kontrolou komunistické strany, vyhlásil vůdce Ťiang Ce-min „boj“ na všech frontách: v médiích, ve straně a v celé společnosti.
V důsledku násilných represí, které trvají dodnes, bylo podle Informačního centra Falun Dafa do dnešního dne potvrzeno (doloženo spolehlivými důkazy) více než 4 900 úmrtí příznivců Falun Gongu v důsledku pronásledování. (zdroj)
Server Minghui.org zdokumentoval nejméně 100 tisíc případů mučení příznivců Falun Gongu během zadržování v pracovních táborech a záchytných centrech a uvádí, že má důvodná podezření se domnívat, že „skutečný počet případů je několikanásobně vyšší“. (zdroj)
Vyšetřování mezinárodních týmů působících v rámci několika nevládních organizací, včetně londýnského soudního tribunálu, který v roce 2019 shrnul shromážděné důkazy a výpovědi, dospělo ke zjištění, že příznivci Falun Gongu byli a jsou v Číně „ve velkém množství zneužíváni jako nedobrovolní dárci orgánů určených ke komerčním transplantacím v čínských transplantačních centrech“. (zdroje níže [1])
„Já sám se v současné době cítím v bezpečí a jsem za to velmi vděčný, protože Německo je demokratická země,“ říká Ting. V Číně je podle něho „porušování lidských práv na denním pořádku“. (zdroj)
„Když se Čína osvobodí od komunistické strany, prospěje to místním lidem i celému svobodnému světu,“ sdělil Le-pin Ting deníku The Epoch Times.
Poznámky: [1]
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line (anglicky)
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line (anglicky)
Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), on-line (česky)
CHINA TRIBUNAL je nezávislý soudní tribunál, který probíhal v roce 2019 v Londýně. Tribunál byl zformován na popud mezinárodního sdružením ETAC, které vzniklo v roce 2014 za účelem obrany lékařské etiky v reakci na případy násilných odběrů orgánů vězňům svědomí v Číně. On-line (anglicky)
DAFOH je nezisková organizace Lékaři proti nuceným odběrům orgánů, založená lékařskými profesionály. Zaměřuje se na sběr informací a osvětovou činnost v lékařských kruzích. On-line (anglicky)
WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line (anglicky)
ETAC je mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně. Jedná se o koalici právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line (anglicky)