Před 21 lety začalo pronásledování duchovního hnutí Falun Gong v Číně. 20. července 1999 postavila Komunistická strana Číny toto meditativní cvičení a jeho učení mimo zákon. Zákaz Falun Gongu prosadil generální tajemník strany Ťiang Ce-min. Za účelem likvidace tohoto duchovního hnutí s kořeny v morálních principech buddhismu a taoismu zřídil takzvaný Úřad 610, kterému dal později čínský advokát Kao Č-šeng přezdívku „Čínské gestapo“.
Represe duchovního hnutí Falun Gong postupně získávaly na brutalitě a bezohlednosti. Po několika měsících od zákazu se začínají objevovat zprávy o prvních obětech na životech. Kdo se nechce vzdát své víry v morální principy Falun Gongu – pravdivost, soucit a snášenlivost a nepřestane metodu praktikovat, bude vystaven tvrdému zacházení. V tomto duchu se represe nesly a mučení zadržovaných následovníků Falun Gongu se v Číně staly každodenní zkušeností.
Případy mučení a pronásledování v roce 2006 potvrdili zvláštní zpravodajové OSN Manfred Nowak a Ashma Jahanghirová.
Případy mučení a pronásledování v roce 2006 potvrdili zvláštní zpravodajové OSN Manfred Nowak a Ashma Jahanghirová. Ve svých zprávách uváděli konkrétní případy lidí zadržovaných v čínském vězeňském systému Laogai, kteří čelili psychickému a fyzickému mučení.
Od roku 1999 bylo lidskoprávními organizacemi zdokumentováno více než 100 způsobů mučení. Od spánkové deprivace po bití elektrickými obušky, lámání prstů zubním kartáčkem, dlouhodobé zadržování v chladných celách v lehkém oblečení a další bezohledné zacházení.
Mnozí následovníci Falun Gongu byli svévolně zatčeni a uvězněni bez soudního procesu. Z vězení byli často propouštěni s podlomeným zdravým, vážnými zraněními nebo na pokraji smrti. Aby nemělo vězení problémy s úmrtím vězně, nechávali je zemřít doma. Lidé, kteří se z týrání zotavili, byli zpravidla zatčeni znovu.
V roce 1998 odhadovaly čínské státní úřady počet příznivců Falun Gongu na 70–100 milionů po celé Číně. Generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min, označil Falun Gong za hrozbu absolutní moci a někoho, kdo soutěží se stranou o masy.
I dnes jsou v Číně stovky tisíc lidí Falun Gongu, kteří žijí uprostřed represí státních úřadů a policie. Každoročně z Číny posílají pozdravy k narozeninám zakladateli Falun Gongu, který žije v exilu v USA.
Metoda Falun Gong byla poprvé představena v čínském městě Čchang-čchun v roce 1999. Zakladatel za podpory státních úřadů realizoval turné po celé Číně, na němž Falun Gong vyučoval. Během neuvěřitelných sedmi let popularita Falun Gongu neustále stoupala. Cvičením Falun Gongu a studiu nauk o zušlechťování těla a mysli, které zakladatel metody popsal v knihách Falun Gong a Zhuan Falun, se začalo věnovat až 100 milionů lidí.
Represe trvají dodnes
TIPY: Příběh umučené dívky Gao Rongrong (anglicky); Tvář která obletěla svět (anglicky)
Podle Informačního centra Falun Dafa bylo v Číně v březnu 2020 zatčeno nebo šikanováno státními úřady 747 lidí praktikujících Falun Gong. A v období od ledna do dubna 2020 bylo 89 lidí praktikujících Falun Gong odsouzeno k odnětí svobody. Počet případů může být vyšší, neboť uvedené statistiky obsahují pouze ty, které se podařilo doložit a zdokumentovat.
V první polovině roku 2020 zemřelo v Číně nejméně 27 následovníků Falun Gongu v důsledku násilných represí čínského režimu.
Až 1 milion následovníků Falun Gongu zadržovaných ve vězeňském systému, 87 000 zdokumentovaných případů mučení, 4 258 zdokumentovaných obětí na životech.
Paní Čang Č‘-wen, rodačka z provincie Che-nan, byla unesena policií a zadržována v detenčním centru města Sü-čchang. Zemřela třetí den po převezení do centra ve věku 60 let.
Chu Lin, inženýr z města Šen-jang, byl ve vězení Kangjiashan umučen k smrti. Více zde…
Pan Siao-min Čchen (51 let) zemřel 10. března 2020 poté, co byl propuštěn po více než čtyřech letech vězení, ve špatném zdravotním stavu, vyhladovělý a neschopný požívat stravu. Byl zatčen za praktikování Falun Gongu.
Jeho dva bratři Jüe-min čchen a Šao-min Čchen zemřeli za podobných okolností. První v roce 2011 ve věku 48 let v důsledku mučení ve vězení. Druhý v květnu 2019. Jejich otec zemřel v důsledku pronásledování čínského režimu již v roce 2001. Více zde…
Zneužíváni k transplantacím
Vyšetřovací zprávy z let 2006, 2014, 2016 a 2019 uvádějí, že velké množství následovníků Falun Gongu zneužily čínské úřady a nemocnice k orgánovým transplantacím. Během zadržování ve vězení jim byly prováděny nevyžádané zdravotní testy a odebrány životně důležité orgány, které byly prodávány za vysoké částky zájemcům z Číny i ze zahraničí.
Čínský transplantační průmysl prodělal od roku 1999 raketový vzestup a jeho roční obrat se podle nevládní vyšetřovací zprávy z roku 2016 pohybuje minimálně v hodnotách 60 tisíc transplantací ročně. Přičemž dobrovolný dárcovský systém podle poboček Červeného kříže v Číně téměř nefunguje. Nefunguje zde ani průhledný dárcovský systém, což opakovaně kritizovala také Světová transplantační společnost.
„Členové Tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně byl po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí zahrnující velmi mnoho obětí,“ – soudní tribunál, Londýn 2019
Tato problematika se dostala v roce 2019 také na jednání pléna českého Senátu a Poslanecké sněmovny. Skupina poslanců předložila návrh novely transplantačního zákona, který by znemožňoval vycestovat do Číny za účelem transplantace orgánů od neznámých dárců, neboť se hromadí zprávy, že hlavním zdrojem transplantovaných orgánů jsou političtí vězni.
„Obchod s orgány vězněných občanů v Číně pokračuje. Po prostudování důkazů a slyšení svědků k tomu došel Mezinárodní tribunál pro Čínu se sídlem v Londýně,“ uvedl v hlavním zpravodajství pořadu České televize Události moderátor Michal Kubal koncem prosince 2019.
„Členové Tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně byl po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí zahrnující velmi mnoho obětí,“ uvádí tribunál v konečném rozsudku ze 17. června 2019. Více zde…
Odezva mezinárodního společenství
O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů jsou „důvěryhodné“.
Pod tíhou důkazů a vyšetřovacích zpráv začaly mnohé země na situaci v Číně reagovat vydáváním zákonů.
Izrael se stal v roce 2006 první zemí, která zakázala transplantační turistiku do Číny a nákup a prodej orgánů. Po Izraeli následovaly také další státy.
Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) Norsko (2017) a další země. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také Kanada, Austrálie, Belgie, Velká Británie nebo Česká republika.
Čínský režim výsledky vyšetřování odmítá
Podle Hamida Sabima, právního zástupce zmiňovaného mezinárodního tribunálu v Londýně, tribunál pozval na slyšení i představitele čínského režimu včetně předních čínských zdravotníků a úředníků čínské ambasády v Londýně. Na pozvání však nikdo z nich nereagoval.
Čínský režim obvinění oficiální diplomatickou cestou opakovaně popírá a současné závěry vyšetřování zpochybňuje jako „politicky motivované a nepravdivé“, uvedl list The Guardian, přičemž zároveň nepodal žádné důkazy, které by obvinění a závěry vyvrátily.
Zástupci čínského režimu nepřišli ani na výzvu zástupců českého Senátu, který je vyzval k účasti na veřejném slyšení senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ohledně petice „Za ukončení genocidy praktikujících Falun Gongu páchané čínským režimem“.
Zástupci čínského režimu popřeli vznesená obvinění, ale nedostavili se k žádnému ze soudních procesů otevřených v roce 2009 v Argentině a ve Španělsku. Ani neposkytli důkazy, které by vyvraceli výsledky vyšetřovacích zpráv z let 2006, 2014, 2016 a 2019.
Slyšení se konalo 19. listopadu 2018 v budově Senátu, kde promluvili zástupci petentů a pozvaní experti. Zvláštním hostem byla paní Jü-mei Liou (Yumei Liu) z čínské provincie Liao-ning, která je přímou obětí pronásledování a nyní žije v azylu ve Finsku. Zástupce čínského velvyslanectví se ke slyšení nedostavil.
Zpochybňování výsledků vyšetřování zůstává ze strany čínského režimu pouze na slovní úrovni. V praxi byly také zaznamenány případy aktivního zabraňování ve vyšetřování a utajování informací, které by mohly poskytnout důležité podrobnosti o počtu prováděných transplantací a o zdrojích orgánů.
Ve zprávě Spojených národů z roku 2008 požadovali zvláštní zpravodajové OSN Asma Jahangirová a Manfred Nowak, aby Čína vysvětlila dramatický nárůst počtu orgánů, používaných pro transplantace od roku 2000 do roku 2005, a poukázali na nesoulad mezi vysokým počtem transplantací a poměrně malým počtem známých dárců orgánů.
Ze zprávy OSN je patrné, že čínské úřady popřely, že by měly jakékoliv statistiky transplantací orgánů za období 2000-2005, a prohlásily, že data, z nichž zpráva OSN vychází, pocházejí z kanadské vyšetřovací zprávy Krvavá sklizeň (2006) od bývalého státního návladního Davida Kilgoura a právníka Davida Matase. Čínská strana data kanadské zprávy označila jako „nedoložená“, ale zároveň je věcně nevyvrátila.
Řada nevládních organizací [1] potvrzuje existenci podrobných zdravotních prohlídek vězňů ze skupin Falun Gong, Ujgurové, křesťané a Tibeťané. Krátké čekací lhůty na orgány, minimálně 60 tisíc ročně prováděných transplantací a nízký počet dobrovolných dárců.
Podle poslední zprávy české nevládní organizace IRCC z října 2019, 90 % vybavení pro transplantace dováží do Číny západní společnosti. Množství dováženého materiálu taktéž naznačuje masivní množství prováděných transplantací.
Deník The Epoch Times kauzu nelegálních transplantací podrobně sleduje.
Poznámky: [1] – záznamy z prováděných vyšetřování.
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007). On-line (anglicky) On-line (česky)
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016). On-line (anglicky)
Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015). On-line (česky)
WOIPFG: Nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. On-line (anglicky)
ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line (anglicky)
COHRC: Cina Organ Harvest Research Center je nezisková organizace, která provádí a prezentuje výzkum zneužívání transplantátů v Číně, včetně zabíjení vězňů svědomí pro orgány. On-line (anglicky)
China Tribunal: Mezinárodní tribunál zasedající v Londýně prováděl několikaměsíční šetření, vypovídalo více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších. 17. června 2019 vydal závěrečnou zprávu. On-line (anglicky)
IRCC: Česká nevládní organizace vydala v říjnu 2019 vyšetřovací zprávu nazvanou Ekonomika odběru orgánů v Číně, která analyzuje účast západních společností a lékařů na ilegálních odběrech orgánů v Číně. On-line