Milan Kajínek

30. 11. 2019

Vztahy mezi ČR a Čínou

PRAHA – Pět poslaneckých klubů chce otevřít na jednání pléna Poslanecké sněmovny závažné otázky pronásledování disidentů a náboženských či etnických menšin v Číně. Jednat také chtějí o výsledcích mezinárodního tribunálu v Londýně, který potvrdil případy masového zneužívání politických vězňů v ČLR k orgánovým transplantacím.

Protože první pokus jednat na toto téma zablokovaly strany ANO a ČSSD, uspořádala opozice tiskovou konferenci, kterou podpořila řada českých osobností.

Na místě promluvili zástupci KDU-ČSL, Pirátů, STAN a TOP 09. Akci podporuje také ODS.

Za české osobnosti promluvili virtuoska Jitka Hosprová a herec Jan Potměšil, kteří se o situaci lidských práv v Číně zajímají od roku 2011, kdy společně s Martou Kubišovou uspořádali v Senátu první koncert na podporu vězněného čínského advokáta Kao Č-šenga a příznivce Falun Gongu, čínským režimem tvrdě potlačované meditační praxe.

Na tiskové konferenci promluvil také zástupce Asociace Falun Gong ČR Martin Samek.

TIP: Celý záznam konference

Proč nemůžeme zavírat oči

„Protože jsem umělkyně a nic jiného než hudbu neumím, pomohla jsem, jak jsem dokázala, uspořádali jsme s Martou Kubišovou a Honzou Potměšilem koncert, abychom pomohli šířit informace o tom, co se v Číně odehrává, říká virtuoska Jitka Hosprová. „Věřím, že inteligence českého národa se ještě nezměnila natolik, abychom ztratili soucit a pochopení lidí, kteří to potřebují. Když jsme byli my sami v těžkých okamžicích naší historie, tak na nás ti venku také nezapomněli. Více zde…

„Považuji za zásadní, v období, kdy si připomínáme výročí 30 let od doby, kdy jsme u nás svrhli komunistickou diktaturu, uvědomit si, že nám tehdy pomáhal demokratický svět,“ řekl herec Jan Potměšil. „V tuhle chvíli se dostáváme do podobné situace, kdy vidíme že někde, byť je to velká mocnost, se dějí zásadní kroky proti lidskosti a porušování lidských práv. Myslím, že dnes, kdy žijeme ve svobodě, je naší spontánní povinností, abychom na to upozornili a řešili to. Více zde…

„Jsem přesvědčen, že máme diplomatické nástroje, jak vyjádřit svůj zásadní nesouhlas s tím, co se v Číně v oblasti lidských práv děje, říká poslanec a iniciátor akce Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Ať už jde o věznění a mučení politických oponentů, náboženských a etnických menšin a nebo o nelegální odběry orgánů v Čínské lidové republice, je navýsost nutné, aby se k této zásadní otázce vyjádřila Poslanecká sněmovna.“ Více zde…

„Věřím, že inteligence českého národa se ještě nezměnila natolik, abychom ztratili soucit a pochopení lidí, kteří to potřebují. Když jsme byli my sami v těžkých okamžicích naší historie, tak na nás ti venku také nezapomněli. – virtuoska Jitka Hosprová

„Apelujeme na poslance a poslankyně, aby nezavírali oči před zločiny proti lidskosti, kterých se dopouští čínský režim, uvedl zástupce Asociace Falun Gong ČR Martin Samek. „Naléhavě žádáme, aby poslanecká sněmovna nevyměňovala morální hodnoty za ekonomické výhody a přijala usnesení, ve kterém vyjádří nesouhlas s otřesným porušováním lidských práv vězňů svědomí v Číně. Více zde…

„Odebírání orgánů, porušování lidských práv, to nejsou abstraktní slova. Za těmi pojmy se skrývají konkrétní lidé, jejichž orgány byly zpeněženy, a jejich rodiny ani nevědí, kde leží zbytky jejich těl, uvedla Olga Richterová, místopředsedkyně Pirátské strany, která je jednou z navrhovatelů novely transplantačního zákona. „Žádná abstraktní lidská práva, ale zkrátka zabíjení a ještě obrovský byznys. Za Piráty prosazujeme novelu transplantačního zákona, aby se náhodou nestalo, že si někdo z naší země bude moci takovýto orgán pořídit. Více zde…

„Chtěla bych vyjádřit hlubokou podporu a solidaritu se všemi, kteří jsou v Číně pronásledovaní, uvedla poslankyně za TOP 09 Mgr. Helena Langšádlová. „Ať už jsou to představitelé Falun Gongu, křesťané, Ujgurové, Tibeťané a další. Podoby porušování lidských práv v Číně jsou opravdu hrůzné. Odebírání orgánů, popravy, pronásledování. Je dobře abychom si připomněli, že je to ta Čína, se kterou obchodujeme. Že je to ta Čína, jejíž vliv nejenom v Evropě výrazně stoupá. Více zde…

„Podoby porušování lidských práv v Číně jsou opravdu hrůzné. Odebírání orgánů, popravy, pronásledování. Je dobře abychom si připomněli, že je to ta Čína, se kterou obchodujeme. – poslankyně Helena Langšádlová

„Jsme v České zemi, která má svojí autentickou zkušenost, měla vězně svědomí, měli jsme tady lidi, kteří byli v padesátých letech popravováni a vězněni, říká předseda STAN Vít Rakušan. „Jsme zemí, která v sobě tohle dědictví, šílené dědictví, nese a je přece hrozným signálem, že třicet let potom, co jsme se zbavili těch hrůz, nejsme schopni se v poslanecké sněmovně zabývat tím, že někde jinde ve světě trpí lidé šíleným způsobem. Pokud budeme omezovat naší diplomacii jenom na ekonomické zájmy, tak prostě nedostojíme tradici naší země.“ Více zde…

„Skutečně v této věci nesmíme mlčet,“ říká předseda KDU-ČSL Marek Výborný. To je výzva nejenom pro politiky, ale také pro média, protože my tady skutečně vlastně splácíme dluh. Všichni disidenti před rokem 1989 pronásledovaní u nás, právě proto, že zdůrazňovali potřebu respektu k mezinárodním dohodám a lidským právům, tak si velmi cenili obdobné podpory, které se jim dostávalo ze zahraničí. Proto říkám, že tady dnes splácíme dluh a budu velmi rád, když si toto uvědomí i současná vládní koalice.“

Problém transplantační turistiky do Číny

Expertní vyšetřovací zpráva z roku 2016 spočítala minimální množství ročně prováděných transplantací, ve více než 700 transplantačních centrech v Číně, na 60 tisíc.

Otázky, které se snaží výzkumníci rozřešit již od roku 2006, zní: kdo je dárcem tak velkého množství orgánů? Jak mohou čínská transplantační centra dodávat orgány za tak krátké časové období (14 dní)? Proč čínský režim zatajuje množství prováděných transplantací a neprovozuje průhledný dárcovský systém?

Odpověď na první z otázek je podle expertů [1] již téměř jasná. Dobrovolných dárců je v Číně minimum. Čínský režim v roce 2007 přiznal, že využívá popravené vězně jako zdroje orgánů, ale množství poprav a jejich právní okolnosti by umožnily pouze řádově několik stovek transplantací ročně.

Na stopu hlavního zdroje orgánů přivedly vyšetřovatele výpovědi bývalých vězňů z různých skupin a částí Číny, kteří nezávisle na sobě shodně uvádějí, že ve vězení byli přinuceni podstoupit podrobné zdravotní testy.

Do těchto skupin patří zejména následovníci meditační praxe Falun Gong, křesťané, Ujgurové a Tibeťané.

S těmito lidmi bylo ve vězení také často bezohledně zacházeno.

Zneužívání vězňů podle Londýnského tribunálu vysvětluje zdroje velkého množství transplantovaných orgánů a krátké čekací lhůty.

Dochází tedy k otázkám, proč čínský režim tyto skupiny nejprve tvrdě pronásleduje a internuje ve vězeňském systému, a poté vynakládá nemalé finance na zkoumání jejich fyzického zdraví. Proč jim odebírá velké množství krve, aplikuje elektrokardiogram, svítí do očí, provádí prohlídky břišní dutiny a podobně.

Experti docházejí k závěru, že právě tímto způsobem vzniká masivní seznam potenciálních „nedobrovolných dárců“ orgánů, zahrnující tip krevní skupiny vězně, informace o jeho zdravotním stavu, DNA a stavu vnitřních orgánů.

Zneužívání vězňů podle Londýnského tribunálu vysvětluje jak zdroje velkého množství transplantovaných orgánů, tak krátké čekací lhůty na vhodný orgán.

Pod tíhou důkazů a vyšetřovacích zpráv začaly mnohé země na situaci v Číně reagovat vydáváním zákonů.

Izrael se stal v roce 2006 první zemí, která zakázala transplantační turistiku do Číny a nákup a prodej orgánů. Po Izraeli následovaly také další státy.

Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a další země. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také KanadaAustrálieBelgieVelká Británie nebo Česká republika.

Čínský režim výsledky vyšetřování odmítá

Podle Hamida Sabima, právního zástupce zmiňovaného mezinárodního tribunálu v Londýně, tribunál pozval na slyšení i představitele čínského režimu včetně předních čínských zdravotníků a úředníků čínské ambasády v Londýně. Na pozvání však nikdo z nich nereagoval.

Čínský režim obvinění oficiální diplomatickou cestou opakovaně popírá a současné závěry vyšetřování zpochybňuje jako „politicky motivované a nepravdivé“, uvedl list The Guardian, přičemž zároveň nepodal žádné důkazy, které by obvinění a závěry vyvrátily.

Zástupci čínského režimu nepřišli ani na výzvu zástupců českého Senátu, který je vyzval k účasti na veřejném slyšení senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ohledně petice „Za ukončení genocidy praktikujících Falun Gongu páchané čínským režimem“.

Slyšení se konalo 19. listopadu 2018 v budově Senátu, kde promluvili zástupci petentů a pozvaní experti. Zvláštním hostem byla paní Jü-mei Liou (Yumei Liu) z čínské provincie Liao-ning, která je přímou obětí pronásledování a nyní žije v azylu ve Finsku. Zástupce čínského velvyslanectví se ke slyšení nedostavil.

Zpochybňování výsledků vyšetřování zůstává ze strany čínského režimu pouze na slovní úrovni. V praxi byly také zaznamenány případy aktivního zabraňování ve vyšetřování a utajování informací, které by mohly poskytnout důležité podrobnosti o počtu prováděných transplantací a o zdrojích orgánů.

Ve zprávě Spojených národů z roku 2008 požadovali zvláštní zpravodajové OSN Asma Jahangirová a Manfred Nowak, aby Čína vysvětlila dramatický nárůst počtu orgánů, používaných pro transplantace od roku 2000 do roku 2005, a poukázali na nesoulad mezi vysokým počtem transplantací a poměrně malým počtem známých dárců orgánů.

Ze zprávy OSN je patrné, že čínské úřady popřely, že by měly jakékoliv statistiky transplantací orgánů za období 2000-2005, a prohlásily, že data, z nichž zpráva OSN vychází, pocházejí z kanadské vyšetřovací zprávy Krvavá sklizeň (2006) od bývalého státního návladního Davida Kilgoura a právníka Davida Matase. Čínská strana data kanadské zprávy označila jako „nedoložená“, ale zároveň je věcně nevyvrátila.

Řada nevládních organizací [1] potvrzuje existenci podrobných zdravotních prohlídek vězňů ze skupin Falun Gong, Ujgurové, křesťané a Tibeťané. Krátké čekací lhůty na orgány, minimálně 60 tisíc ročně prováděných transplantací a nízký počet dobrovolných dárců.

Podle poslední zprávy české nevládní organizace IRCC z října 2019, 90% vybavení pro transplantace dováží do Číny západní společnosti. Množství dováženého materiálu taktéž naznačuje masivní množství prováděných transplantací.

EU, USA a OSN

O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů jsou „důvěryhodné“. 

Na základě činnosti lidskoprávních aktivistů po celém světě obdržel komisař OSN pro lidská práva ve dvou vlnách celkem 3 miliony podpisů pod mezinárodní petiční kampaň za vyšetřování obvinění čínských nemocnic a transplantačních center ze zneužívání vězňů svědomí. OSN však na výzvy nereagovala, což experti přičítají tlaku ze strany čínského režimu, neboť Čína je součástí rady OSN.

Již 21. listopadu 2008 vyzvala OSN Čínskou vládu, aby provedla nezávislé vyšetřování tvrzení, že byli někteří praktikující Falun Gongu mučeni a že jim byly násilně odebrány tělesné orgány, a nebo aby pověřila vyšetřováním třetí stranu. Čínský režim dodnes šetření nerealizoval. 

Článek byl rozšířen 2. prosince 2019


Poznámky: [1] – záznamy z prováděných vyšetřování.

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007). On-line (anglicky) On-line (česky)

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016). On-line (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015). On-line (česky)

WOIPFG: Nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. On-line (anglicky)

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line (anglicky)

COHRC: Cina Organ Harvest Research Center je nezisková organizace, která provádí a prezentuje výzkum zneužívání transplantátů v Číně, včetně zabíjení vězňů svědomí pro orgány. On-line (anglicky)

China Tribunal: Mezinárodní tribunál zasedající v Londýně prováděl několikaměsíční šetření, vypovídalo více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších. 17. června 2019 vydal závěrečnou zprávu. On-line (anglicky)

IRCC: Česká nevládní organizace vydala v říjnu 2019 vyšetřovací zprávu nazvanou Ekonomika odběru orgánů v Číně, která analyzuje účast západních společností a lékařů na ilegálních odběrech orgánů v Číně. On-line

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...