Vztahy mezi ČR a Čínou
Ministr Lipavský v Mnichově hovořil o boji s dezinformacemi, o situaci v Indo-Pacifiku i o tribunálu pro ruské válečné zločiny
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský vystoupil v diskuzi k problematice dezinformací na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Spolu se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem se také zúčastnil jednání s polským prezidentem Andrzejem Dudou a jednal se svými protějšky z Finska, Jordánska, Mongolska, Kosova a Filipín.
V Senátu ČR proběhla konference o bezpečnosti Indopacifiku
V Senátu ČR právě probíhá konference, která řeší bezpečnost v současném Indopacifiku a rostoucí vojenskou aktivitu Číny v této oblasti. Podle řečníků se bezpečnosti Indopacifiku týká také současná invaze ruských vojsk na území Ukrajiny a ohrožování ostrovního státu Tchaj-wanu ze strany čínského režimu, který si nárokuje Tchaj-wan jako svoji provincii...
Senátor Fischer se bude zabývat zprávou o působení čínských „policejních služeben“ v Praze
Senátor Pavel Fischer deníku The Epoch Times sdělil, že se jako předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, bude zabýval zprávou nevládní organizace Safeguard Defenders , která tvrdí, že čínský režim provozuje v Praze dvě „neoficiální policejní služebny“...
Poslanec Růžička: Nevidím důvod, proč má sněmovna projednávat dění v Číně
Na otázku, proč hlasoval proti návrhu otevřít jednání o případech dlouhodobého pronásledování disidentů, náboženských a etnických menšin a nelegálních odběrů orgánů vězňům svědomí v Číně, odpovídá poslanec Pavel Růžička (ANO): „Už přestaňte poučovat ostatní státy. Koukněte jak dopadl Afghánistán. Nevidím důvod proč má Sněmovna projednávat dění v Číně.“
Foldyna: Neznám detailně problematiku vztahů v Číně a pro věci, které neznám detailně, nemohu hlasovat
V polovině července 2021 hlasovali poslanci o tom, zda se bude Poslanecká sněmovna zabývat případy dlouhodobého pronásledování politických oponentů, náboženských a etnických menšin a nelegálních odběrů orgánů vězňům svědomí v Čínské lidové republice. Celý klub SPD se zdržel hlasování a poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) hlasoval proti. Proč?
69 poslanců žádá o projednání násilných represí čínského režimu proti Falun Gongu a dalším skupinám v Číně
Minulý týden při hlasování žádalo Poslaneckou sněmovnu 69 poslanců České republiky, aby se zabývala případy dlouhodobého pronásledování politických oponentů, náboženských a etnických menšin a nelegálních odběrů orgánů v Číně. Návrh na jednání navazuje na rezoluci, kterou vůči čínskému režimu vydal Senát České republiky již 20. března 2019.
Poslanec Kaňkovský navrhuje sněmovně jednat o závažných otázkách pronásledování disidentů, věřících a etnik v Číně
„Navrhl jsem projednání usnesení k porušování lidských práv v Číně ve dvou termínech, ani jeden neprošel, ale podpora byla cca 60 poslanců, což není špatné,“ uvedl doktor Kaňkovský, který navrhne projednání znovu příští týden. Jednat se má mimo jiné o výsledcích mezinárodního soudního tribunálu v Londýně, který potvrdil případy masového zneužívání politických vězňů v Číně k orgánovým transplantacím.
Sněmovní výbor vyzval čínský režim k ukončení pronásledování Falun Gongu
Petiční výbor tímto „vyzývá čínskou vládu, aby respektovala mezinárodní normy a mezinárodní pakt Spojených národů o občanských a politických právech, jejichž signatářem Čína je, a okamžitě zastavila pronásledování Falun Gongu v Číně a bezpodmínečně propustila všechny neprávem zadržované vězně praktikující Falun Gong.“