Milan Kajínek

19. 7. 2021

Vztahy mezi ČR a Čínou

PRAHA – Minulý týden při hlasování žádalo Poslaneckou sněmovnu 69 poslanců České republiky, aby se zabývala případy dlouhodobého pronásledování politických oponentů, náboženských a etnických menšin a nelegálních odběrů orgánů v Čínské lidové republice.

Návrh přednesl 13. července 2021 poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Obsahuje několik bodů, které vycházejí z rezoluce, kterou vůči čínskému režimu vydal Senát České republiky 20. března 2019.

Poslanci převážně z pěti opozičních politických stran chtějí téma otevřít také v poslanecké sněmovně.

Český Senát vyjádřil podporu duchovnímu hnutí Falun Gong, křesťanům, Ujgurům a Tibeťanům a znepokojení nad jejich pronásledováním čínským režimem. V rezoluci dále apeloval na českou vládu, aby čínský režim vyzvala k zastavení pronásledování těchto lidí, propuštění vězňů svědomí a k dodržování a ratifikování mezinárodního paktu o lidských právech.

„Jsem přesvědčen, že teď jsme na řadě my, poslanci zde na plénu, abychom projednali tento bod a schválili příslušné usnesení,“ řekl Kaňkovský na plénu sněmovny 7. července 2021, kdy probíhalo první hlasování o tomto bodu.

O něco dříve, 8. června 2021, uspořádal Petiční výbor Poslanecké sněmovny veřejné slyšení k petici požadující „ukončení genocidy“ lidí, kteří se v Číně věnují meditační praxi Falun Gong. Podle petentů podepsalo petici od roku 2000 do současnosti více než 140 tisíc občanů České republiky.

Na slyšení vystoupilo několik expertů na Čínu a zástupců nevládních organizací. Zprostředkovaně podávaly svá svědectví také oběti násilných represí komunistické strany v Číně.

Po skončení slyšení schválil petiční výbor rezoluci, kterou odsoudil násilné represe čínského režimu a vyzval Poslaneckou sněmovnu, aby „vyjádřila nesouhlas s pronásledováním Falun Gongu anebo vyjádřila morální podporu lidem, kteří jsou v Číně pronásledováni, mučeni a zabíjeni pro své orgány jen proto, že se věnují meditační praxi Falun Gong“.

Poslanec Jan Čižinský

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský. (Foto archiv: Jan Čižinský)

Poslanec Jan Čižinský a současný starosta Prahy 7 (Praha 7 sobě) uvedl v e-mailovém rozhovoru s Epoch Times z 18. června 2021, že podporuje „jak usnesení sněmovny odsuzující pronásledování lidí praktikujících Falun Gong a další náboženské či etnické skupiny, tak aplikaci Magnitského zákona na ty, kteří se na tomto pronásledování podílejí“.

Čižinský se v roce 2017 také zapojil do vyšetřování původu lidských těl na výstavě Body the exhibition, která probíhala v jeho městské části. Poté co bylo během vyšetřování zjištěno, že se jedná o těla s neznámou identitou a pořadatelé výstavy nemohou doložit ani jejich identitu, ani souhlas zesnulých či jejich rodin s posmrtným zacházením s jejich těly, dal starosta pokyn pohřební službě k zabavení mrtvých těl a jejich převezení do připravené hrobky na Praze 7.

Pohřební služba požádala o asistenci policii, která se obrátila na soud, protože k podobné situaci dříve nedošlo a nebyla si jista, jaký právní rámec mají využít pro zabavení mrtvých lidských těl vystavovaných na pražském Výstavišti. Pořadatelé mezitím přemístili výstavu na sousední Slovensko.

V České republice byl následně vydán zákon, který zakazuje vystavovat či jinak zacházet s mrtvým lidským tělem, pokud vystavovatel nedoloží dobrovolný informovaný souhlas zesnulého s posmrtným zacházením s jeho tělem.

Poslankyně Olga Richterová

Poslankyně Richterová: Postaví se česká vláda proti obchodování s lidskými orgány v Číně? (Pirati.cz)

Do snah o postihování transplantační turistiky do Číny se v minulosti zasazovala poslankyně Olga Richterová (Piráti). Její iniciativa vycházela ze zákonů navržených v Kanadě nebo Itálii, které reagují na množící se důkazy o případech zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím.

„Jinými slovy. V Čínské lidové republice jsou, řekněme, koncentráky,“ uvedla Richterová. „A potom ještě dochází k násilnému odebírání orgánů vězňům svědomí.“

V době, kdy zákon navrhovala, byly již známy výsledky šetření mezinárodního tribunálu v Londýně, který 17. června 2019 vydal konečný rozsudek, v němž tribunál uvedl. „Členové tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně je po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí zahrnující velmi mnoho obětí.“

Izrael se stal v roce 2006 první zemí, která zakázala transplantační turistiku do Číny a nákup a prodej orgánů. Po Izraeli následovaly také další státy.

Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016), Norsko (2017) a další země. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také KanadaAustrálieBelgieVelká Británie.

Vyjádření dalších poslanců a českých osobností naleznete zde


Související:

Europoslanec Zdechovský žádá vyšetřování čínské transplantologie a zabíjení vězňů svědomí pro orgány

Senátor Pavel Fischer: „Čínský totalitní režim drží v koncentračních táborech skutečně statisíce politických vězňů“

Senátor Marek Hilšer: „Jsme sice malý stát, ale to neznamená, že bychom měli k těmto věcem mlčet.“

Senátor Václav Hampl: Dnes už nemáme pochyby – příznivci hnutí Falun Gong jsou v Číně zneužíváni k transplantacím

Nevládní organizace v ČR: Nevládní organizace a osobnosti vyzývají parlament, aby odsoudil postupy čínského režimu

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.