Milan Kajínek

14. 8. 2024

„Je to už osm let, co Gao Zhisheng zmizel. Informace o něm se staly pro komunistickou stranu [Číny] přísně tajné,“ uvedla Gaova manželka, paní Geng He v příspěvku na sociálních sítích v den jeho dubnových 60. narozenin.

České ministerstvo zahraničí s Čínou o lidskoprávních otázkách „jedná primárně prostřednictvím příslušných mezinárodních lidskoprávních formátů“, sdělila Epoch Times mluvčí Ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Ministerstvo zahraničí dle ní případ nezvěstného čínského obhájce Gao Zhisenga (Kao Č‘-šenga) „sleduje“, avšak „nemá povědomí o současném místu jeho pobytu“.

Čína dlouhodobě blokuje jednání o těchto případech na půdě OSN a pomocí ekonomických a jiných nástrojů ovlivňuje také různou intenzitou země na všech čtyřech kontinentech.

Gao Zhiseng se proslavil několika případy, které v Číně vedl pro bono, tedy zadarmo. Obhajoval například chlapce poškozeného jednáním nemocnice nebo farmáře, kterým úřady zabavily půdu. Přijal také obhajobu případů, které považoval místní režim Komunistické strany za politicky vysoce citlivé.

Mezi nejzávažnější z nich, které popisuje ve své knize Za Čínu spravedlivější, patřila obhajoba lidí z duchovního hnutí Falun Gong. Komunistická strana v roce 1999 proti nim vyhlásila celostátní pronásledování. V roce 1998 podle státních úřadů čítala tato komunita v Číně na 70 milionů lidí. Jiné zdroje uvádějí až 100 milionů. Právě obhajoba těchto lidí byla podle advokáta nejobtížnější a nejnebezpečnější.

Komunistická strana advokáta opakovaně zatýkala, jeho žena a děti v roce 2019 pod tlakem represí a policejního zastrašování opustily zemi. Gaova obhajoba příznivců Falun Gongu mučených ve vězení v rámci takzvané „převýchovy“, vytvořila vzor pro čínskou právnickou komunitu, která postupně dokázala u čínských soudů ovládaných komunistickou stranou přednášet obhajoby na základě ústavního práva na svobodu víry.

Pražské kino Atlas bude v druhé polovině srpna promítat dokumentární snímek mapující život a práci zmiňovaného čínského obhájce. Během promítání představí také audioknihu, kterou podle knihy Za Čínu spravedlivější namluvil herec Martin Myšička.

Plakát k plánovanému promítání dokumentárnímu snímku Svědomí Číny, který sleduje život a práci čínského obhájce Gao Zhishenga.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů
Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů

Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi.

Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí
Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí

Česko stále sužují rozsáhlé povodně, nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde mají povodně tři oběti.

S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI
S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI

S Jaroslavem Turánkem jsme si povídali o kandidatuře do Senátu a hodnotové orientaci, se kterou tam jde, o cenzuře a polistopadovém vývoji i kontroverzních výzkumech. Poukázal i na problém s umělou inteligencí.

EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu
EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu

Od mírové mise maďarského premiéra Viktora Orbána bojkotují komisaři EU a ministři řady členských států předsednictví EU. Naposledy tímto způsobem zabránili přijetí usnesení o důležitých finančních otázkách.

Praxe tradičních řemesel: Jak začít?
Praxe tradičních řemesel: Jak začít?

Vytvářením něčeho užitečného a krásného děláme náš svět - a sami sebe - lepším. Tradiční řemesla nás sbližují s hmotným světem, minulostí a vlastním tělem.