„Je to už osm let, co Gao Zhisheng zmizel. Informace o něm se staly pro komunistickou stranu [Číny] přísně tajné,“ uvedla Gaova manželka, paní Geng He v příspěvku na sociálních sítích v den jeho dubnových 60. narozenin.
České ministerstvo zahraničí s Čínou o lidskoprávních otázkách „jedná primárně prostřednictvím příslušných mezinárodních lidskoprávních formátů“, sdělila Epoch Times mluvčí Ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.
Ministerstvo zahraničí dle ní případ nezvěstného čínského obhájce Gao Zhisenga (Kao Č‘-šenga) „sleduje“, avšak „nemá povědomí o současném místu jeho pobytu“.
Čína dlouhodobě blokuje jednání o těchto případech na půdě OSN a pomocí ekonomických a jiných nástrojů ovlivňuje také různou intenzitou země na všech čtyřech kontinentech.
Gao Zhiseng se proslavil několika případy, které v Číně vedl pro bono, tedy zadarmo. Obhajoval například chlapce poškozeného jednáním nemocnice nebo farmáře, kterým úřady zabavily půdu. Přijal také obhajobu případů, které považoval místní režim Komunistické strany za politicky vysoce citlivé.
Mezi nejzávažnější z nich, které popisuje ve své knize Za Čínu spravedlivější, patřila obhajoba lidí z duchovního hnutí Falun Gong. Komunistická strana v roce 1999 proti nim vyhlásila celostátní pronásledování. V roce 1998 podle státních úřadů čítala tato komunita v Číně na 70 milionů lidí. Jiné zdroje uvádějí až 100 milionů. Právě obhajoba těchto lidí byla podle advokáta nejobtížnější a nejnebezpečnější.
Komunistická strana advokáta opakovaně zatýkala, jeho žena a děti v roce 2019 pod tlakem represí a policejního zastrašování opustily zemi. Gaova obhajoba příznivců Falun Gongu mučených ve vězení v rámci takzvané „převýchovy“, vytvořila vzor pro čínskou právnickou komunitu, která postupně dokázala u čínských soudů ovládaných komunistickou stranou přednášet obhajoby na základě ústavního práva na svobodu víry.
Pražské kino Atlas bude v druhé polovině srpna promítat dokumentární snímek mapující život a práci zmiňovaného čínského obhájce. Během promítání představí také audioknihu, kterou podle knihy Za Čínu spravedlivější namluvil herec Martin Myšička.