Redakce Epoch Times

19. 8. 2019

SANTA CLARA, Kalifornie – Na tiskové konferenci 11. srpna 2019 přečetla manželka čínského advokáta Kao Č’-šenga dopis prezidenta Donalda Trumpa, v němž zmiňuje svůj závazek „oponovat represivním a radikálním silám“.

Kao Č’-šeng (Gao Zhisheng) je slavný čínský aktivista v oblasti lidských práv, který získal přezdívku „Svědomí Číny“. Byl několikrát zatčen a při zadržování mučen. Ve vězeňském systému strávil více než sedm let a po propuštění v roce 2014 byl držen v domácím vězení. 12. srpna 2017 se však ztratil a jeho rodina nemá zprávy o tom, kde se nachází.

Kaova rodina a mezinárodní organizace pro lidská práva se domnívají, že byl Kao čínskou vládou zatčen a uvězněn.

Trump ve svém dopise píše: „Jako prezident jsem odhodlán prosazovat svobodu po celém světě a budu usilovat o odpor proti represivním a radikalistickým silám.“ Více zde…

Trumpův dopis ze dne 24. července 2019 byl napsán u příležitosti dvouletého výročí zmizení právníka Kaa jako reakce na dopis čínského křesťanského společenství CCFOR sídlícího v San Franciscu a tvořeného skupinou etnických čínských křesťanů, která se snaží pomoci pronásledovaným křesťanům v Číně.


Související:

Kongres USA usiluje o osvobození čínského právníka Kao Č’-šenga

Čínský právník Kao Č’-šeng se setkal s rodinou, o podmínkách ve vězení mluvit nesměl

Kniha právníka Kao Č’-šenga stále odhaluje praktiky čínského režimu, přeložena do češtiny


Advokát Kao je známý také v ČR

Obhájce získal také nemalou podporu v České republice, kde ho podpořili například známí umělci, jako virtuoska Jitka Hosprová, zpěvačka Marta Kubišová nebo herci Jan Potměšil a Jan Budař, kteří v roce 2014 odehráli koncert nazvaný „Svědomí nelze koupit“ na podporu Kaa a následovníků Falun Gongu, které obhajoval, protože jsou v Číně tvrdě potlačováni tamější komunistickou stranou.

Čeští umělci a pořadatelé koncert zveřejnili. Prohlášení Svědomí nelze koupit je adresované české vládě.

Podporu nalezl také u některých českých senátorů a poslanců. Svoji podporu Kaovi vyjádřil v začátcích svého působení také premiér Petr Nečas.

Kao Č’-šeng se narodil a vyrůstal v chudobě, a přece se z něho stal jeden z nejvýznamnějších právníků Číny. Odvážně hledal spravedlnost pro nejohroženější skupiny Číňanů – pro chudé, mrzáky, vdovy po obětech důlních neštěstí i stoupence Falun Gongu.

Právníkův věhlas sice rychle dosáhl až mezi nejvyšší vrstvy komunistické strany, zároveň na sebe však svým nekompromisním jednáním přivolal zásahy čínské justice a policie.

Kniha „Za Čínu spravedlivější“ 

V roce 2011 vyšla v ČR Kaova kniha „Za Čínu spravedlivější“, což jsou autorovy vzpomínky, deníkové záznamy i sociální komentáře a životní peripetie ilustrující současnou čínskou realitu.

Výběr ze soudních spisů a upřímný vhled do jednotlivých kauz vede čtenáře na čínský venkov, do městských soudních síní, do mučíren tajných pracovních táborů.

Kao bez skrupulí odhaluje mafiánské struktury zkorumpovaného státního aparátu. „Za Čínu spravedlivější“ je současně zábavná i zdrcující, poutavá a zajímavá, dokumentární i vizionářská publikace. Je to kniha, která čtenáře změní.

Kniha napsaná z jedinečné perspektivy osoby, která se snaží změnit Čínu z vnitřku, místo naopak.“ – Kerry Brown, China Rights Forum

Knihu nechalo v roce 2007 na Taiwanu vytisknout americké vydavatelství Broad Press.

Českého vydání knihy se ujal nakladatel Marek Belza a náklad jednoho tisíce výtisků sponzoroval český podnikatel David Navara, spoluautor a vydavatel knihy o bývalém agentovi BIS Hučínovi nazvané „Není to o mně, ale o nás“. Do českého vydání knihy „Za Čínu spravedlivější“ věnovali slova podpory například profesor Karlovy univerzity Zdeněk Vojtíšek, biskup Václav Malý či koordinátorka Amnesty International pro mezinárodní věci Eva Dobrovolná.

Deník Epoch Times publikoval český překlad jeho knihy on-line.

Čtěte také:

Jitka Hosprová: Přijde mi absurdní, že Čína bohatne tím, že otročí lidi

Nadaná umělkyně umírá po letech duševního tlaku v totalitním režimu

Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č’-šenga shnít ve vězení

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…