SANTA CLARA, Kalifornie – Na tiskové konferenci 11. srpna 2019 přečetla manželka čínského advokáta Kao Č’-šenga dopis prezidenta Donalda Trumpa, v němž zmiňuje svůj závazek „oponovat represivním a radikálním silám“.
Kao Č’-šeng (Gao Zhisheng) je slavný čínský aktivista v oblasti lidských práv, který získal přezdívku „Svědomí Číny“. Byl několikrát zatčen a při zadržování mučen. Ve vězeňském systému strávil více než sedm let a po propuštění v roce 2014 byl držen v domácím vězení. 12. srpna 2017 se však ztratil a jeho rodina nemá zprávy o tom, kde se nachází.
Kaova rodina a mezinárodní organizace pro lidská práva se domnívají, že byl Kao čínskou vládou zatčen a uvězněn.
Trump ve svém dopise píše: „Jako prezident jsem odhodlán prosazovat svobodu po celém světě a budu usilovat o odpor proti represivním a radikalistickým silám.“ Více zde…
Trumpův dopis ze dne 24. července 2019 byl napsán u příležitosti dvouletého výročí zmizení právníka Kaa jako reakce na dopis čínského křesťanského společenství CCFOR sídlícího v San Franciscu a tvořeného skupinou etnických čínských křesťanů, která se snaží pomoci pronásledovaným křesťanům v Číně.
Související:
Kongres USA usiluje o osvobození čínského právníka Kao Č’-šenga
Čínský právník Kao Č‘-šeng se setkal s rodinou, o podmínkách ve vězení mluvit nesměl
Kniha právníka Kao Č’-šenga stále odhaluje praktiky čínského režimu, přeložena do češtiny
Advokát Kao je známý také v ČR
Obhájce získal také nemalou podporu v České republice, kde ho podpořili například známí umělci, jako virtuoska Jitka Hosprová, zpěvačka Marta Kubišová nebo herci Jan Potměšil a Jan Budař, kteří v roce 2014 odehráli koncert nazvaný „Svědomí nelze koupit“ na podporu Kaa a následovníků Falun Gongu, které obhajoval, protože jsou v Číně tvrdě potlačováni tamější komunistickou stranou.
Čeští umělci a pořadatelé koncert zveřejnili. Prohlášení Svědomí nelze koupit je adresované české vládě.
Podporu nalezl také u některých českých senátorů a poslanců. Svoji podporu Kaovi vyjádřil v začátcích svého působení také premiér Petr Nečas.
Kao Č’-šeng se narodil a vyrůstal v chudobě, a přece se z něho stal jeden z nejvýznamnějších právníků Číny. Odvážně hledal spravedlnost pro nejohroženější skupiny Číňanů – pro chudé, mrzáky, vdovy po obětech důlních neštěstí i stoupence Falun Gongu.
Právníkův věhlas sice rychle dosáhl až mezi nejvyšší vrstvy komunistické strany, zároveň na sebe však svým nekompromisním jednáním přivolal zásahy čínské justice a policie.
Kniha „Za Čínu spravedlivější“
V roce 2011 vyšla v ČR Kaova kniha „Za Čínu spravedlivější“, což jsou autorovy vzpomínky, deníkové záznamy i sociální komentáře a životní peripetie ilustrující současnou čínskou realitu.
Výběr ze soudních spisů a upřímný vhled do jednotlivých kauz vede čtenáře na čínský venkov, do městských soudních síní, do mučíren tajných pracovních táborů.
Kao bez skrupulí odhaluje mafiánské struktury zkorumpovaného státního aparátu. „Za Čínu spravedlivější“ je současně zábavná i zdrcující, poutavá a zajímavá, dokumentární i vizionářská publikace. Je to kniha, která čtenáře změní.
„Kniha napsaná z jedinečné perspektivy osoby, která se snaží změnit Čínu z vnitřku, místo naopak.“ – Kerry Brown, China Rights Forum
Knihu nechalo v roce 2007 na Taiwanu vytisknout americké vydavatelství Broad Press.
Českého vydání knihy se ujal nakladatel Marek Belza a náklad jednoho tisíce výtisků sponzoroval český podnikatel David Navara, spoluautor a vydavatel knihy o bývalém agentovi BIS Hučínovi nazvané „Není to o mně, ale o nás“. Do českého vydání knihy „Za Čínu spravedlivější“ věnovali slova podpory například profesor Karlovy univerzity Zdeněk Vojtíšek, biskup Václav Malý či koordinátorka Amnesty International pro mezinárodní věci Eva Dobrovolná.
Deník Epoch Times publikoval český překlad jeho knihy on-line.
Čtěte také:
Jitka Hosprová: Přijde mi absurdní, že Čína bohatne tím, že otročí lidi
Nadaná umělkyně umírá po letech duševního tlaku v totalitním režimu
Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č‘-šenga shnít ve vězení