První česká sólistka na violu Jitka Hosprová byla hostem pořadu Českého rozhlasu Osobnosti Plus Barbory Tachecí. Mimo jiné hovořila o tom, jak používá hudbu, aby přivedla diváky k závažným tématům nebo významným světovým událostem. Prvním takovým počinem byl koncert v hlavním sále Valdštejnského paláce, který je sídlem Senátu.

Tehdy koncertovala spolu s Martou Kubišovou a Janem Potměšilem na podporu vězněného čínského obhájce lidských práv Kao Č-šenga a příznivců meditační praxe Falun Gong, které čínský režim násilně potlačuje od července 1999.

Zajímavé na příběhu české virtuosky je to, že v té době již začínala koncertovat v Asii a mohla v podstatě začít koncertovat v Číně. Místo toho si vybrala postavit se za to, čemu věří, že je správné.

Na odpověď Barbory Tachecí, jak se vlastně k takovému koncertu dostala, virtuoska odpověděla, že v roce 2011 probíhal ve Valdštejnském paláci křest knihy čínského právníka Kao Č-šenga Za Čínu spravedlivější a organizátoři akce ji pozvali jako diváka.

Tehdy se rozhodla, že udělá něco pro to, aby se o nepravostech čínského režimu dozvědělo více lidí. „Hned po křtu jsem přišla za organizátory a navrhla jim, že uspořádáme koncert,“ říká virtuoska.

Více se dozvíte ze záznamu rozhovoru Českého rozhlasu níže.

Čtěte také:

Koncert virtuosů Hosprové, Raka a Sciarretty v kostele Povýšení Svatého Kříže (2. srpna)

Tajemství klasické hudby tkví v rozpoložení mysli, říká virtuoska Jitka Hosprová

První česká sólistka na violu Jitka Hosprová. (jitkahosprova.com)
První česká sólistka na violu Jitka Hosprová. (jitkahosprova.com)