Joan Delaney

6. 8. 2019

Čeng Aj-sin měla od života vše, o čem snila. Byla známou umělkyní, věnovala se olejomalbě a kaligrafii, zatímco její manžel Li Čeng-tchien působil jako filozof, designér, oceňovaný malíř a profesor umění. Manželé si užívali slávu a uznání, zatím co žili v Ču-chaj, pobřežním městě v jižní Číně.

Oba hledali inspiraci pro svoji práci a život ve starobylé duchovní disciplíně zvané Falun Dafa (též Falun Gong, český přepis Fa-lun Kung) založené na zásadách pravdivosti, soucitu a tolerance, která se v Číně začala šířit na veřejnosti v roce 1992.

Poklidný život se jim zhroutil 20. července roku 1999, kdy čínský režim vyhlásil celostátní boj proti duchovním praxím. Zanedlouho poté byla umělkyně Čeng Aj-sin zatčena.

Malírka cina
Malířka Čeng Aj-sin. (Minghui.org)

Poprvé ji policie odvedla v březnu 2001 a následně poslala do zařízení na „vymývání mozků“, jak se přezdívá převýchovným centrům, kde byla podrobována mučení v rámci takzvané „převýchovy“. Brzy poté byla poslána jinam – do tábora nucených prací, což se stane těm, kteří se odmítají „změnit“.

Spoluvězni na ni vzpomínají jako na krásnou a elegantní ženu s něžným temperamentem. Přesto byla tato talentovaná umělkyně v pracovním táboře ponižována a brutálně mučena.

Její víra ji však provázela dál, protože v ní nalezla smysl života. Bylo by pro ni nemyslitelné odsoudit a pošlapat vše, v co věřila, že je dobré, k čemuž ji chtěla komunistická strana přinutit.

Obraz Falun Dafa
Obraz umělkyně Čeng Aj-sin. (Minghui.org)

V dubnu 2002 byla z pracovního tábora propuštěna, ale protože se odmítla vzdát své víry, úřady doporučily její další převýchovu v novém centru pro vymývání mozků. Po další neúspěšné snaze o „převýchovu“, byla poslána na další dva roky zpět do stejného pracovního tábora.

Podle výpovědí zveřejněných na stránkách Minghui.org, které monitorují průběh represí v Číně, ji ostatní političtí vězni, kteří byli uvězněni ve stejnou dobu jako ona, popisují jako krásnou a elegantní ženu s něžným temperamentem. Přesto byla tato talentovaná umělkyně v táboře ponižována a brutálně mučena.

Cílem úřadů bylo umělkyni pomocí věznění a převýchovy přinutit k tomu, aby opustila svoji víru, předala policii seznam lidí, kteří praktikují Falun Dafa a pomáhala s jejich „převýchovou“. S ničím z toho, ale Čeng Aj-sin nechtěla souhlasit ani po více než třech letech věznění a nucených prací. Byla proto umístěna mezi vězně s přísnějším zacházením.

Obraz Falun Dafa
Květinová víla od malířky Čeng Aj-sin. (Minghui.org)

Od té doby byla držena pod nepřetržitým dohledem, nedovolovali jí spát, drželi ji v izolaci na samovazbě bez možnosti jakékoliv osobní hygieny. Občas ji zmlátili botou na vysokém podpatku.

V roce 2003 se její manžel dostal do pozornosti médií, když získal první místo v mezinárodní soutěži kreativního designu v Japonsku. Ihned využil příležitosti, aby poprosil o její osvobození.

Novinářům řekl, že se jeho zdraví zhoršuje, a že svou ženu potřebuje, aby byla s ním a starala se o něj. Zanedlouho poté, v dubnu 2004, byla Čeng Aj-sin propuštěna ještě před uplynutím jejího trestu.

Pod dohledem i „na svobodě“

Protože stále ještě pobývali v Číně, nemohli manželé dělat téměř nic. Po jejím propuštění byli umístěni pod nepřetržitý policejní dohled. Jejich tváře se nesměly objevit v televizi ani v novinách. Nemohli opustit zemi.

Obraz Falun Dafa
Další obraz, který Čeng Aj-sin plánovala zaslat do mezinárodní soutěže v malování. (Minghui.org)

Paní Čengová nemohla cestovat, pořádat výstavy nebo dělat jiné věci. Její telefon byl odposlouchávaný.

Bez svobody vyjadřovat se, neschopná žít naplno svůj umělecký život, cítila ohromný duševní tlak a podléhala depresím.

Sice už nemusela snášet vězení, ale byla svědkem častého zatýkání a uvězňování svojí matky, Chuan-jing Jangová, která se také věnovala Falun Gongu. Neustálé napětí a psychické strádání se postupně podepsalo také na jejím zdraví. V roce 2011 k její úzkosti přispěla nová vlna zatýkání jejich blízkých přítel, kteří se také věnovali duchovním cvičením.

Její zdraví se stále zhoršovalo a v roce 2012 zemřela ve věku 45 let.

Utrpení matky

Asi žádná žena nechce vidět umírat svoje dítě. Paní Chuan-jing Jangová, matka tragicky zesnulé umělkyně, navíc ještě musela projít peklem represí čínským režimem.

Od září 2000 do září 2003 byla opakovaně zadržována v zařízeních na vymývání mozků, v zařízeních pro drogově závislé a v záchytných centrech po různě dlouhou dobu, od dvou týdnů do jednoho roku.

V březnu 2005 byla odsouzena k 18 měsícům nucených prací. Byla nucena sledovat propagandistická videa očerňující Falun Gong po dobu pěti měsíců. Zabraňovali jí ve spánku a byla nucena stát nepřetržitě na žhnoucím slunci po dobu tří hodin.

Měla jsem šťastnou rodinu – milujícího manžela a čtyři děti, které se mnou dobře zacházely. Mohla jsem strávit své stáří ve společnosti pěti vnoučat. Přesto, protože praktikuji Falun Gong, moje dcera zemřela a moje rodina byla rozvrácena,“ – matka umělkyně, paní Jangová

Obraz Falun Daf
Čistý lotos v bahnité vodě od Čeng Aj-sin. (Minghui.org)

Rok po jejím propuštění byla znovu zatčena a v květnu 2007 nezákonně odsouzena na dalších 18 měsíců nucených prací. Byla zde pod dohledem zločinců závislých na drogách, kteří ji neustále nadávali. Stráže se střídaly a vyvíjely na ni nátlak, aby se vzdala Falun Gongu.

Jako trest za její víru ji nechávali stát po dlouhé hodiny, dokud jí nohy neotekly a neztratila velkou část své tělesné váhy. Nakonec se už nedokázala postarat sama o sebe a museli ji na záchod odvážet na vozíku.

V říjnu 2008 byla propuštěna ve zuboženém stavu, ale podařilo se jí zotavit. Jakmile nasbírala dost sil, odešla z domu, aby se vyhnula dalšímu zatčení.

Obraz Falun Dafa
Obraz malířky Čeng Aj-sin. (Minghui.org)

V roce 2015, v den třetího výročí úmrtí její dcery, podala paní Jangová žalobu na bývalého vůdce komunistické strany Tiang Ce-mina, který v roce 1999 zahájil pronásledování Falun Gongu, které způsobilo tolik utrpení následovníkům Falun Gongu a jejich rodinám.

„Měla jsem šťastnou rodinu – milujícího manžela a čtyři děti, které se mnou dobře zacházely. Mohla jsem strávit své stáří ve společnosti pěti vnoučat. Přesto, protože praktikuji Falun Gong, moje dcera zemřela a moje rodina byla rozvrácena,“ napsala v žalobě paní Jangová.

Z původního článku newyorské redakce The Epoch Times přeložil Milan Kajínek.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.