PRAHA – Senátor Marek Hilšer se podle jeho slov snaží více informovat veřejnosti o represivní a násilné povaze čínského režimu. Jednou z jeho aktivit je pořádání výstavy nazvané „Masakr na náměstí Nebeského klidu 1989“, která je zdarma přístupná veřejnosti ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR od 22. července do 31. srpna 2019.

Hlavním pořadatelem výstavy je Sinopsis, což je společný projekt Ústavu Dálného východu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a AcaMedia z.ú. Senátor Hilšer výstavě poskytl záštitu a také turisty hojně navštěvované prostory Valdštejnské zahrady.

Výstava, která připomíná krvavé potlačení demonstrací na pekingském náměstí ze 4. června 1989, slibuje více než 40 unikátních fotografií, které během protestů na náměstí Tchien-an-men pořídili zahraniční novináři a agentury.

„Připomínka masakru v Pekingu by neměla být pouhým oživením dějinného faktu, ale závazkem vůči (dnešním) obětem totalitní zvůle, že nebudeme směňovat lidskou důstojnost a lidskost za ekonomické výhody,“ senátor Marek Hilšer.

Kvůli masivní cenzuře takovéto fotografie v Číně na veřejnosti neuvidíte. Masakr na Tchien-an-men je jedním z nejcenzurovanějších témat v čínských státem kontrolovaných médiích a na čínském internetu.

Výstava bude dále putovat do Ostravy, Olomouce a Plzně. 17. listopadu se má podle plánu pořadatelů vrátit zpět do Prahy. V minulosti byla výstava k vidění na pražské Kampě od 4. června 2019 pod záštitou primátora Prahy Zdeňka Hřiba.

FOTOGALERIE (Senát), FOTOGALERIE (ČT24)

Článek byl upraven 25. července 2019