Milan Kajínek

1. 8. 2019

„Obracím na pana premiéra ve věci týkající se Číny a naší vládní politiky vůči Číně, protože je to významná země, kde dochází k masivnímu porušování lidských práv,“ uvedla poslankyně Olga Richterová (Piráti) v dotazu adresovaném premiérovi Andreji Babišovi v první interpelaci z 11. července 2019.

Richterová upozornila premiéra, že Senát situaci v Číně řešil v březnu tohoto roku, kdy vydal usnesení vyzývající vládu, aby jednala s Čínou ve věci zastavení pronásledování občanů Číny na základě jejich víry nebo etnické příslušnosti. Senát dále vyzval k propuštění těch, kdo jsou vězněni na základě svého politického přesvědčení a víry nebo etnické příslušnosti z vězení a z takzvaných převýchovných pracovních táborů.

„Jinými slovy. V Čínské lidové republice jsou, řekněme, koncentráky,“ uvedla Richterová. „A potom ještě dochází k věci, kvůli které je tato interpelace vysoce aktuální. Dochází k násilnému odebírání orgánů vězňům svědomí.“

Pirátská poslankyně dále upozornila na výsledky šetření mezinárodního tribunálu v Londýně, který v pondělí 17. června 2019 vydal konečný rozsudek. „Členové tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně je po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí zahrnující velmi mnoho obětí.“ Více zde…

„Této věci se také týká pirátský návrh zákona o transplantacích, k němuž vaše vláda, pane premiére, vyslovila nesouhlasné stanovisko. Proto se ptám. Jaké kroky podniknete ve vztahu k zahraniční politice s Čínou?“ uvedla Richterová v dotazu směřovaném na premiéra.

Podle odpovědi, kterou zveřejnila Pirátská strana na svých stránkách, uvedl premiér, že „Čína bude nadále obchodovat s orgány popravených vězňů pouze se souhlasem příbuzných“, čímž v podstatě citoval oficiální stanovisko čínského režimu, který se odmítl účastnit mezinárodního tribunálu a dosud nepodal žádná fakta, která by vyvracela důkazní břemena třech vyšetřovacích zpráv[1].

„Rovněž mě zajímá, zda se Česká republika připojí k dvaadvaceti státům, včetně Německa, Velké Británie a Francie, které formulovaly výhrady k porušování lidských práv v Číně a vyzvaly k akci nejvyšší úředníky OSN,“ dodává Richterová v druhé interpelaci.

Pod tíhou důkazů, které se hromadí již od roku 2006, několik zemí přijalo zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně. Jsou mezi nimi například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další země. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také KanadaAustrálie nebo Belgie.

O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů, jsou „důvěryhodné“.

Čtěte také:

Vláda s odůvodněním odmítla novelu transplantačního zákona

ČR: Novela transplantačního zákona se dotkne i Číny, kde jsou podle zákonodárců zneužíváni vězni svědomí

Senátor Václav Hampl: Dnes už nemáme pochyby – příznivci hnutí Falun Gong jsou v Číně zneužíváni k transplantacím

Senátor Pavel Fischer: „Čínský totalitní režim drží v koncentračních táborech skutečně statisíce politických vězňů“

Senátor Marek Hilšer k situaci v Číně: „Jsme sice malý stát, ale to neznamená, že bychom měli k těmto věcem mlčet.“


Poznámky: [1]

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line  (anglicky) 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line  (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebíráníorgánů v Číně. On-line 

Přečtěte si také

„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory
„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory

„Bylo dovezeno pět tisíc balení léčiva HUVEMEC z Bulharska. Nakonec se řeklo, že bude pouze pro nemocniční podání, což vlastně proti hlavnímu smyslu jeho fungovaní, protože působí nejlépe jako prevence a při časném podání, tak aby se nemoc nemohla rozvinout,“ vysvětluje doktorka Stehlíková...

Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí
Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí

Chuej Li nedávno vypovídala na půdě Poslanecké sněmovny o perzekuci, které její matka čelila v Číně a která dopadala i na ni, v době, kdy byla dítětem. V rozhovoru nám prozradila své pocity a více detailů.

Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga
Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga

Právník Robert Kotzian podrobil analýze fact-checking projektu Demagog.cz, který si měl „posvítit“ na výroky Aleny Schillerové ohledně migračního paktu. Míní, že i „strážci pravdy“ se mohou mýlit.

Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání
Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání

Proč by se nemělo říct nahlas, že hormonální formy antikoncepce, jako jsou pilulky, kožní náplasti, injekce, implantáty nebo nitroděložní tělíska, mívají často vedlejší účinky?

Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?
Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?

„To, že bobr vytváří mokřad, je třeba porovnávat s tím, jak stát realizuje zadržení vody v krajině. Je třeba vzít na zřetel, že sucho je velkou hrozbou pro naši krajinu. Přínos mokřadů je skutečně velký.“