Cheng Peiming, který byl pronásledován kvůli své víře ve Falun Gong, popisuje zvěrstva, která na něm byla spáchána.
WASHINGTON – Muž, kterému v komunistické Číně násilně odebrali část jater, vystoupil na veřejnost poté, co se mu podařilo utéct ze země, aby upozornil na masovou vražednou mašinérii Pekingu známou jako nucené odběry orgánů.
Cheng Peiming, praktikující Falun Gongu, který tento měsíc oslaví 59. narozeniny, na tiskové konferenci 9. srpna popsal, jak ho v roce 2004 šest vězeňských strážců v nemocnici na severovýchodě Číny drželo násilím, aby mu proti jeho vůli podali anestezii, zatímco byl ve vězení kvůli své víře.
Toho dne bylo 16. listopadu 2004. Když se o tři dny později probudil, zjistil, že má pravou nohu připoutanou k nemocničnímu lůžku. Jedna z jeho paží byla napojena na infuzi a z jeho nohou, hrudníku a nosu vedly hadičky.
Začal nepřetržitě kašlat a cítil bolest a necitlivost kolem levého žebra.
Teprve po útěku do Spojených států v roce 2020 a podstoupení řady lékařských testů se potvrdily jeho nejhorší obavy: část jeho jater byla pryč, stejně jako část jeho plic. Během svého projevu si sundal košili a odhalil zhruba 35 centimetrů dlouhou jizvu kolem levé strany hrudníku.
Dodnes ho bolí levá ruka a žebra, zejména za deštivých dnů nebo když je unavený.
Na akci organizátoři předložili tři posudky transplantačních lékařů, kteří potvrdili, že chybějící orgány u Chenga mohly být odstraněny pouze při nuceném odběru těchto orgánů.
Cheng, většinou bez výrazů v obličeji, v jednu chvíli pevně sevřel oči, zatímco mu po tvářích stékaly slzy.
„Jen jsem neuvěřitelně šťastný, že jsem přežil,“ řekl pro Epoch Times.
Jeho přežití má však hlubší význam: je živým důkazem širšího vzoru státem podporovaného pronásledování a zneužívání.
„Většina lidí nepřežije, aby mohla promluvit,“ konstatoval pro Epoch Times Robert Destro, bývalý náměstek ministra zahraničí pro demokracii, lidská práva a práci, který se podílel na jeho záchraně.
Falun Gong, meditační praxe založená na třech hodnotách – pravdivosti, soucitu a snášenlivosti – již dlouho čelí hrozbám nuceného odběru orgánů v rámci celoplošné kampaně čínského režimu na likvidaci této víry.
Důkazy o systematickém zneužívání se poprvé objevily dva roky po Chengově nucené operaci, v roce 2006, kdy se na Epoch Times obrátili informátoři se zprávami o zabíjení zadržovaných praktikujících Falun Gongu v tajných čínských zařízeních.
Jak se svědectví neustále hromadila, znepokojení nad tímto problémem stále rostlo, Spojené státy vyzvaly Čínu, aby otevřela své dveře mezinárodnímu dohledu, a Sněmovna reprezentantů přijala návrh zákona s názvem Zákon na ochranu Falun Gongu (Falun Gong Protection Act), který předložil také Senát, aby dopomohl k zastavení tohoto typu zneužívání.
Není jasné, proč Chengovi trýznitelé v roce 2004 odebrali pouze část jeho orgánů a nechali ho přežít.
Wendy Rogersová, předsedkyně poradního výboru Mezinárodní koalice za ukončení zneužívání transplantací v Číně (International Coalition to End Transplant Abuse in China), poznamenala, že taková jaterní tkáň mohla být použita pro dětského pacienta, zatímco David Matas, právník zabývající se lidskými právy, který provedl rozsáhlý výzkum na toto téma, naznačil, že nemocnice mohla experimentovat nebo školit lékaře pro tento „výnosný byznys“, uvedl pro Epoch Times.
Místo řezu je také neobvyklé: místo typického břišního řezu pro transplantaci orgánů se lékaři rozhodli provést řez mezi jeho žebry. Organizátoři tiskové konference poznamenali, že takový postup, i když není běžný, umožňuje lepší přístup k orgánům jak v hrudníku, tak v břišní dutině.
Bez ohledu na to, organizátoři a obhájci lidských práv uvedli, že tyto nucené chirurgické zákroky a nedostatek jasnosti kolem nich vypovídají o brutalitě režimu a nutnosti otevřeného a transparentního vyšetřování.
„Nakonec není na Chengovi, aby vysvětloval, co se mu stalo. Povinnost k vysvětlování leží na čínské vládě,“ dodal Matas na konferenci.
Cheng, který byl odsouzen k osmi letům kvůli své víře, byl v době nucené operace držen ve věznici Daqing v Harbinu, hlavním městě provincie Heilongjiang.
Následující dva roky trpěl dušností. V únoru 2006 zahájil hladovku na protest proti novému kolu mučení, kterému byl vystaven, uvádí se na internetových stránkách Minghui.org, které se věnují sledování zpráv o pronásledování z první ruky. Věznice mu podala nitrožilní kapačky a 2. března ho odvezla do nemocnice Daqing Longnan, kde ho připoutali k lůžku.
Zesláblý a pod dohledem vězeňských stráží Cheng mohl slyšet, jak dozorci hovoří s jeho sestrou, která ho přišla navštívit, jak Cheng popsal pro Epoch Times. Dozorce nepravdivě tvrdil, že Cheng spolkl ostří nože a potřebuje vysoce rizikovou operaci. Později přišel lékař v bílém plášti, přitlačil mu na hrudník a břicho a prohlásil, že operaci provedou následující den.
Cheng si pomyslel, že to bude jeho konec. Ale naskytla se mu příležitost. V časných ranních hodinách následujícího dne dva vyčerpaní strážci, kteří ho sledovali, usnuli, aniž by ho znovu připoutali. Poté se mu podařilo uprchnout požárním východem.
To bylo to jen několik dní předtím, než se Cheng na stránkách Minghui.org dočetl o nuceném odebírání orgánů. Při pomyšlení na to, co se mu mohlo stát, se „celý třásl“, jak uvedl v rozhovoru. Následující dva měsíce se neodvážil svléknout do naha pro případ, že by musel utéct.
Čínská policie vypsala na Chengovo vypátrání odměnu 50 000 jüanů, v té době asi 6 500 dolarů a přibližně 137 000 Kč. Žil v utajení, až nakonec v roce 2015 uprchl do Thajska.
Svou podporu Chengovi vyjádřili i různí lidskoprávní aktivisté.
Katrina Lantos Swettová, prezidentka Lantosovy nadace pro lidská práva a spravedlnost, ocenila Chengovu odvahu promluvit. Uvedla, že její organizace s Chengem již dříve hovořila a jeho vyprávění jí připadá „hluboce znepokojivé“.
„Nabízejí se tak další důkazy o hrozném porušování lidských práv, k němuž v Číně dochází v podobě nucených odběrů orgánů,“ konstatovala. „Toto pobuřující porušování základních práv pokračuje navzdory tvrzení čínské vlády, že je tomu jinak.“
Eric Patterson, vedoucí nadace Victims of Communism Memorial Foundation (Nadace pro památku obětí komunismu) podobně uvedl, že tento případ zdůrazňuje „naléhavou potřebu řešit lékařská zvěrstva prováděná čínskou komunistickou stranou“.
Cheng na konferenci sdílel, že nemluví jen za sebe, ale za mnoho lidí, kterým v Číně stále hrozí zneužívání.
Prohlásil, že když byl spolu s několika dalšími praktikujícími Falun Gongu zadržován, dali si navzájem slib: kdo z nich vyvázne živý, poví světu, co se tam stalo.
–ete–