Německá spolková policie zachytila v loňském roce na hranicích s Českem 16 700 případů nelegální migrace. Uvádí to výroční zpráva policie, kterou dnes v severoněmeckém Rostocku představila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Za celý loňský rok zaznamenalo Německo 127 549 případů nelegální migrace, což bylo nejvíce od roku 2016.
„Migrační situace znamenala v roce 2023 pro spolkovou policii opět velkou výzvu. Globální vývoj a politické krize se projevily i na rostoucím migračním tlaku v Evropě, obzvláště pak ve směru do Německa,“ uvádí spolková policie ve zprávě.
Nejvíce migrantů bez dokladů zachytila loni německá policie na hranicích s Polskem (32 893), poté na pomezí s Rakouskem (28 099) a Švýcarskem (18 539). Letecky pak do země přicestovalo bez potřebných dokladů 13 989 lidí. V případě Česka je loňská statistika podobná předloňskému roku, kdy spolková policie ohlásila z hranic s Českem 16 071 vstupů do země bez dokladů.
Německo nyní kvůli boji s nelegální migrací střeží pomezí s Českem, Polskem, Rakouskem a Švýcarskem. Do konce září bude také kontrolovat hranice s Francií, a to v souvislosti s už skončenou letní olympiádou v Paříži a nadcházející paralympiádou. Zhruba do poloviny července provádělo kontroly i na hranicích s Belgií, Nizozemskem, Lucemburskem a Dánskem. Důvodem bylo fotbalové mistrovství Evropy, které Německo hostilo. Tyto kontroly už ale země ukončila.
Konzervativní opoziční unie CDU/CSU, která je podle průzkumů největší politickou silou v zemi, požaduje po vládě kancléře Olafa Scholze, aby Německo obnovilo kontroly se všemi sousedy. Faeserová chce ale ostrahu zachovat jen na hranicích s Českem, Polskem, Rakouskem a Švýcarskem, a to dokud to bude nutné.
Proti opětovnému rozšíření kontrol na celou délku hranic, jak požaduje unie CDU/CSU, je Andreas Rosskopf z vedení policejních odborů GdP, které jsou největší odborovou organizací policistů v Německu. Podle něj takový krok není dlouhodobě možný z personálních a materiálních důvodů.