Jak se připravit na příchod totality? Co dávalo kritikům, včetně těch českých, vůli postavit se komunistické moci? Co se můžeme od dřívějších disidentů naučit? Jak si můžeme stát za svým a držet se svých hodnot, svědomí nebo víry? Jaká je hodnota utrpení?
Redaktor Epoch Times Jan Jekielek vyzpovídal před dvěma lety v rámci pořadu American Thought Leaders Roda Drehera, editora a spisovatele, aby si s ním popovídal o jeho poslední knize Nežít ve lži (Live Not by Lies). Stále aktuální rozhovor přinášíme nyní s českými titulky.
Celý rozhovor si lze pustit níže (pro zvětšení klikněte na rámeček v okně vpravo dole):
Západního světa se zmocňuje měkká forma totality a je to náš strach z utrpení, co dovolí, aby se uchytila, říká Dreher. Jednat je třeba teď, míní a ve své knize poskytuje rady i příklady, jak na to.
Většina lidí na Západě má z minulosti zkreslenou představu o totalitě. Myslí si, že to jsou gulagy, fronty na potraviny a tajná policie. Dreher však poukazuje na to, že dnešní netolerance k odlišným názorům začíná připomínat to, co prožívali lidé prchající ze svých komunistických vlastí.
Dreher v průběhu let vyzpovídal disidenty z Česka, Slovenska a dalších zemí bývalého východního bloku, aby zjistil, co jim dávalo sílu a víru přežít dobu nesvobody s čistým štítem, nepodvolit se totalitní moci a organizovat podzemní hnutí.
Jedněmi z nich byla i rodina Bendových, katolíků a blízkých spolupracovníků Václava Havla. V jejich bytě se setkávala disidentská komunita. Bendovi své děti vychovávali k tomu, aby dokázaly kriticky odlišit pravdu od lži a postavit se za správnou věc. Hovořili s nimi o věcech, které se učily ve škole, pouštěli hodnotné filmy a hlavně četli klasickou literaturu. Statečnost a smysl pro ctnosti v nich budoval poslech Tolkienova Pána prstenů.
„Dokázali pochopit, co je Mordor, a pochopili, že hnutí, do kterého jejich rodiče byli zapojeni, je obdobné jako Společenstvo prstenu… Pomohlo mi to pochopit, jak je důležité učinit přípravné práce, dalo by se říci, pomoci udržovat kulturní paměť,“ vypráví v pořadu Dreher.
Ve více než hodinovém rozhovoru se dozvíte i další příběhy východoevropských disidentů a politických vězňů, kteří působili v podzemním hnutí, o důležitosti propojovat podobně smýšlející jedince nebo o významu pevné vůle a víry ve vězení.
Řeč dojde také na neschopnosti dnešních mladých lidí prohlédnout propagandu anebo odvahu postavit se většinovému názoru v dnešní společnosti.