Jsou roztomilí, nenápadní a hbití, ale hlavně by je nikdo nepodezíral ze špionáže. Americká tajná služba CIA se otevřeně podělila o příběhy některých chlupatých, opeřených nebo šupinatých zvířecích špionů, kteří se v tajných službách v minulosti objevili nebo jejich práci nějakým způsobem inspirovali.
Seznamte se! Agent Holub
Píše se rok 1917 a v Evropě zuří první světová válka. Aby Německo zjistilo strategickou polohu svých nepřátel, vysílá do nepřátelského území poštovní holuby vybavené malými kamerkami. „Zatímco ptáci létali, fotoaparáty cvakaly a pořizovaly obrázky,“ uvádí Spy muzeum.
Stejný nápad využila CIA během studené války. Holubi byli vysíláni s připevněnými kamerami, aby shromáždili důležité informace.
„Úřad pro výzkum a vývoj CIA vytvořil kameru tak malou a lehkou, že ji holub mohl nosit. Kamera byla připevněna k hrudi ptáka pomocí malého popruhu a pták byl vypuštěn nad tajnou oblastí v cizí zemi, o které jsme chtěli vědět více. Fotoaparát pořizoval snímky, zatímco pták letěl zpátky domů k nám,“ uvádí CIA.
Proč zrovna holub?
Od prvních dnů tajných operací byli holubi nejlepšími přáteli špionů. Holubi se vyznačovali rychlostí a schopností vrátit se domů za každého počasí a vysoko nad nepřátelskými liniemi pořizovali drahocenné informace.
„Během obou světových válek bylo rádiové spojení často nespolehlivé… ale vojáci se mohli spolehnout na holubí poštu! Ze stovek tisíc poštovních holubů vyslaných skrz nepřátelskou palbu jich 95 % dokončilo svou misi. Holubi pokračovali ve statečné službě po celém světě až do 50. let 20. století a získali více čestných medailí než kterékoli jiné zvíře,“ uvádí Spy muzeum.
Výhodou používání holubů byl také fakt, že se často pohybují v blízkosti lidí a lehce se skryjí mezi ostatními holuby v hejnu. Nikdo by je tedy nepodezříval ze špionážní činnosti.
Rovněž tak pořizované záběry z výšky několika desítek metrů umožňovaly mnohem podrobnější pohled na dění v konkrétní oblasti než záběry z letadel.
Dodnes je určitá část holubího programu uschována v tajných dokumentech.
Seznamte se! Slibná agentka „Akustická kočička“
V šedesátých letech CIA zkoumala možnost zapojit do špionážní činnosti vycvičené kočky vybavené mikrofony a vysílači. Kočka měla sledovat rozhovory mezi zahraničními agenty a sovětskými dodavateli informací, vedené na otevřeném prostranství na lavičkách v parku, které by jiným způsobem nebylo možné odposlouchávat.
„Byla vybrána kočka, které byl do jednoho ucha implantován mikrofon, pod volnou kůži byl vložen velmi malý vysílač a do dlouhé srsti byla vetkána anténa,“ uvádí CIA.
Vše fungovalo dobře, až na to, že kočka má prostě vlastní rozum a není ji možné ovládat. Kočka si během testování v terénu chodila, kam se jí zachtělo, ale zásadně ne tam, kde ji agenti chtěli mít.
Program byl ukončen v roce 1967, aniž by se „Akustická kočička“ kdy provozně použila. V mýtech ale žije dál. Jedním je, že byla kočka během implantace týrána a vznikla tzv. „Frankenkočka“. CIA ale veřejnost ujišťuje, že k ničemu takovému během testování nedošlo a zařízení jí bylo bezpečně chirurgicky odebráno.
Seznamte se! Agent Hvaldimir
Pokud půjdeme více do současnosti, v roce 2019 ve vodách blízko norského pobřeží údajně byla spatřena špionážní bílá velryba (běluha). Objevili ji členové organizace zabývající se sledováním velkých velryb. Zprávu tenkrát přinesla BBC.
Velryba prý měla na trupu připevněn ruský postroj s držákem na kameru GoPro a sponami s nápisem „Vybavení Petrohradu“. Velryba byla přátelská a místní ji pojmenovali Hvaldimir, podle norského výrazu pro velrybu, hval, a ruského prezidenta Vladimira Putina.
Podle BBC se Rusko nikdy oficiálně nevyjádřilo k tvrzení, že byl Hvaldimir vycvičen ruskou armádou pro špionážní činnost. Nicméně ruský plukovník v záloze, plukovník Viktor Baranec, k celé věci podle BBC řekl: „Kdybychom toto zvíře používali ke špionáži, opravdu si myslíte, že bychom k němu připojili číslo mobilního telefonu se zprávou ‚Zavolejte prosím na toto číslo‘?“
Také se vás již zmocňuje pocit, že jste doma někým neustále sledováni, a když se otočíte, smějí se na vás nevinná očka psů, koček nebo rybek z akvária? Vězte, že v tom nejste sami. Dva chlupáči autorky tohoto článku se od ní nehnou na krok. Nejraději provádějí špionáž v kuchyni, kde ji nespustí z očí a vše důkladně monitorují.