Maďarská vláda nyní nastavila přísnější podmínky pro některé uprchlíky z Ukrajiny. Podle odhadů se nová legislativa týká asi dvou až tří tisíců osob.
S okamžitou platností mají nárok na bezplatné ubytování v Maďarsku pouze ukrajinští uprchlíci pocházející z oblastí „přímo postižených vojenskými operacemi“. Tyto oblasti jsou uvedeny v legislativě a v budoucnu budou každý měsíc přezkoumávány.
„Všichni uprchlíci z Ukrajiny jsou v Maďarsku stále v bezpečí: mohou požádat o azyl, pracovat a studovat v Maďarsku, dostávat zdravotní péči a některé sociální dávky. Prodloužení války, stejně jako v sousedních zemích, si zároveň vyžádalo revizi některých podpůrných systémů,“ uvedl tiskový odbor úřadu předsedy vlády v prohlášení, které získal hospodářský list hvg.hu.
Organizace Migration Aid ve středu oznámila, že soukromé uprchlické azylové domy již začaly Ukrajince stěhovat. Organizace poskytující právní pomoc si stěžují vládě již od prvního návrhu zákona.
Vláda: Nová regulace je „přiměřená a vhodná“
Ministr Gergely Gulyás, pověřený řízením úřadu předsedy vlády, na tiskové konferenci vysvětlil legislativní změny, které v zemi vstoupily v platnost 21. srpna. Podle jeho čtvrtečního prohlášení dostávalo 4 000 ukrajinských uprchlíků po dobu 2,5 roku peníze od maďarského státu, „aniž by vykonávali jakoukoli práci“.
Tito lidé dosud nebyli ubytováni v uprchlických táborech v Maďarsku. Stát jim sice poskytl bezplatné ubytování, ale pro ty, kterým nehrozí bezprostřední nebezpečí, je situace již neudržitelná.
Ministr Gulyás na čtvrteční tiskové konferenci zdůraznil, že nová úprava je „plně v souladu s českými, polskými a rumunskými opatřeními“.
Podobně se vyjádřil i vládní zmocněnec Norbert Pál pro provládní noviny Magyar Nemzet. Podle něj jsou nařízení „rozumná a vhodná“. Dva a půl roku po vypuknutí války na Ukrajině měli ti, „kteří se chtěli v Maďarsku postavit na vlastní nohy“, dostatek příležitostí, uvedl Pál.
Uprchlíci bez bezplatného ubytování
V důsledku změny zákona bylo tento týden z bezplatného ubytování vyřazeno více než 120 osob. Vláda ve spolupráci s organizací Maltézská pomoc nabídla postiženým krátkodobou pomoc. Dlouhodobé řešení problému se zatím nenašlo.
Podle odhadů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) by v důsledku nařízení mohlo o státem dotované ubytování v Maďarsku přijít dalších 2 000 až 3 000 Ukrajinců. UNHCR a další lidskoprávní organizace vyzvaly vládu v Budapešti, aby svou politiku přehodnotila. Dosud nabízené formy právní pomoci totiž problémy nevyřešily.
Podle nařízení mohli ti, kteří již v Maďarsku žili, požádat o výjimku. Aby si zachovali nárok na výjimku, museli žádost podat do 10. července (s lhůtou šesti dnů). Vládní zmocněnec však asi osmdesát procent žádostí zamítl, ostatním udělil odklad, informovala opoziční média.
Jak informoval server 444.hu, třicet Ukrajinců v současné době zastupuje Maďarský helsinský výbor. Chtějí se obrátit na soud, aby jim bylo umožněno zůstat v jejich bývalém ubytování nebo získat alternativní podporu od maďarského státu. Většina z nich jsou romské ženy a děti ze západoukrajinské Zakarpatské oblasti, kde žije početná maďarská menšina.
Situaci komplikuje skutečnost, že mnoho z postižených Ukrajinců má dvojí občanství. To znamená, že nemohou nutně vycestovat do jiné země EU, kde doufají v lepší zacházení. Jelikož jsou zároveň maďarskými občany, nemají nutně nárok na azylové dávky, na které mají ukrajinští uprchlíci nárok v jiných zemích EU.
Ve většině případů se nevyskytly žádné problémy
Maďarská organizace pro lidská práva Helsinský výbor sdělila serveru euronews, že navštívila několik postižených míst. „Situace není všude stejně vážná. Celkově jsou v problémech možná dva až tři tisíce lidí, ale někteří už našli řešení.“
Organizace dodala, že někteří problém vyřešili sami. „Někteří odešli domů, jiní k příbuzným a přátelům. Ti, kteří mohou zaplatit nájem, už samozřejmě odešli,“ napsali.
Bezpečnostně-politický analytik Bálint Somkuti při hodnocení situace na kanálu Ultrahang, který poskytuje politické analýzy, zdůraznil, že Maďarsko zatím ukrajinským uprchlíkům pomáhá velmi zvláštním způsobem. Podle Somkutiho uprchlíci ve skutečnosti nejsou ubytováni v uprchlických stanech, ale je jim poskytováno vhodné ubytování zdarma. Zdůraznil však, že maďarský stát si to dlouhodobě nemůže dovolit, a to ani pro své vlastní občany.
Vláda nařídila pomoc lidem v nesnázích od Maltézské pomoci a hlavní město poskytlo také obecní prostředky. Případ Maďarska vyšetřuje na žádost „euronews“ Evropská komise.