Věčný nomád, občan několika států, zakladatel a CEO komunikační platformy Telegram Pavel Durov byl v sobotu večer nečekaně zadržen francouzskou policií po přistání na pařížském letišti Le Bourget v jeho soukromém tryskáči. Obvinění na něj uvalená se týkají právě jeho sociální sítě Telegram a údajně nedostatečného moderování obsahu. Na jeho obranu se vyjádřil například vlastník sociální sítě X Elon Musk.
Začátky Pavla Durova?
Pavel Valerjevič Durov se narodil 10. října 1984 v tehdejším Leningradě (současném Petrohradě), ale část dětství prožil v Itálii, kde jeho otec pracoval. Durov byl podle informace serveru Forbes vynikající student, který absolvoval základní školu pro mimořádně nadané děti. V jedenácti se začal zajímat o programovaní. Na síti Telegram minulý rok k 11. výročí založení platformy napsal: „Když mi v roce 1995 bylo jedenáct, slíbil jsem si, že každý den budu chytřejší, silnější a svobodnější.“
Nakonec vystudoval filosofickou fakultu na univerzitě v Petrohradě. V té době již vytvořil svou první sociální sít pro studenty a učitele. Po ukončení studií spolu s bratrem Nikolajem a spolužákem Vjačeslavem Mirilašvilim začali pracovat na sociální platformě, kterou nazvali VKontakte, která byla oficiálně spuštěna v roce červnu 2007. Po spuštění podle Forbesu rychle získávala na oblibě a během půl roku měla dosáhnout milionové uživatelské základny a o rok později se počet uživatelů měl rozrůst na deset milionů. Dnes se považuje za jednu z nejpopulárnější sociálních sítí v Rusku, tamní obdobu Facebooku.
V nelibosti ruských úřadů
Po raketovém začátku se o Durova dle iRozhlasu začaly zajímat ruské úřady: „V prosinci 2011 se před jeho bytem v Petrohradu objevili ozbrojení agenti ruské bezpečnostní služby, kteří požadovali, aby na síti zablokoval účet Alexeje Navalného a další aktivity ruské opozice. Durov neuposlechl a místo toho popsal tento zážitek na internetu.“
V roce 2012 byl obviněn z trestného činu, ale obvinění bylo později staženo. Ve stejném roce měla dle serveru smartmania.cz proběhnout i série transakcí, při nichž většina akcií Telegramu údajně přešla z původních spolumajitelů na osoby blízké představitelům ruské vlády. Durov pak měl následujícího roku prodat svých zbylých 12 procent VKontakte a společnost Mail.ru (takzvaná provládní sociální sít) se stala většinovým vlastníkem platformy. V roce 2014 Durov oficiálně skončil v pozici generálního ředitele krátce po ruské anexi Krymu, kdy podle iRozhlasu odmítl předat Kremlu osobní data lídrů ukrajinské opozice. Sám Durov o svém propuštění říká, že se jednalo o nepřátelské převzetí osobami sympatizujícími s Vladimírem Putinem.
Opuštění Ruska
Krátce po ztrátě VKontakte Durov opustil podle médií Rusko. Je občan několika zemí. Jednou je Svatý Kryštof a Nevis v Karibiku. Občanství údajně získal poté, co zemi daroval čtvrt milionu dolarů na rozvoj cukrovarnictví. V roce 2021 získal občanství také ve Francii. V současné době žije v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Podle jeho slov hovoří devíti cizími jazyky včetně perštiny a latiny.
Telegram
Sociální platformu Telegram spustil Durov spolu s bratrem Nikolajem v roce 2013. O svém bratru řekl v rozhovoru s americkým publicistou Tuckerem Carlsonem, že jeho starší bratr byl od útlého věku zázračný matematik. A během dětství stráveném v Itálii vystupoval v italské televizi, kde v přímém přenosu řešil kubické rovnice, a opakovaně získal zlaté medaile na Mezinárodní matematické olympiádě.
Durov o Telegramu tvrdí, že díky šifrování zabezpečuje ochranu uživatelských dat a svobodu slova. Odmítá moderování obsahu, který podle něj má být dostupný všem s jakýmkoli názorem. Není jasné, kde přesně má společnost oficiální sídlo, protože je podle Durova zaregistrována hned v několika státech a její zaměstnanci jsou jako „nomádi“.
V současnosti má Telegram podle agentury Reuters 900 milionů aktivních uživatelů. Tento úspěch vyzdvihnul Durova mezi nejbohatší osoby planety. Americký Forbes odhaduje jeho jmění na 15,5 miliardy dolarů.
Svobodný prostor nebo místo pro zločin
Telegram se po začátku ruské invaze na Ukrajinu stal jedním z hlavních zdrojů informací, které znepřátelené strany zveřejňují o vývoji konfliktu. Reuters podotýká, že obsah na telegramových kanálech bývá někdy zavádějící a brutální. Platformu jako jeden z hlavních komunikačních nástrojů používá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho spolupracovníci. Jejím prostřednictvím své informace šíří také Kreml, ruská vláda nebo ruští váleční blogeři. Pro Rusy jde o jedno z mála míst, kde se mohou dostat ke zprávám o dva a půl roku trvající válce.
V roce 2015 v centru Paříže útočníci zahájili střelbu do civilistů mimo jiné i v klubu Bataclan. K teroristickému útoku se tehdy přihlásil Islámský stát, zemřelo při něm 129 lidí. Při následném vyšetřování vyšlo najevo, že útočníci útok domlouvali několik měsíců dopředu mimo jiné i na zašifrované platformě Telegramu, píše iRozhlas.
Durov v rozhovoru na CBS reagoval slovy, že „není možné udělit jednu výjimku policii, aniž byste neohrozili soukromou komunikaci stovek milionů lidí“.
Podle iRozhlasu se v jedné z telegramových skupin radikalizoval i útočník na Slovensku, kde v gay baru zabil dva lidi. „Obsah tam je skutečně od koťátek po uřezané hlavy,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál analytik Josef Šlerka.
Zatykač
Podle francouzských úřadů zatykač na Pavla Durova vydaly v souvislosti s nedostatečným moderováním obsahu. Nástroje, které Durovem řízená platforma lidem nabízí, z něj mají dělat spolupachatele obchodu s drogami, pedofilních trestných činů a podvodů.
Deník Epoch Times neměl možnost tvrzení médií o Durovi ověřit.