Obří vaky (big bagy) s pískem, betonové bloky a pneumatiky, v Litvínově se vše připravuje na odpálení pumy z 2. světové války. Podle Policie ČR by k likvidaci mělo dojít nejdříve zítra odpoledne, pokud budou vhodné meteorologické podmínky. Čas do té doby je vymezen na důkladnou přípravu. Hasiči musí kolem pumy vystavět ochranný „sarkofág“.
Na místě nyní pracuje 21 příslušníků záchranného útvaru se speciální hasičskou technikou. Jednou z jejich prací je plnit velké vaky pískem o objemu jeden metr kubický, které budou rozmístěny v okolí zatím nevybuchlé munice do výšky 5 metrů. Přímo k pumě pak postaví 400 vaků, informuje iRozhlas.
„Po poradě jsme se rozhodli, že použijeme okolo 400 big bagů, abychom střepinový a tlakový účinek co nejvíce omezili. Ale zákonitosti fyziky jsou jasné, čím více omezíte tlakový účinek, tak tím větší bude seizmický účinek. To znamená tzv. tlakový účinek do půdy,“ vysvětlil v rozhovoru pro Radiožurnál ředitel pyrotechnické služby policie Karel Čadil.
Hasiči provádějí pomocí dronů 3D skenování a průzkum okolí, sdělili na svém účtu X.
„Vzhledem k tomu, že tady v prostoru továrny je vysoká hladina spodní vody, protože dříve se tu odvodňoval močál, tak jsme se rozhodli ve vrchní části našeho sarkofágu udělat pod úhlem 45 stupňů otvor, kterým my budeme účinek tlakové vlny usměrňovat na východní část areálu. V této části je totiž nejméně objektů. Výbuchem určitě dojde k tlakovému poškození okolní zástavby, ale věříme, že v minimální míře,“ dodal.
Anglickou pumu ráže 500 liber o hmotnosti 250 kg nalezli dělníci během výkopových pracích v areálu chemického závodu v Záluží na Mostecku 22. srpna.
„Nebezpečnost a ojedinělost tohoto nálezu spočívají v iniciačním mechanismu. Do včerejšího dne (21. 8. 2024) pyrotechnici totiž pracovali pouze s nálezy, které v sobě měly mechanický iniciační systém. V tomto případě puma obsahuje dlouhodobý chemický časový zapalovač, který je velice nebezpečný nejen ve své nepředvídatelnosti. Nastaven může být až na 144 hodin, tedy 6 dní, uvedla tisková mluvčí PR ČR kpt. Irena Pilařová.
Stavba sarkofágu na videu