Počet žáků v mateřských a základních školách podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) mezi školními roky 2022/2023 a 2023/2024 mírně poklesl, tempo růstu počtu žáků středních škol se naopak zvýšilo. Mateřské školy navštěvovalo v minulém školním roce podle ČSÚ 364.491 dětí, o 4714 méně než v roce předchozím. Mezi posledními dvěma školními roky mírně poklesl i počet žáků v základních školách, a to o 0,7 procenta. Střední školy navštěvovalo v minulém školním roce 484.758 žáků, o 15,2 procenta více než před pěti lety a o 4,7 procenta více než před rokem. Vyplývá to z údajů ČSÚ, které dnes novinářům představila Vendula Kašparová z odboru statistik rozvoje společnosti úřadu.
Snížení počtu žáků v mateřských školách se podle ní týkalo českých dětí i cizinců. V případě dětí s cizím státním občanstvím klesl zejména počet ukrajinských, ruských a vietnamských dětí. Ostatních cizinců naopak o 3,6 procenta přibylo. Mezi školními roky 2013/14 a 2023/24 se počet dětí v mateřských školách nepatrně zvýšil, a to o 0,3 procenta. Přispěly k tomu zejména okresy okolo Prahy, kde dětí přibylo o téměř třetinu, či okresy Beroun, Kutná hora a Brno-venkov. Naopak úbytek dětí o 11 až 15 procent zaznamenaly některé pohraniční okresy.
Šestileté a starší děti tvořily v minulém školním roce šest procent dětí v mateřských školách, děti mladší tří let pak 8,8 procenta. Odklad povinné školní docházky mělo v minulém školním roce 22,3 procent z populace všech šestiletých dětí v Česku. Podle Kašparové se jedná téměř o úroveň ze školního roku 2020/2021, kdy se jednalo o 22,1 procenta. „Celkem pětina těchto dětí navštěvovala přípravné třídy nebo přípravný stupeň základních škol, zbytek zůstával o rok déle v mateřských školkách,“ řekla Kašparová.
První a druhý stupeň základních škol navštěvovalo v uplynulém školním roce 1,000.346 žáků, o 0,7 procent méně než před rokem. Většina dětí navštěvovala školy veřejné, nicméně se v čase zvyšuje počet dětí v soukromých ZŠ, uvedla Kašparová. Učitelů přepočtených na plně zaměstnané bylo téměř 75.000, doplnila.
Počet žáků na prvním stupni v minulém školním roce oproti předchozímu roku o půl procenta vzrostl, na druhém stupni o 2,3 procenta klesl, uvedla Kašparová. „Podle vývoje populační křivky by se dalo očekávat, že i v následujících třech letech bude mírně žáků na druhém stupni ubývat. Nicméně mají na to vliv i další faktory, jako je migrace, odklady a podobně,“ řekla Kašparová. Není podle ní proto možné s jistotou říct, jak se bude situace vyvíjet.
Do SŠ chodilo v září 2023 o 4,7 procenta žáků více než před rokem. Z celkového počtu 484.758 žáků středních škol navštěvovalo v loňském školním roce odborné vzdělávání s maturitní zkouškou 47 procent žáků, asi 29 procent tvořili žáci gymnázií a 21 procent připadlo na žáky středního vzdělávání s výučním listem. I většina středoškoláků chodila do veřejných škol, v soukromých školách se vzdělávalo v minulém školním roce 15,6 procenta středoškoláků, v církevních 2,4 procenta.
Mezi obory odborného vzdělávání na středních školách, které v minulém školním roce studovalo nejvíce žáků, patří u maturitních oborů ekonomika a administrativa, následují lycea, informatické obory, zdravotnictví a obory elektrotechnické. U oborů s výučním listem byla na prvním místě strojírenská výroba, následuje gastronomie a turismus, uvedla Kašparová. „Za oba ty druhy vzdělávání také můžeme říct, že jedinou skupinou oborů, ve které došlo ke snížení počtu žáků, je skupina oborů strojírenství a strojírenská výroba,“ řekla.