I když jsme se již rozloučili s prázdninami, letní teploty přetrvávají. Meteorologové předpokládají v nadcházejících dnech další tropické teploty, kdy rtuť teploměru na některých místech může vystoupat až na 34 °C. Proč je ve městech větší teplota a jak vznikají tzv. městské ostrovní teploty? Podle klimatologa z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Radima Tolasze jsou na vině dva faktory.
„Zaprvé došlo ve městech, aglomeracích nebo průmyslových regionech ke změně zemského povrchu, převládají zpevněné betonové nebo asfaltové plochy, které dobře akumulují teplo a ohřívají tak nejbližší okolí. Po západu slunce se jen pomalu ochlazují, a prodlužují tak ohřívání vzduchu i v časech, kdy už by se okolní vzduch měl pomalu ochlazovat. A za druhé jsou v těchto lokalitách zpravidla dodatečné zdroje tepla – průmyslová výroba, odvody z klimatizací, ztráty při vytápění apod.,“ říká na účtu X.
Podle Tolasze se mohou teploty ve městech a v okolí lišit až o více než 10 stupňů. V dlouhodobých průměrech však záleží na dobře změřených teplotách, což podle něj není jednoduché.
Například letošní zaznamenané srpnové teploty, které zaznamenává v Praze Klementinu, se průměrně pohybovaly okolo 23,5 °C, tedy +2,5 °C od normálu. Podle meteorologů byl letošní srpen teplotně silně nadnormální a umístil se na 4. místě z 250 srpnů od roku 1775.
Z důvodů rychlého odtoku dešťové vody je město také místem s větší pravděpodobností vzniku sucha než mimo něj.
„Důsledkem změny povrchů ve městech je rychlejší odtok, srážkovou vodu rychle odvádíme pryč, máme menší zelené plochy, kde by se voda mohla přirozeně vsakovat. Proto bývá nástup sucha v těchto oblastech dřívější a sucho trvá tedy déle.“
Předpověď na dnešní den hlásí na jižní, jihovýchodní a střední Moravě teploty okolo 31 °C. V úterý a ve středu mohou teploty vystoupit až na 34 °C. Meteorologové dále varují před vznikem požárů, na celém území ČR platí výstraha nebezpečím vzniku a šíření požárů, a to do odvolání.