V současnosti obíhají v tisku zprávy, že chystaná novela o vojenské policii zakáže nošení maskáčů, případně i uniforem domobrany, aby civilní obyvatelé nemátli veřejnost a aby opravdoví příslušníci naší armády byli spolehlivě rozpoznatelní. K tomu náleží i zákaz fotografování vojenských objektů, rušení elektronické komunikace nebo právo vstoupit do domu.
Tyto návrhy spolu s více požadavky pro své lidi vojenská policie obhajuje tím, že se zhoršila bezpečnostní situace v Evropě. Za nepovolené nošení maskáčů a uniforem by měla hrozit pokuta v desítkách tisíc.
Vůči novele zpozorněli rybáři, trampové a další outdooroví nadšenci včetně hráčů airsoftu a také některé domobrany.
Některé země na jiném kontinentu již tyto požadavky uplatňují: během pobytu v Africe měl český cestovatel Ondřej H. již před pár lety problém s nošením maskáčového oděvu. „Měl jsem německé maskáče a pořád se ptali, jestli jsem voják. Místní v Tanzanii mají zakázáno je nosit. A taky se nesmí fotit u policejních a podobných budov,“ sdělil pro Epoch Times.
Armáda České republiky se na Meta síti letos již počátkem roku ohradila proti nošení maskáčů neoprávněnými osobami:
„Tohle nejsou vojáci Armády České republiky. Kategoricky odsuzujeme zneužívání vojenské uniformy a státních symbolů. Vítáme, že se tím zabývá Policie České republiky.“
Podle zákona o ozbrojených silách ČR, konkrétně podle § 44c, se „fyzická osoba, která není vojákem v činné službě … dopustí přestupku tím, že úmyslně na místě veřejnosti přístupném nosí neoprávněně vojenský stejnokroj, nebo takové součásti vojenského stejnokroje, které jsou s úplným vojenským stejnokrojem zaměnitelné“.
Ministryně Jana Černochová vystoupila s vysvětlením novely o vojenské policii na idnes.cz:
„Zpřísnit je třeba i neoprávněné nošení vojenských stejnokrojů. Nelze tolerovat, aby si někteří lidé na demonstracích hráli v uniformách české armády na nějakou novodobou formu lidových milicí. Veřejnost si je pak automaticky spojí s příslušníky armády a v době krize to může vést ke zmatení občanů. V žádném případě to neznamená, že bude někdo kriminalizovat hráče airsoftu, houbaře, trampy nebo outdoorové nadšence, kteří si obléknou maskáče. Podobně je již dnes v zákoně ošetřeno nošení policejní uniformy.“
Ministryně obrany připustila, že „jsou oblasti, ve kterých se musí zákon o Vojenské policii změnit“.
Z toho se dá usoudit, že na outdoorové společníky, trampy, airosfitsty a rybáře, kteří se v maskáčích pohybují spíše v přírodě, se zákaz vztahovat nebude. Zpozornět by měli spíše příslušníci domobran, kteří se prezentovali v polo-uniformě na demonstracích, které pořádali např. zemědělci.