Jaroslav Švec má za sebou neuvěřitelný příběh. Objevil ve své e-mailové schránce zprávu o tom, že má dostat velké peníze z podílu na dědickém řízení. Jako začátečník s internetem a naivně důvěřivý člověk na zprávu odpověděl. Nakonec po komunikaci „naletěl“ a za podvodníky cestoval do několika zahraničních destinací a skončil ve vězení v Hongkongu za pašování drog.
Prezident Pavel mu nedávno udělil milost. Jaroslav Švec se však svobody už nedožil. Podle agentury ČTK zemřel v pražské nemocnici ve věku 76 let, kam jej převezli z Věznice Horní Slavkov. Před dvěma lety byl z Hongkongu vydán do Česka a na svobodu se měl dostat letos v listopadu. Ve vězení strávil osm let.
Švece podvodníci motivovali k tomu, aby v Brazílii vzal do letadla kufr a odletěl do Hongkongu. V kufru měly být dárky pro přátele, s nimiž měl v Hongkongu po příletu podepsat smlouvu a pak si rozdělit milion dolarů. Celníci v Hongkongu ale našli ve dvojitém dně jeho nového kufru přes tři kila kokainu.
Nakonec byl dle ČTK v roce 2018 odsouzen v Hongkongu na 27 let za pašování.
Spolek Šalamoun, který se již 30 let věnuje případům nespravedlivě odsouzených, apeloval již v prosinci 2022 na kancelář prezidenta Zemana, aby důchodci udělil milost. Jak sdělil zástupce spolku deníku Epoch Times, kancelář prezidenta Zemana na žádost nereagovala.
Koncem května 2024 zaslal spolek Šalamoun poměrně ostrý dopis prezidentu Pavlovi.
„Institut milosti je prerogativem hlavy státu podle Ústavy, který byl v posledních deseti letech značně deformován, a proto jsme navrhovali, aby nově rozhodování nebylo svěřeno stejným osobám, které již déle nežli deset let připravují totožné odmítavé odpovědi,“ žádal tehdy prezidenta spolek Šalamoun.
Prezident důchodce omilostnil
Prezident 30. července 2024 oznámil, že „poslední z [celkově čtyř] udělených milostí dostal šestasedmdesátiletý český občan, jenž byl v zahraniční odsouzen k sedmadvacetiletému nepodmíněnému trestu odnětí svobody za pašování drog“, a že onen trest byl de facto doživotním.
„Žadatel si již odpykal šest let trestu v zahraničí, před necelými dvěma lety byl předán zpět do Česka, kde si odpykává zbytek,“ stojí dále v tiskové zprávě Pražského hradu.
V Česku je přitom trestní sazba za stejný čin v rozmezí osmi až dvanácti let a v listopadu by Jaroslavu Šveci doběhl onen osmý rok.
Existuje ještě další podobný případ jiného českého důchodce, osmašedesátiletého Luďka Havránka, který byl také v Hongkongu odsouzen za pašování kokainu. Na jeho vydání se úřady obou zemí domluvily už na začátku roku 2020. Kvůli epidemii koronaviru k tomu ale nedošlo a Havránek v hongkongském vězení zemřel.