Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023.
V toskánských kopcích v Itálii se skrývá maurský hrad s 365 pokoji, který byl postaven v roce 1600 a v jehož zdech se odehrálo jedno z nejzajímavějších období moderních dějin.
Vítejte na majestátním hradě Sammezzano! Nachází se nedaleko města Florencie a dříve byl místem naprostého úniku, což odráží i latinský nápis „Non plus ultra“ („Dál už nic“) umístěný nad obloukem. Slova, která nechal zhotovit italský markýz, který panství zdědil v roce 1816, snad vyjadřují jeho záměr přenést návštěvníky za krásy známého světa.
Mezi nejúchvatnější místnosti hradu patří Paví pokoj, Bílý pokoj, Pokoj lilií, Zrcadlový pokoj, Kuřácký pokoj, Pokoj milenců a malá kaple. Pohádkový zámek se objevil například v dobrodružném filmu Arabské noci z roku 1974, dále v dramatu Tiché dny v Clichy natočeném v roce 1990 a ve filmu Pohádka pohádek z roku 2015.
Stejně poutavá jako architektonická sláva je však i staletí dlouhá historie zámku.
Podle italsko-americké organizace Italian Sons & Daughters of America vlastnila Sammezzano, jehož základy sahají až do římských dob, na počátku 17. století rodina Ximenes d’Aragona a žilo zde mnoho urozených obyvatel. Nikdo z nich však nebyl tak vášnivě okázalý jako markýz Ferdinando Panciatichi Ximenes d’Aragona, který hrad později zdědil.
Ferdinando, jak je známější, byl posedlý orientalismem, který byl v Evropě v 19. století velmi módní, což ho vedlo k tomu, že se pustil do nové velkolepé vize svého sídla.
V letech 1843 až 1889 italský šlechtic kompletně přestavěl palác, který původně v roce 1605 zformoval jeho předek Ximenes Aragonský.
Během čtyř desetiletí Ferdinando najal místní řemeslníky, aby vytvořili bohatě barevný palác s ohromující řadou architektonických prvků včetně sloupů, vlysů, labyrintů, oblouků, kleneb a kopulí. Výsledkem bylo něco, co připomínalo egyptský palác křížený s granadskou Alhambrou a kasbou v Marrákeši nebo indický mini Taj Mahal.
Samotný zámek, který je čistě orientální fantazií, se rozkládá na ploše více než 170 000 metrů čtverečních a v jeho okolí se na 160 akrech rozprostírají nejen zvláštní rostliny, okrasná jezírka, jeskyně a fontány, ale také obrovské staleté sekvoje – což je největší sbírka těchto stromů v Itálii.
Je snadné pochopit, že se návštěvníci Sammezzana mohou cítit, jako by byli přeneseni do jiného světa.
Ve 30. letech 20. století byl zámek Sammezzano v rukou majitele, který byl podle serveru Metro.co.uk odsouzen za „podvodný bankrot“. Po druhé světové válce byl pak prodán a začal se nově proměňovat v luxusní hotel: místo, kde si mohli bitvami zmožení Italové užívat klidu, pohody a bujarého společenského života.
Rozlehlý pohádkový zámek byl ideálním místem pro tolik potřebnou dávku poválečného hédonismu. Po těžkostech předchozích šesti let prahli zákazníci po pohodlí a Sammezzano jim ho poskytlo v plné míře. Následující desetiletí se však neobešla bez turbulencí a nový zlatý věk společnosti Sammezzano nemohl trvat věčně.
V osmdesátých letech byl hotel opět uzavřen a brzy nato nastalo období temna.
Policie dopadla mezinárodní drogový gang, který tuto kultovní nemovitost využíval jako laboratoř na výrobu heroinu, největší, jaká kdy byla v Evropě objevena. Ferdinandův sen se naštěstí podařilo zachránit a v roce 2017 zámek i komplex koupila společnost ze Spojených arabských emirátů. Cena? Chladných 15,4 milionu eur (přibližně 16,7 milionu USD).
Níže si prohlédněte několik dalších fotografií:
Podělte se s námi také o své příběhy na adrese namety@epochtimes.cz.
–ete–