Epoch Times Česko ČTK

a 12. 9. 2024

Rusko zůstávalo loni stejně jako v předchozích letech zdaleka největší hrozbou pro bezpečnost České republiky, uvedla dnes ve své výroční zprávě Bezpečnostní informační služba (BIS). Kontrarozvědka se ve své činnosti soustředila především na ruské nepřátelské aktivity, ale také na kybernetické hrozby či rizika spojená s novými technologiemi. Zabývala se i mezerami v připravenosti státu reagovat na měnící se svět či nepřátelské aktivity Číny, stojí ve výroční zprávě za rok 2023.

Využívání českých akademiků Komunistickou stranou Číny

Čína využívá české akademiky k získávání neveřejných informací i k orientaci v českém prostředí, uvedla ve své výroční zprávě za minulý rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Země dál zve politiky, představitele státní správy či podnikatele na hrazené výjezdy. BIS to označuje za rizikové kvůli hrozbě oslovení tajnými službami, využití k propagandě, ale i vzniku závazků za čínskou pohostinnost. BIS označuje Čínu za hrozbu pro euroatlantický civilizační okruh včetně ČR.

Čína dlouhodobě usiluje o pozici nejdůležitější ekonomické supervelmoci, uvádí BIS. Na rozdíl od konkurentů je ale založená na komunistické diktatuře. „To, že aktuálně nevnímáme přímou čínskou vojenskou hrozbu namířenou proti nám, nezaznamenáváme hrozbu terorismu mířenou z Číny a ani se neobáváme masivní nelegální migrace z tohoto teritoria, neznamená, že pro nás Čína nepředstavuje iminentní a zásadní hrozbu,“ konstatuje BIS.

K vytipování a prvotnímu oslovení akademiků používá Čína podle BIS nejčastěji sociální síť LinkedIn. Tajné služby kvůli navázání kontaktu používají krycí profily zaměstnanců fiktivních konzultantských či headhunterských společností, nejčastěji se sídlem v Singapuru či Hongkongu. Od akademiků pak Čína žádá tvorbu zpráv a studií z oblastí, které vyhovují čínským politickým zájmům. „Studie představují zpravidla předstupeň k další spolupráci spočívající v dodání konkrétních informací,“ uvedla kontrarozvědka.

Dalším krokem bývá pozvání do Číny, která hradí veškeré náklady. Čína si tak vytváří síť osob, které se cítí být zemi zavázány a v budoucnu mohou být nakloněné podpoře čínských zájmů. „Pozvání cílí na bývalé i stávající politiky, zástupce státní správy i samosprávy, významné akademiky i významné podnikatele,“ píše BIS.

Čína se dlouhodobě snaží o potírání jakýchkoliv informací, které poškozují její pověst „hegemona prosazujícího celosvětový mír a pořádek“, uvádí BIS. Loni se rozvíjela spolupráce české a čínské mediální scény, výsledkem byla distribuce čínských pořadů hlavně do menších českých televizí. „Pořady slouží k ovlivnění vnímání Číny českou veřejností a zobrazují jen pozitivní stránku komunistického režimu,“ píše BIS. V Česku monitoruje Čína jakékoliv akce, kde by se mohly objevit negativní komentáře o Číně, k podpoře utajovaných operací využívá svou místní komunitu.

Obnovení činnosti špionů Ruska pod diplomatickým krytím

Rusko se po výrazném zmenšení diplomatické mise v Česku v letech 2021 a 2022 snaží o obnovení kapacit svých tajných služeb pod diplomatickým krytím. Využívá dlouhodobé diplomatické akreditace i krátkodobá víza, napsala ve své výroční zprávě za rok 2023 Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle kontrarozvědky také vzrostlo riziko, že se lidé při návštěvě Ruska „ocitnou v hledáčku“ tamních tajných služeb. Mohou se je pokusit využít ke špionáži proti Česku.

ČR vyhostila řadu ruských diplomatů po zjištění, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti tamních tajných služeb. Počet ruských diplomatů se snížil i po ruské invazi na Ukrajinu. Rusko podle BIS kvůli tomu například přistoupilo k tomu, že své špionážní a vlivové operace vede přímo z Ruska nebo ze spřátelených či neutrálních států.

Ruské tajné služby začaly podle BIS v posledních letech používat k verbování a řízení spolupracovníků komunikační aplikace, především Telegram. Při útocích se soustředí například na narušení distribuce pomoci Ukrajině. „Stejnému riziku jsou vystaveny i subjekty v Česku a stejně tak prvky naší kritické infrastruktury,“ stojí ve zprávě. Vysoké je podle BIS riziko vysílání tzv. cestujících důstojníků či spolupracovníků ruských tajných služeb na české území.

Související témata

Přečtěte si také

Senát neschválil novelu, která zavádí nový trestný čin „činnost pro cizí moc“, přesto jde k podpisu prezidentovi

Senát dnes neschválil novelu zákona Lex Ukrajina, která sklidila kritiku kvůli několika částem, včetně zavedení nového trestného činu „činnosti pro cizí moc“. Přesto míří k podpisu prezidentovi.

Přehled desítek Trumpových výkonných nařízení

Trump vydal širokou škálu výkonných nařízení hned první den svého působení ve funkci, aby sladil zemi se svou agendou.

Frans Timmermans
„Tajné“ financování lobbistických zelených organizací Evropskou komisí. EP o něm bude dnes jednat

Nizozemský deník De Telegraaf dnes informoval, že získal důvěrné smlouvy, které dokazují, že Evropská komise léta dotovala environmentální organizace za účelem lobbovat za zelenou politiku.

Evropa musí zbrojit a revidovat Green Deal. Tuskovu výzvu ke změnám v energetice EU ocenili politici české koalice i opozice

Čas komfortu skončil, Evropa musí masivně zbrojit. Dnes to v projevu před poslanci Evropského parlamentu k prioritám polského předsednictví Evropské unie prohlásil polský premiér Donald Tusk, který...

Melania Trumpová: Sebevědomý návrat do Bílého domu a nová vize pro roli první dámy

Melania Trumpová překypuje plány na druhé období v roli první dámy Spojených států. Na funkci nebyla podle svých slov připravená a držela se stranou v New Yorku se synem Barronem.

Budoucnost světa formují lídři WEF, řekl Schwab. Střípky z Davosu

V Davosu včera vystoupil zakladatel WEF Klasu Schwab, šéfka EK Ursula von der Leyenová či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dnes a zítra vystoupí také zástupci Česka a Slovenska.

Ursula von der Leyenová
„Kompas konkurenceschopnosti“ EU. Leyenová nastínila příští „ekonomickou pětiletku“

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes adresovala v Evropském parlamentu svou vizi na příštích pět let. Chce především posílit ekonomiku, pro kterou stanovila tři cíle. Příští týden představí „kompas konkurenceschopnosti“.

Klíč ke šťastnému manželství: Pokračujte v randění se svým partnerem

Své manželství můžete ochraňovat tím, že budete do svého vztahu pravidelně investovat. Kdyby existoval jednoduchý způsob, jak zlepšit komunikaci, oddanost, intimitu, stabilitu a celkové štěstí v manželství, kdo by ho nevyužil? Přesto více než polovina sezdaných lidí uvádí, že tento jednoduchý způsob, jak posílit svůj vztah s manželem či manželkou, nevyužívá. Tímto jednoduchým zvykem je pokračovat v pravidelných schůzkách s manželem […]

Dýchejte snadno: 5 tradičních způsobů, jak ulevit od ucpaných dutin

Tradiční metody jako heřmánková pára, ajurvédský nosní olej či solné výplachy mohou účinně ulevit od ucpaných dutin a zmírnit dýchací potíže. V článku najdete návody a vědecké poznatky.