Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal aktuální informace, kde rozšířil varování na extrémní srážky a záplavy o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy. Podle jeho minulých prognóz se extrémní deště měly vyhnout západní části České republiky. Nyní dle něj vše nasvědčuje tomu, že se intenzivní déšť dostane i víc na západ země – do Ústeckého a Plzeňského kraje. Jeseníky se chystají na stoletou vodu.
Za extrémní počasí může tlaková níže Boris, která bude na většinu území přinášet výrazné srážkové úhrny.
„Během období od čtvrtka 12. 9. do neděle 15. 9. se očekává časově a prostorově velice proměnlivá intenzita srážek, od slabých až po extrémní, překračující i desítky mm za několik hodin.
„V jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech jsou očekávané úhrny mezi 150 až 250 mm (za čtyři dny). Největší srážkové úhrny očekáváme v oblasti Jeseníků, a to přes 300 mm. Na zbytku území s výjimkou západu a severozápadu Čech budou úhrny od pátečního rána do půlnoci na pondělí převážně v rozmezí 100 až 150 mm (cca za 66 hodin),“ uvedl ČHMÚ na svém účtu X.
Meteorologové očekávají v důsledku vydatných srážek od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků.
„Nejvyšší vzestupy s četným překročením 3. SPA předpokládáme až během soboty a neděle. V povodích, kde budou 24hodinové úhrny přesahovat hodnoty nad 120 mm, předpokládáme i možnost výrazného překročení limitů pro 3. SPA. Odtokově nejvýznamnější situaci očekáváme na tocích, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu,“ doplňují.
V Jeseníkách do konce týdne naprší až 400 milimetrů, tedy 400 litrů vody na metr čtvereční a v řekách a potocích kvůli tomu hrozí i stoletá voda, řekli po jednání krajské povodňové komise dnes novinářům ředitel ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Petr Tušil a technicko-provozní ředitel Povodí Moravy David Fína. Situace se dle nich podobá roku 1997, kdy Olomoucký kraj po vydatném dešti zasáhly katastrofální záplavy. Tehdy v Jeseníkách zhruba za tři dny spadlo 410 až 480 milimetrů dešťových srážek a voda z rozlitých řek postupně zaplavila značnou část kraje.
Města a obce v kraji se už připravují na případné záplavy. Samosprávy aktivovaly povodňové plány, v pohotovosti jsou hasiči i policisté.
K situaci se dnes na X vyjádřil i premiér Petr Fiala: „Musíme věřit v co nejlepší průběh, ale musíme být připraveni i na nejhorší scénáře. Proto na zítra na 10:00 preventivně svoláváme Ústřední krizový štáb.“
S využitím zprávy ČTK.