19. 9. 2024

Rekordních 25 % amerických společností v loňském roce omezilo své investice v Číně s odkazem na obavy ze zpomalujícího se hospodářského růstu země.

Důvěra amerických společností v čínský trh klesla na rekordně nízkou úroveň, ukázal průzkum Americké obchodní komory v Šanghaji. Investiční strategie ovlivňují faktory, jako je geopolitické napětí a zpomalující se hospodářský růst Číny.

Zpráva vykresluje chmurné hodnocení čínské ekonomiky ze strany zahraničních investorů. Pouze 47 % respondentů průzkumu komory uvedlo, že jsou optimističtí ohledně podnikatelských vyhlídek v Číně v příštích pěti letech, což je nejnižší úroveň od doby, kdy komora tento průzkum začala před 25 lety provádět.

Mezi 306 dotazovanými společnostmi z různých průmyslových odvětví označilo Čínu za svou hlavní investiční destinaci 13 procent, což představuje rekordně nízkou hodnotu tohoto ukazatele.

Průzkum zveřejněný dne 12. září také zjistil, že procento amerických společností, které byly v loňském roce ziskové, kleslo na rekordně nízkou hodnotu 66 %.

Čínská ekonomika se potýká s celou řadou problémů, včetně vleklé krize v sektoru nemovitostí, rekordně vysoké nezaměstnanosti mladých lidí a nízké domácí poptávky.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku čínský hospodářský růst zpomalil. Oficiální údaje ukazují, že růst hrubého domácího produktu meziročně zpomalil na 4,7 %, což je pod očekáváním ekonomů a slabší než 5,3% růst zaznamenaný v předchozích třech měsících.

Mezitím panuje mezi komunistickou Čínou a Spojenými státy vysoké napětí v otázkách od globální a regionální bezpečnosti – jako je agrese čínského režimu v jeho suverénních nárocích v Jihočínském moři – až po obchodní politiku a praktiky, jako jsou roky trvající státní dotace Pekingu pro jeho průmysl elektromobilů.

„Rostoucí geopolitické tlaky, zejména v období před volbami v USA v souvislosti s eskalujícím obchodním napětím, a zpomalení čínské ekonomiky vedou firmy k zesílení řízení rizik a úpravě investičních strategií,“ uvedla komora v doprovodném prohlášení ke zprávě.

V roce 2023 snížilo své investice v Číně rekordních 25 % amerických společností a očekává se, že 20 % z nich bude snižovat i letos, uvádí se ve zprávě komory. Jako hlavní důvod tohoto trendu byly uvedeny obavy ze zpomalujícího se růstu Číny.

Podle ministerstva zahraničí se přímé zahraniční investice USA v Číně v roce 2023 snížily o 13,7 procenta na 163 miliard dolarů. 

Předseda šanghajské pobočky komory Allan Gabor ve svém prohlášení uvedl, že mnoho podniků nyní přesměrovává investice do jiných regionů, například do Vietnamu, Malajsie a jižní Asie.

Zpráva byla zveřejněna den poté, co Obchodní komora Evropské unie v Číně vydala svou výroční zprávu, v níž se opakují podobné obavy z problémů podnikání v Číně.

„Pro rostoucí počet společností bylo dosaženo bodu zlomu, kdy investoři nyní pozorněji zkoumají své operace v Číně, protože problémy spojené s podnikáním začínají převažovat nad výnosy,“ uvedl Jens Eskelund, prezident komory.

Kromě slabě fungující čínské ekonomiky patří mezi problémy, které přiměly evropské společnosti hledat trhy jinde, „přetrvávající překážky v přístupu na trh a v regulaci“, „vysoce zpolitizované podnikatelské prostředí“, nadměrná průmyslová kapacita a „přetrvávající nejednoznačná pravidla a předpisy“, uvádí komora ve zprávě.

Ačkoli čínské úřady opakovaně slibovaly reformy a otevření čínského trhu, komora uvedla, že po „více než deseti letech z velké části nesplněných slibů“ se pochybnosti o závazku Pekingu zvyšují.

„Vzhledem k tomu, že národně-bezpečnostní hlediska jsou stále častěji vyvažována – a někdy mají přednost před hospodářským růstem –, vyvstává otázka, zda mají čínští představitelé dostatečný prostor pro zavedení pragmatické, pro-podnikatelské politiky,“ uvádí zpráva.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press.

ete

Přečtěte si také

Vláda rozhodla o delegaci na summit NATO, s prezidentem nepočítá. „Má to racio,“ řekl Babiš

Vládní kabinet dnes rozsekl spor kolem summitu NATO. Prezident do Ankary nepojede. Pavel už dříve avizoval, že na vládu podá žalobu.

Pražští radní odvolali kandidáta na primátora za ANO z další funkce. „Teď už mohu říkat vše naplno,“ reagoval Prokop

Kandidát na primátora Ondřej Prokop a dnes skončil v dozorčí radě městského dopravního podniku. Odvolali jej radní Prahy. Prokop se dnes večer vyjádří.

Vláda schválila plán vývoje veřejných financí do roku 2030, řekla Schillerová

Vláda dnes schválila plán vývoje veřejných financí do roku 2030, ještě dnes ho odešle k definitivnímu potvrzení Evropské komisi. Novinářům to po jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Minutová zpoždění, moderátoři v černém – ČT a ČRo stávkují kvůli změně financování. Co na to Klempíř?

Dnešní vysílání České televize pokryla černá. Zaměstnanci se ohrazují proti zrušení poplatků. Stávka potrvá 24 hodin. Protestuje i Český rozhlas.

Írán souhlasil s návratem inspektorů jaderné agentury, řekl J. D. Vance

Na tiskové konferenci americký viceprezident J. D. Vance po prvním kole americko-íránských rozhovorů na vysoké úrovni. uvedl, že Teherán souhlasil s návratem inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii do Íránu.

Fauci se choval, jako by pro něj pravidla neplatila

Dr. Malone rozebírá informace odhalené šéfkou tajných služem USA Tulsi Gabbardovou o dr. Faucim a výzkumu ve Wuhanu. Podělil se také o vlastní pozorování kariéry Fauciho.

Andy Burnham uvedl, že bude usilovat o post šéfa labouristů a britského premiéra

Bývalý starosta Manchesteru a nynější poslanec Andy Burnham dnes oznámil, že se bude ucházet o post lídra Labouristické strany a tím i předsedy britské vlády.

Tichý prostor v hlučném světě: Jak dnešní mladé dívky prožívají víru

Hledání vnitřního ticha. Jak mladé dívky z generace Z prožívají víru a spiritualitu v chaosu moderní digitální doby.

Jak může tanec vést k výhrůžkám smrtí. Snímek UNBROKEN mapuje vliv čínského režimu v zahraničí

Pražské kino uvedlo premiéru filmu UNBROKEN o souboru Shen Yun. Dokument sleduje práci novinářů odhalujících střet umění s tlakem čínského komunistického režimu.