Poprvé od převzetí moci v Afghánistánu Tálibánem v roce 2021 deportovalo Německo koncem srpna 28 afghánských zločinců do jejich vlasti. Tito vyhoštěnci byli letecky převezeni do Kábulu. Berlín nejednal přímo s Tálibánem, ale použil jako prostředníky „klíčové partnery v regionu“, uvedla německá vláda.
Tlaky veřejnosti na deportace problémových migrantů zesílil po teroristickém útoku v Solingenu začátkem srpna, kde neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie zavraždil tři lidi a osm dalších zranil. K odpovědnosti se přihlásil Islámský stát.
Německá redakce deníku Epoch Times položila mluvčímu Tálibánu Solejlu Šahínovi pět otázek ohledně deportací a teroru Islámského státu. Vyplývá z nich, že úřady deportované zločince propouštějí kvůli nedostatku informací a spolupráce mezi oběma zeměmi.
Došlo mezi Německem a Tálibánem k dohodě o deportacích nebo se takové dohody plánují?
Ano, neexistuje žádná taková oficiální smlouva, že by si delegace obou zemí spolu sedly a vyjednávaly a pak podepsaly smlouvu, ale existuje dohoda s jednou spřátelenou zemí, že se odtud deportovaní Afghánci mohou dostat do Kábulu.
Jak zacházíte s těmi, kdo byli deportováni z Německa kvůli trestným činům?
Za prvé je to Afghánec, takže jsme ho vzali k sobě. Zadruhé, byl vyšetřován. Ověřili jsme jeho záznamy v Afghánistánu, abychom zjistili, zda nemá záznam v trestním rejstříku v Afghánistánu. Jestli v Afghánistánu není záznam v trestním rejstříku a jeho příbuzní a přátelé se zaručí, že se v budoucnu nedopustí žádného trestného činu, pak musí být propuštěn.
Za druhé, mezi afghánskou a německou vládou žádná taková smlouva neexistuje. Neexistuje žádná taková smlouva, že se někdo vyhostí z Afghánistánu do Německa nebo z Německa do Afghánistánu.
Jak v Afghánistánu zacházíte s teroristy?
Pokud se v mezinárodních médiích ukáže, že dotyčný je ve skutečnosti zločinec, je to proto, že nás německá vláda nekontaktovala. Neexistují žádná jednání, žádná dohoda a žádné podrobnosti o tom, o jaký trestný čin se jedná. Takže my se prostě díváme na to, zda má v Afghánistánu záznam v trestním rejstříku nebo ne, a ti, co přicházejí, obvinění odmítají. Obě země by si v budoucnu měly v této věci sednout k jednacímu stolu a nalézt řešení, které je přijatelné pro obě země.
Co říkáte na teror Islámského státu (ISIS) v Německu? Může s tím Německo něco dělat?
Vzestup Daiš [ISIS] v Afghánistánu se v té době rozšířil do velkých částí země. Vyřešili jsme to a probíhají opatření k jejich úplnému vymýcení. Vyzýváme sousední země a evropské země, aby také sehrály svou roli. A některé země podporují a financují ISIS a chystají se zde zaútočit na Afghánistán, takže pokud je dnes ISIS problémem pro Afghánistán, bude problémem zítra pro vás. Před pár dny bylo zabito 14 nevinných občanů a [ISIS] se přihlásil k odpovědnosti. Byli to normální lidé, takže všechny země by měly hrát svou roli.
Za jakých okolností byste zvažovali spolupráci s ISIS?
Ne, já jsem neřekl, že musíme spolupracovat, řekl jsem, že musíme pracovat každý svým vlastním způsobem, protože to je náš bezpečnostní problém, takže s tím budeme bojovat, a prokázali jsme to před třemi lety, když byli v Afghánistánu na vrcholu. Už jsou jen v několika městech. Jdeme proti nim bez zábran, stejně jako jiné země. Daiš nemá politiku vyjednávání, a když jsme je obsadili, vyhlásili jsme v Afghánistánu amnestii. Afghánistán žije v míru a pořádku a podílí se na obnově země, ale útoky, které ISIS provádí v mešitách, na nevinných lidech, v domácnostech, v nemocnicích, naše operace proti nim pokračují, abychom mohli našemu lidu v Afghánistánu zajistit mírové prostředí.