Epoch Times Česko ČTK

a 23. 9. 2024

Aktualizace v 15:47

Intenzivní izraelské vzdušné údery si dnes v Libanonu vyžádaly životy nejméně 182 lidí a dalších více než 700 osob zranily, uvedlo libanonské ministerstvo zdravotnictví. Mezi oběťmi jsou podle něj i ženy, děti a zdravotníci. Mluvčí izraelské armády ráno oznámil, že Izrael pokračuje v ostřelování cílů v jižním Libanonu, odkud šíitské militantní hnutí Hizballáh odpaluje na židovský stát rakety. Zároveň vyzval civilisty, aby opustili budovy, kde Hizballáh skladuje zbraně. Odpoledne izraelská armáda uvedla, že po 300 úderech v jižním Libanonu rozšíří své nálety na sklady zbraní Hizballáhu v údolí Bikáa u východolibanonské hranice, a vyzvala civilisty, aby se okamžitě evakuovali z míst v blízkosti těchto objektů. Podle agentury Reuters jsou nynější izraelské nálety v Libanonu nejrozsáhlejší za uplynulý rok, jelikož zároveň cílí na jih, východ i sever země.

„Hizballáh plánuje vyslat tyto zbraně na Izrael, okamžitě se od nich vzdalte v zájmu vaší vlastní bezpečnosti,“ vzkázal ráno mluvčí izraelské armády Daniel Hagari lidem žijícím v domech, kde Hizballáh podporovaný Íránem chystá rakety k odpalům směrem přes jižní hranici. Obyvatelé jižního Libanonu podle Reuters dnes ráno obdrželi telefonát z libanonského čísla, který je varoval, aby si udržovali vzdálenost nejméně jednoho kilometru od jakékoliv pozice Hizballáhu. Libanonské ministerstvo školství dnes uvedlo, že na jihu, na východě a v okolí Bejrútu, kde dochází k úderům, budou dnes a v úterý uzavřeny školy. Podle libanonského ministerstva vnitra bude řada z těchto škol nyní sloužit jako dočasné útočiště pro lidi, kteří byli nuceni uprchnout ze svých domovů.

Jih Libanonu dnes podle agentury AP opustily tisíce lidí a na hlavní dálnici z jiholibanonského přístavního města Sajdá (Sidon) se vytvořila ve směru na Bejrút dopravní zácpa. Podle AP se jedná o největší vnitřní exodus v Libanonu od války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006.

„Provádíme útoky hlouběji v Libanonu, budeme v těchto akcích pokračovat, dokud nedosáhneme našeho cíle vrátit obyvatele severu do jejich domovů,“ uvedl dnes izraelský ministr obrany Joav Galant. Zopakoval přitom záměr Izraele umožnit návrat občanů do severního pohraničí, odkud byli kvůli přeshraničnímu ostřelování evakuováni. „V těchto dnech bude muset izraelská veřejnost zachovat klid,“ dodal ministr.

Na sociálních sítích kolují videa velkých explozí v jižním Libanonu, kde Izrael provádí nálety proti Hizballáhu. Mluvčí izraelské armády Hagari na otázku novinářů, zda Izrael podnikne v Libanonu pozemní operaci, podle BBC odpověděl, že Izrael „udělá vše, co je třeba“, aby zajistil návrat evakuovaných obyvatel severní části Izraele do jejich domovů.

Izraelská armáda uvedla, že její letectvo ráno v Libanonu zasáhlo přes 300 cílů spojených s Hizballáhem. Podle armády se úderů zúčastnily desítky stíhaček ze všech letek izraelského letectva.

Komunikace s USA

Galant uvedl, že o situaci hovořil se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. „Poskytl jsem mu zhodnocení hrozeb Hizballáhu a informoval jsem ho o operacích izraelské armády, jejichž cílem je snížit schopnost Hizballáhu útočit na izraelské civilisty,“ uvedl Galant na síti X. „Zároveň jsme hovořili o situaci v širším regionu a o hrozbách ze strany Íránu a jeho prostředníků,“ dodal.

Oboustranná intenzivní palba v posledních dnech následuje po sérii výbuchů pagerů a vysílaček z minulého týdne, které v Libanonu zabily na čtyři desítky lidí, včetně dvou dětí, a několik tisíc osob zranily. Většina mrtvých i zraněných byli zřejmě členové Hizballáhu. Hnutí i libanonská vláda akci připsaly Izraeli, který se k věci nevyjádřil. Jeho premiér Benjamin Netanjahu ale v neděli prohlásil, že Izrael v předchozích dnech zasadil Hizballáhu sérii ran, které si podle něj hnutí nedovedlo ani představit.

Exploze komunikačních zařízení dál vyostřily dlouholetý konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem, který eskaloval loni v říjnu po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael. Hizballáh je spojencem Hamásu a Íránu. Od té doby se izraelská armáda a Hizballáh denně ostřelují přes izraelsko-libanonskou hranici, což si vyžádalo životy nejméně 26 civilistů a 22 vojáků na izraelské straně a více než pěti set členů Hizballáhu a desítek civilistů na libanonské straně.

Související témata

Přečtěte si také

Kuba brzy padne, míní americký prezident Trump

Vláda na Kubě padne velmi brzy, ostrov je po 50 letech připraven na změnu. V rozhovoru se stanicí CNN to dnes řekl americký prezident Donald Trump.

Okamura označil Zelenského komentář k Orbánovi za mafiánské metody a vyhrožování

Zelenskyj včera uvedl, že pokud Maďarsko nepřestane blokovat půjčku Ukrajině, dá Orbánovu adresu ukrajinským vojákům. Okamura sdělil, že vyjádření považuje za mafiánskou metodu.

Jak se měnily hranice států a říše v Evropě za posledních pět set let

Hranice států a říší se v průběhu staletí neustále měnily. Řada zemí se spojovala do větších celků, které se zase postupně rozpadly. Podívejte se na posledních 5 století.

„Chystají se i právní kroky.“ Kauza charitativního večera jako skryté seznamky pro muže očima Salvatore

Přes sto žen se ohradilo proti akci poté, co zjistily, že ji jeden z organizátorů chtěl využít jako skrytý výcvik pro svádění. Bývalá modelka a Playmate popisuje v rozhovoru zákulisí celé kauzy.

Společná ofenziva proti Íránu podkopává důvěryhodnost čínské vojenské techniky, tvrdí analytici

Rychlé vyřazení protivzdušné obrany údajně dodané Pekingem ukazuje, že tyto exporty nemohou konkurovat úderným schopnostem Spojených států, říká jeden z odborníků.

Dubrovník v Chorvatsku byl od 14. do 19. století mocnou námořní republikou. Dnes je oblíbenou turistickou destinací a přístavem pro výletní lodě, kde mohou návštěvníci obdivovat jeho bohatou kulturu a historii. (Will Jelbert / Pexels)
Jak strávit 24 hodin v Dubrovníku

Nezabere mnoho času pochopit, proč toto město na Jadranu zaujímá významné místo jak v dějinách, tak v Hollywoodu.

„Marže čerpacích stanic zamíří pod drobnohled,“ oznámila dnes ministryně financí Schillerová

Ceny ropy v reakci na konflikt v Íránu prudce rostou. Na situaci již reagují ceny na čerpacích stanicích a reaguje i ministerstvo financí – záměrem kontrolovat jejich ceny a marže a předcházet tak umělému růstu.

Žádosti o azyl v Německu přetěžují soudy. Řízení dosahují nového maxima

Počet žalob proti zamítnutým žádostem o azyl v Německu vzrostl do roku 2025 výrazně a téměř se zdvojnásobil od roku 2023.

Vitamín B12 každý den: komu prospívá a kdy může být zbytečný

Nedostatek B12 se projevuje únavou a neurologickými obtížemi. Kdo by měl zvážit denní užívání doplňků a jaké jsou bezpečné limity?