Dálkově řízený hlubinný robot objevil háje houbových zahrad a prastarých korálů ponořených tisíce metrů pod hladinou Tichého oceánu. Tento skrytý ekosystém byl poprvé natočen na video, a tak mohli výzkumníci pozorovat, jak se mu daří na nově objevené podmořské hoře – podmořské hoře u západního pobřeží Jižní Ameriky.
Tým výzkumníků pod vedením Schmidt Ocean Institute, který založili Eric a Wendy Schmidtovi, oznámil, že během oceánografické výpravy objevili tuto podmořskou horu na podmořském řetězci hor zvaném Nazca Ridge, 1550 kilometru od pobřeží Chile.
Podmořská hora, jeden z několika nedávných objevů, které tým učinil, má rozlohu přibližně 111 km². Její základna leží v hloubce asi čtyř kilometrů a její vrchol je vysoký tři kilometry. Jeho nejvyšší bod je asi jeden kilometr hluboko pod vlnami.

Na palubě výzkumné lodi Falkor vědci nasadili dálkově ovládané vozidlo (ROV), aby prozkoumali a zmapovali podmořskou horu ve vysokém rozlišení. ROV, nazvaný SuBastian, byl vybaven vícepaprskovými echosondami a zjistil, že houbové zahrady a starobylé korály rostoucí na podmořské hoře podporují bohatý hlubokomořský ekosystém.

Kromě tohoto nového biomu podmořských hor se objevila řada dalších převratných nálezů. Při předchozím ponoru vědci objevili další podmořskou horu s nedotčenou korálovou zahradou o rozloze asi půl kilometru čtverečního, tedy zhruba jako tři tenisové kurty.
Zaznamenali mořské živočichy, které dosud nikdo živě nenatočil, včetně jednoho druhu chobotnice Promachoteuthis, který byl donedávna nalézán pouze mrtvý v sítích. Našli také zajímavého živočicha, který nebyl v jižním Pacifiku nikdy spatřen: rozkošně vypadající chobotnici s příhodným jménem Casper.


Mezi dalšími pozoruhodnými objevenými mořskými tvory byly dvě vzácné sifonofóry Bathyphysa (trubýši), druh barvitě přezdívaný létající špagetové monstrum, které byly během expedic zaznamenány na video.
Seznam je dlouhý. Při jednom ze stovek ponorů, které tým během expedice podnikl, byl zdokumentován velký bambusový korál s bentickými žebernatkami, svijonožci, mořskou hvězdicí a hadicemi.



Jedním z velkých úspěchů jejich výzkumu je identifikace nových druhů. Poslední expedice, třetí v pořadí, shromáždila 20 dosud neznámých druhů, zatímco předchozí dvě výpravy v lednu a únoru jich zdokumentovaly celkem 150.
„Po ukončení naší třetí expedice do této oblasti jsme prozkoumali přibližně 25 podmořských hor na hřebenech Nazca a Salas y Gómez,“ uvedl v tiskové zprávě Schmidt Ocean Institute námořní technik Tomer Ketter. „Naše zjištění poukazují na pozoruhodnou rozmanitost těchto ekosystémů a zároveň odhalují mezery v našem chápání toho, jak jsou ekosystémy podmořských hor vzájemně propojeny.“
Na palubě výzkumné lodi Ketter dohlížel na řízení mise a monitoroval ROV spolu s Michaelem Raem a Erin Eastonovou. Další vědec na palubě, Alex Rogers, si všiml neuvěřitelné biologické rozmanitosti, kterou tyto podmořské hory nabízejí.

„Podmořské hory v jihovýchodním Pacifiku hostí pozoruhodnou biologickou rozmanitost s druhy, které dosud nebyly nalezeny nikde jinde,“ řekl Rogers. „Práce, kterou naši taxonomové provedli na palubě Falkoru za podpory týmu Schmidt Ocean Institute, významně rozšíří naše znalosti o rozšíření pozoruhodných forem života na těchto podmořských horách, včetně několika, které dosud nebyly zmapovány ani spatřeny lidským zrakem.“


Prosperující 2,5 kilometru vysoká podmořská hora dokázala inspirovat představivost některých vědců. Výkonná ředitelka Schmidt Ocean Institute Jyotika Virmaniová označila objev „nové podmořské hory vysoké téměř 3,2 km – téměř čtyřikrát vyšší než Burdž Chalífa – s živým ekosystémem“ za „velmi vzrušující“.
S odkazem na zvědavost dodala: „Pouze 26 % mořského dna bylo zmapováno v takto vysokém rozlišení a každá expedice na Falkor přináší o něco více neznámého mořského dna a života na naší domovské planetě.“




–ete–
