Pokud chcete udělat dobrý dojem, vše začíná tím, jak se prezentujete. Trenérka profesionální etikety se s vámi podělí o své nejlepší pokyny a tipy.
„Dobře se oblékat je forma dobrého chování,“ řekl Tom Ford, bývalý kreativní ředitel značek Gucci a Yves Saint Laurent. Někteří by sice namítli, že bychom neměli někoho posuzovat podle oblečení, které nosí, ale podle jeho charakteru, oblečení však může často sloužit jako projev tohoto charakteru.
„Vyjadřuje úctu k sobě samému, ke kolegům i k pracovišti, protože ukazuje, že jste si dali záležet na své osobní prezentaci,“ uvedla pro The Epoch Times odbornice na etiketu Myka Meierová ze společnosti Beaumont Etiquette. „Odráží to také váš závazek vůči vaší roli. Vhodné oblečení navíc pomáhá vytvářet pozitivní dojem a může zvýšit vaše sebevědomí a důvěryhodnost na pracovišti.“
Na dojmu záleží, a ať se nám to líbí, nebo ne, naše inteligence, kompetence a dovednosti jsou významně posuzovány na základě našeho vzhledu. To, jak se oblékáme, je jedním z klíčových prvků při utváření těchto úsudků. Dobré oblékání proto není jen odrazem dobrých mravů, ale slouží také jako prostředek k tomu, abychom předvedli tu nejlepší verzi sebe sama.
Zejména na pracovišti existuje řada studií, které dokazují, že ostatní vnímají dobře oblečené manažery a zaměstnance jako inteligentnější a pracovitější než ty, kteří jsou oblečeni více neformálně.
A platí to i obráceně: Typ oblečení, které nosíte, může ovlivnit to, jak se sami cítíte. Existuje pro to dokonce vědecký termín – oblečená mysl – který byl vytvořen ve studii z roku 2012 . V této studii účastníci, kteří měli na sobě laboratorní plášť, vykazovali zvýšenou selektivní pozornost ve srovnání s těmi, kteří měli na sobě obyčejné oblečení, poté, co uvedli, že si nošení bílého laboratorního pláště spojují s někým, kdo věnuje vysokou pozornost detailům.
To znamená, že pokud se obléknete jako profesionál, budete se tak cítit a ostatní vás tak budou také vnímat.
Tato zásada platí pro jakoukoli profesi. Jerry Rice, skvělý fotbalista, v rozhovoru pro televizi NBC Sports uvedl, že klade velký důraz na to, aby na hřišti vypadal profesionálně. Kalhoty a dres musely mít správný střih, ponožky musely být čisté a dokonce i helma musela být pěkná a lesklá. „Vzhled je všechno,“ řekl. „Musíte vypadat profesionálně, a to je něco, co jsem dělal po celou svou kariéru.“
Jednoduché, ale správné volby
Dobře se oblékat nemusí nutně znamenat mít šatník plný značkového oblečení. Krása klasiky spočívá v tom, že obstojí ve zkoušce časem, a to platí i pro oblečení.
Oscar de la Renta, proslulý módní návrhář s klientelou složenou ze společenských osobností a celebrit, kdysi řekl: „Být dobře oblečený nemá mnoho společného s dobrým oblečením. Je to otázka dobré rovnováhy a zdravého rozumu.“
To platí i na pracovišti. „Nepotřebujete mnoho oblečení. Několik klíčových kousků, které můžete kombinovat, je vše, co skutečně potřebujete,“ říká Meierová.
Od shora dolů doporučuje konzultantka specializující se na obchodní etiketu a protokol následující základní kousky pro uhlazený pracovní vzhled:
- dobře padnoucí obleky (pro obě pohlaví).
- košili s knoflíky (klasická bílá košile s knoflíky je nutností)
- univerzální saka
- kalhoty nebo sukně na míru
- klasické lodičky s úzkou špičkou nebo leštěné boty
- pěkný kožený pásek, který ladí s barvou bot
A nezapomeňte na závěrečné úpravy v podobě elegantních a jednoduchých doplňků, jako jsou hodinky nebo decentní šperky, a kvalitní kožené kabelky nebo aktovky.
Pokud si nejste jisti vhodnou mírou formálnosti pro vaše pracoviště, zvažte pozorování preferencí v oblékání ostatních lidí vaší profese nebo kolegů na pracovišti. Obecně platí pravidlo, že je vhodnější být oblečen mírně nadměrně než nedostatečně.
Nadčasové barvy
Každému sluší neutrální paleta.
„Černá, tmavě modrá, šedá a béžová v jarních a letních měsících univerzálně lichotí a hodí se na pracoviště, protože vyzařují profesionalitu a dají se snadno kombinovat,“ říká Meierová.
Pokud jde o ostatní barvy, je lepší zvolit jednu, možná dvě, jako barevný pop v kravatě, kapesním čtverečku nebo halence. Takto budou vypadat profesionálněji, protože kombinace příliš mnoha velkých a výrazných barev může působit rušivě.
Stejný princip platí i pro vzory.
„Jemné vzory, jako jsou proužky, mohou také dodat oblečení zajímavost, aniž by příliš odváděly pozornost,“ dodává Meierová.
Buďte sami sebou
Nosit klasické oblečení v neutrálních barvách neznamená, že nemůžete být kreativní a dodat svému vzhledu osobitý nádech.
„Mít svou vlastní, osobní značku je stejně důležité jako vypadat profesionálně,“ řekla Meierová. „Když si ve svém vzhledu osvojíte něco „charakteristického“ – co pravidelně začleňujete do svého vzhledu – stanete se rozpoznatelnými a získáte možnost začlenit do něj osobní styl.“
Dosažení správné rovnováhy mezi profesionalitou a osobním stylem zahrnuje pochopení pravidel oblékání na pracovišti, jejich dodržování a zároveň jemné začlenění prvků osobního stylu.
Příkladem mohou být brýle s tlustými obroučkami, výrazné rty, charakteristická spona do kravaty a kapesníček nebo určitý účes.
„Může to znamenat výběr oblečení na míru, které dobře padne a lichotí vašemu typu postavy, a zajištění toho, aby výběr oblečení odrážel vaši osobnost, aniž by zastínil profesionální prostředí,“ řekla Meierová.
Několik zákazů
Existuje mnoho módních „ne“, kterým by se profesionálové měli při oblékání do práce vyhnout. Patří mezi ně nošení příliš ležérního oblečení, jako jsou džíny, trička s nápisy nebo příliš odhalující oblečení. Kromě toho je důležité vyhnout se oblečení, které je pomačkané, zašpiněné (zejména zažloutlé v podpaží) nebo špatně padnoucí, protože to může narušit váš profesionální vzhled. Vyhýbejte se oblečení s dírami, i když jsou díry záměrné a „trendy“.
Nakonec chcete mít jistotu, že váš šatník zůstane profesionální a nebude v žádném případě působit rušivě nebo urážlivě.
Zvláštní zmínku si zaslouží parfémy.
„Vždy radím, abyste v práci nenosili parfém, a pokud se někomu nelíbí jeho vůně, může to být důvodem, proč s vámi nechce pracovat,“ říká Meierová.
Dobře upravený vzhled je také známkou profesionality. Vyvarujte se příchodu na pracoviště s mokrými vlasy, protože to vyvolává dojem, že chodíte pozdě (i když tomu tak není), jste nedbalí nebo svou práci nemyslíte vážně. Nehty by měly být upravené a čisté. Muži, kteří mají vousy, by je měli mít zastřižené a upravené.
Je důležité zdůraznit, že i v neformálnějším pracovním prostředí mají osoby ve vedoucích funkcích tendenci oblékat se o něco formálněji. Pokud se budete oblékat podobně jako tito lidé, dáte tím najevo, že jste na danou roli připraveni.
V „neformální pátek“ je stále důležité udržovat si image profesionality a sebevědomí. I v uvolněnějším prostředí by váš vzhled měl zůstat čistý, upravený, dobře padnoucí a skromný.
„V konečném důsledku je klíčové udržovat uhlazený a profesionální vzhled, který pozitivně odráží jak vás, tak vaše pracoviště,“ říká Meierová.
Některé aspekty vašeho profesního života sice nemůžete ovlivnit, ale to, jak se prezentujete, máte pod kontrolou. Využijte toho ve svůj prospěch. Představovat se v pozitivním světle je zásadní pro dosažení úspěchu na pracovišti – a v životě.