Posílení spolupráce ve zbrojním průmyslu nebo společnou výrobu munice dnes projednali ve Varšavě česká ministryně obrany Jana Černochová a její polský protějšek Wladyslaw Kosiniak-Kamys. Napsala to agentura PAP. České ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že politici jednali o zkušenostech s pořízením letounů F-35 či rozvoji spolupráce v rámci Severoatlantické aliance (NATO).
Černochová na tiskové konferenci připomněla českou muniční iniciativu, která získává dělostřeleckou munici pro Ukrajinu bránící se už třetím rokem ruské vojenské agresi. Upozornila, že země NATO i Evropské unie se potýkají s nedostatkem munice, píše PAP. „Až skončí válka na Ukrajině, budeme muset vytvořit zásoby munice, a tedy zřídit závody na její výrobu v našich zemích,“ uvedla podle polské tiskové agentury česká ministryně.
Klíčová je v tomto ohledu podle ní spolupráce se soukromými firmami. „Dnes jsme se s panem ministrem dohodli, že oslovíme soukromé subjekty, které se chtějí na výrobě munice podílet. Obrátili jsme se na přední firmy v Česku, které by nám mohly pomoci s municí ráže 155 mm (standardní dělostřeleckou ráži NATO) a dalšími typy,“ uvedla Černochová.
„Jsme rozhodnuti, máme společný postoj,“ řekl polský ministr podle PAP s ohledem na spolupráci obranných průmyslů obou zemí. „Požádal jsem šéfa dozorčí rady (polského zbrojního koncernu) PGZ, který se jednání zúčastnil, aby ze strany PGZ urychleně navázal kontakt s českými firmami,“ sdělil Kosiniak-Kamysz.
Pokračující ruská agrese a výsledek amerických prezidentských voleb podle Černochové vyžaduje aktivnější členství v NATO, tématem schůzky v Polsku byla schopnost zásobování spojeneckých sil palivem a jejich zabezpečení hostitelským státem. „Tato schopnost představuje pro ČR jeden ze základních úkolů v Alianci,“ uvedlo české ministerstvo.
Letouny F-35
„Důležitým tématem mé návštěvy je výměna zkušeností s realizací programu F-35. Polsko je v této věci o několik let napřed a jeho zkušenosti jsou pro nás velmi cenné. Polští piloti se již v USA školí na polských letounech F-35, nás to čeká až v roce 2029,“ řekla dále ministryně. Ocenila ochotu polských partnerů sdílet informace o zkušenostech s pořízením letounů F-35 a jejich zaváděním do výzbroje.
Polsko si objednalo 32 kusů letounů páté generace F-35, první letoun, určený pro výcvik polských pilotů v USA, už obdrželo. Česká vláda schválila nákup 24 amerických letounů F-35A Lightning II na konci loňského září, v lednu ho potvrdila podpisem memoranda. V celku za ně zaplatí 150 miliard korun, jedná se o nejdražší český armádní nákup. První mají být hotové v roce 2029, čeští piloti na nich zahájí výcvik ve Spojených státech. Do ČR by měly první stroje přiletět v roce 2031, všechny dorazí do roku 2035.
Černochová po jednání navštívila leteckou základnu Łask, kde bude část polských F-35 dislokována. „Mám s sebou kolegy, kteří se na projektu F-35 v Česku podílí. Cílem je podrobněji se seznámit s polským přístupem k budování pozemní infrastruktury, která je pro zavedení letounu F-35 klíčová,“ uvedla ministryně.
„Polsko a jeho odpovědný přístup k zajištění obrany pro nás může být inspirací. Polsko vynaloží v letošním roce na obranu procentuálně nejvíce ze zemí NATO, a to 4,2 procenta HDP. V příštím roce vzrostou výdaje na obranu dokonce na 4,7 procenta HDP,“ uvedla Černochová na síti X. Česko plní od letošního roku závazek výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP a bude ho splňovat i v dalších letech, řekl v květnu premiér Petr Fiala.
Kosiniak-Kamysz na stejné sociální síti poděkoval za pomoc českých vojáků během záchranných operacích při nedávných povodních v Polsku a při likvidaci následků přírodní katastrofy.