ČTK

8. 11. 2024

K okamžitému a bezpodmínečnému propuštění běloruského nositele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého z vězení vyzval ve čtvrtek ve svém usnesení zahraniční výbor Sněmovny. Vyslovil se také pro propuštění dalších 1300 politických vězňů a pro ukončení politických represí v Bělorusku. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl člen výboru Hayato Okamura (KDU-ČSL), který usnesení připravil.

Bjaljacki je také držitelem Ceny Václava Havla a právě k bývalému českému disidentovi a prezidentovi ho dnes Okamura přirovnal. „Tento literární vědec je už přes tři roky ve vězení, je to něco naprosto neslýchaného a nehorázného, že běloruská diktatura si dovolí tímto způsobem věznit nositele Nobelovy ceny za mír,“ řekl.

Usnesení podle Okamury podpořili přítomní poslanci nadstranicky, kromě vládních poslanců byli ve výboru či podvýboru pro i zástupci Pirátů či ANO. „Výbor vyzývá k propuštění 1300 dalších politických vězeňkyň a vězňů nespravedlivě zbavených svobody pro svoje pokojné aktivity ve prospěch demokracie a dodržování lidských práv ve své zemi,“ stojí dále v usnesení.

Výzva směřuje i k ukončení politických represí v Bělorusku i vůči exilovým odpůrcům dlouholetého vládce země Alexandra Lukašenka. Výbor také označil za neakceptovatelné vyhlášení prezidentských voleb na leden příštího roku ve chvíli, kdy jsou dál nespravedlivě věznění kandidáti z předchozích voleb. „Výsledky těchto voleb nebude možné považovat za legitimní,“ uvedl výbor.

Lidskoprávní organizace Vjasna eviduje v Bělorusku téměř 1300 politických vězňů. Exilová opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská už dříve upozornila, že mnoho běloruských politických vězňů nemůže komunikovat s vnějším světem a neví se, zda vůbec žijí. Podle Vjasny za mřížemi zemřelo od roku 2021 nejméně sedm politických vězňů.

Související témata

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.