Organizace Post Bellum každoročně u příležitosti výročí sametové revoluce uděluje Ceny Paměti národa. Touto cenou oceňuje Post Bellum osobnosti, které ve svých životech prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Letošní ročník se uskuteční v Národním divadle v neděli 17. listopadu.
Mezi vybranými laureáty jsou váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři, přeživší holocaustu, perzekvovaní spisovatelé či představitelé undergroundu, skauti, příslušníci církví a mnozí další. Také letošní laureáti přinášejí silné a inspirativní příběhy, které určitě stojí za pozornost.
K oceněným se letos připojí Marta Neužilová, která už jako dítě čelila hrůzám holocaustu a války.
Dalším laureátem je Ladislav Szalay – hrdina, který během druhé světové války zachránil život svému židovskému spolužákovi. Ten přežil i díky úkrytu u Ladislavových příbuzných. Sám Ladislav byl později perzekvován a v komunistickém režimu přišel o vědeckou kariéru.
Dalším je disident Pavel Záleský, signatář Charty 77, který byl během výslechů komunisty brutálně mučen.
„Něco jiného se říkalo v televizi, něco jiného v práci, něco jiného doma. To je zhoubné ničení duše,“ hodnotí Záleský svoje ohlédnutí za minulostí. „Důsledek této demagogie a morální devastace neseme dodnes.“
Následuje Karol Dubovan – západoslovenský rodák, který se v 70. letech zapojil do skryté církve a pomáhal šířit náboženskou literaturu v totalitním režimu.
Olha Heiko, ukrajinská disidentka, se k občanskému aktivismu dostala po zatčení svého partnera v roce 1976. Připojila se k Ukrajinské helsinské skupině, byla zatčena v roce 1980 a strávila tři roky ve vězení. Podílela se na vytváření Ukrajinského kulturologického klubu a podpořila hnutí za nezávislost Ukrajiny.
„Zapomínat je snadné. Proto natáčíme a vyprávíme svědectví, která nesmějí zmizet,“ připojuje „doušku“ Paměť národa.