ČTK

17. 11. 2024

Připomenout si události 17. listopadu a oslavit 35. výročí sametové revoluce dnes přišlo na pražskou Národní třídu přes 93.000 lidí. Počet návštěvníků ČTK sdělil spolek Díky, že můžem na základě dat mobilního operátora T-Mobile. Loni bylo účastníků asi 80.000. Podle organizátorů nejvíce lidí přišlo na promítání premiéry filmu Svoboda nás spojuje, po které v symbolickém čase 17:11 následovala píseň Modlitba pro Martu. Letos ji zpívala na balkoně Paláce Metro herečka Anna Fialová.

Po Národní třídě proudily po celý den tisíce lidí, v 17:00 účastníci zaplnili zejména prostor pod balkonem Paláce Metro, aby zhlédli film a vyslechli hymnu sametové revoluce, Modlitbu pro Martu. Mezi davem se téměř nedalo projít. Během promítání si lidé ještě povídali a procházeli ulicí, ihned po začátku písně se ale celý dav zastavil a utichl. Někteří lidé pouze přihlíželi, jiní vystoupení Anny Fialové natáčeli, nebo tiše doprovázeli zpěvem. Po skončení následoval hlasitý potlesk.

Krátký film Svoboda nás spojuje byl natočený ke stejnojmenné kampani spolku Díky, že můžem k 35. výročí sametové revoluce. Snímek promítaný na fasády domů na Národní třídě mohli lidé v 17:00 sledovat na několika projekčních místech, během dne bude ještě v pravidelných intervalech na jednotlivých místech promítán až do 20:00.

Film režisérky Ester Valtrové, která je zároveň programovou manažerkou oslav 17. listopadu Korzo Národní, vypráví příběh sedmi lidí z odlišných generací. Někteří z nich prožili revoluci v různých regionech, jiní ji nezažili vůbec. Tvůrci filmu pojali ve snímku revoluci jako mezigenerační dialog, ve kterém se ukazuje, že bez ohledu na to, odkud lidé pocházejí nebo jak jsou staří, sdílejí stejné hodnoty a touhy.

Iniciativa Díky, že můžem připravila k oslavám 17. listopadu obsáhlý program, od rána až do večerních hodin nabídla výstavy, pouliční představení nebo debaty věnované evropským tématům, ruské agresi proti Ukrajině či situaci na Slovensku. Valtrová uvedla, že kvůli velkému zájmu o aktuální témata bylo letos nutné navýšit počet míst pro debaty a podcasty.

„Dlouhodobě pozorujeme nárůst zájmu o program pro děti. Ten navštěvují rodiny společně se studenty, školáky i těmi nejmladšími členy rodiny. Rodiče chtějí se svými dětmi mluvit o minulosti, a proto je nejvíce baví hodiny interaktivního dějepisu nebo výtvarné workshopy, do kterých se mohou zapojit společně. Diskutovat chtějí ale i dospělí,“ sdělila Valtrová.

Dopoledne se mohli příchozí zúčastnit například Sametového brunche a uprostřed ulice posnídat či posvačit při diskusi s přáteli i cizími lidmi. Spolek na brunchi vybral pro organizaci Fandi mámám přes 47.000 korun. Ve 13:00 zazněla na balkoně Paláce Metro česká státní hymna v podání Ráchel Skleničkové. Na náměstí Václava Havla si mohli návštěvníci poslechnout literární čtení v Obýváku Václava Havla. Podle organizátorů se nejvíce lidí jako v minulých letech shromažďovalo u pamětní desky 17. listopadu, kam přicházeli zapálit svíčku nebo položit květiny.

Hymna sametové revoluce, Modlitba pro Martu, zazněla během revolučních dní v podání Marty Kubišové z balkonu Paláce Melantrich. V symbolický čas ji lidé na slavnosti mohou slyšet každoročně.

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.