Děti s nadváhou a obezitou využívají jídlo jako prostředek k řešení negativních emocí. V porovnání s dětmi s normální hmotností jsou citlivější na smutek nebo rozrušení. Větší chuť na jídlo mají i při procházení kolem fastfoodů a cukráren nebo když jedí ostatní. Vyplývá to z výzkumu Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně, do kterého se zapojilo 98 lidí ve věku od 11 do 17 let. Zjištěné výsledky vědci využijí při vytvoření aplikace zaměřené na zdravý životní styl, informovala dnes univerzita v tiskové zprávě.
Emoční faktory hrají významnou roli v chování dětí při jídle, zejména u těch s nadváhou nebo obezitou. „Častěji jedí v reakci na negativní emoce, například smutek, starosti nebo rozrušení. Nuda se ukazuje jako hlavní faktor, který ovlivňuje emoční jedení nejen u dětí s nadváhou a obezitou, ale také u těch s normální hmotností, a to u třetiny sledovaných dětí. Přesto platí, že emoční jedení je výraznější u obézních dětí, ale může být širším problémem zvládání stresu a emocí u dětí obecně,“ uvedla sociální geografka Dana Hübelová.
U dětí s nadváhou nebo obezitou se častěji objevuje chuť k jídlu, když jedí ostatní nebo když jdou kolem stánku s občerstvením. Z dotazníkového šetření dále plyne, že tyto děti mají ve srovnání s dětmi s normální váhou větší tendenci omezovat příjem potravy. „Více než třetina těchto dětí dbá na kontrolu svého jídelníčku a téměř polovina se snaží jíst méně po předchozím přejídání nebo alespoň omezit jídlo po večeři. Tyto restrikční praktiky, přestože mají za cíl regulaci hmotnosti, mohou vést k cyklu omezení a následného přejídání,“ sdělila Hübelová.
Odborníci cílí rovněž na rodiny dětí s nadváhou či obezitou, neboť zejména mladší děti si samy nenakupují a nepřipravují jídlo. Intervence zaměřené na zlepšení stravovacích návyků by však měly zahrnovat nejen podporu zdravého stravování, ale také rozvoj emoční regulace a zvládání vnějších podnětů. Obezita je problém, který často bude pokračovat i v dospělosti a bude se spojovat s řadou dalších zdravotních komplikací, dodala vědkyně.
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) bude v roce 2030 více než třetina Čechů obézní. Roste i podíl obézních dětí. V roce 2010 jich byla desetina, v roce 2021 už 16 procent. Situaci podle odborníků ještě zhoršilo období epidemie covidu-19 se zavřenými školami a sportovními kroužky.